zavřít
Jiří Švejda

scénárista, prozaik

Věk:
70
Narození:
29. 8. 1949 , Litvínov
Znamení:
panna   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

13 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jiří Švejda je český prozaik a scenárista. Jiří Švejda se narodil v rodině dělníka Chemických závodů Litvínov. Matka pracovala u téhož závodu jako vedoucí ubytovny. Vystudoval chemickou průmyslovku, Vysokou školu chemicko - technologickou po čtyřech semestrech nedokončil. V letech 1976 - 81 vystudoval filmovou fakultu Akademie múzických umění, obor dramaturgie a scenáristika. Pracoval v chemických závodech, podílel se i na výstavbě slovenské části tranzitního plynovodu, působil jako vedoucí pracovník Severočeského nakladatelství v Ústí nad Labem. Po vydání románu Havárie se Jří Švejda stal v letech 1975 - 77 spisovatelem z povolání. Od roku 1978 pracuje jako scenárista Filmového studia Barrandov v Praze. Dílo Jiřího Švejdy: V prvních knihách Jiřího Švejdy je patrný vliv románů V. Párala. Švejda byl také spolu s Páralem zařazován do tzv. severočeské prozaické školy. Častým tématem jeho románů je krize mladého úspěšného muže, zamyšlení nad skutečnými životními hodnotami a hledání východiska. Próza: Dva tisíce světelných let - 1973, rukopis románu získal v roce 1975 první cenu v literární soutěži ministerstva kultury. Jde o tzv. "vojenský román", jehož děj se odehrává během vojenské služby hlavního hrdiny Tomáše Bayera a rok po ní. Havárie - 1975. Román měl velký úspěch, dočkal se i dramatizace. Současně s Havárií vydal autor i básnickou skladbu Poéma o větru. Román přináší zajímavou studii úspěšného mladého muže , kterému se cesta k majetku a kariéře zdá příliš pomalá a snaží se ji urychlit za každou cenu, prostředky ne právě korektními. Jeho postavení v závodě oslabila havárie a milionová škoda, kterou způsobil zanedbáním opravy benzinového potrubí. Postupně propadá alkoholu a pomíjivým erotickým vztahům. Nakonec mu dá spisovatel ještě šanci, aby se vzpamatoval. Kdybych zemřel - 1978, tento romá spojuje prostředí obou předchozích děl. Ústřední postava, tentokrát architekt Přemek, představuje rovněž úspěšného mladého muže, kterému vše vycházelo bez problému. Posléze však také ztroskotává, protože chce mít všechno brzy a beze ztrát, až mu nezůstane nic. Požáry a spáleniště - 1979, tentokrát je hlavní postavou "kladný hrdina", který svou bystrostí a poctivostí přispěje k odhalení rozkrádačů. Dlouhé dny - 1981, román o mladém spisovateli žijícím v severních Čechách a prožívajícího tvůrčí krizi. Okna bez mříží - 1983, novela o mladém komponistovi, úspěšném v populární hudbě, který stojí před vážným rozhodnutím. Moloch (diologie) - Hledání rovnováhy - 1983 - Konec sezony - 1985 Prominent - 1996, román. Téma sobectví a kariérismu zpracovává Švejda i v žánru sci - fi. Jiří Švejda napsal i řadu filmových scénářů, podle nichž byly natočeny např. Křehké vztahy, Koncert, Požáry a spáleniště aj. Československou televizí byly realizovány jeho scénáře: Havárie Hořké dny Pán na inzerát Okamžiky ztráty …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jiří Švejda je český prozaik a scenárista.

Jiří Švejda se narodil v rodině dělníka Chemických závodů Litvínov. Matka pracovala u téhož závodu jako vedoucí ubytovny. Vystudoval chemickou průmyslovku, Vysokou školu chemicko - technologickou po čtyřech semestrech nedokončil. V letech 1976 - 81 vystudoval filmovou fakultu Akademie múzických umění, obor dramaturgie a scenáristika. Pracoval v chemických závodech, podílel se i na výstavbě slovenské části tranzitního plynovodu, působil jako vedoucí pracovník Severočeského nakladatelství v Ústí nad Labem.

Po vydání románu Havárie se Jří Švejda stal v letech 1975 - 77 spisovatelem z povolání. Od roku 1978 pracuje jako scenárista Filmového studia Barrandov v Praze.

Dílo Jiřího Švejdy:

V prvních knihách Jiřího Švejdy je patrný vliv románů V. Párala. Švejda byl také spolu s Páralem zařazován do tzv. severočeské prozaické školy. Častým tématem jeho románů je krize mladého úspěšného muže, zamyšlení nad skutečnými životními hodnotami a hledání východiska.

Próza:
Dva tisíce světelných let - 1973, rukopis románu získal v roce 1975 první cenu v literární soutěži ministerstva kultury. Jde o tzv. "vojenský román", jehož děj se odehrává během vojenské služby hlavního hrdiny Tomáše Bayera a rok po ní.

Havárie - 1975. Román měl velký úspěch, dočkal se i dramatizace. Současně s Havárií vydal autor i básnickou skladbu Poéma o větru. Román přináší zajímavou studii úspěšného mladého muže , kterému se cesta k majetku a kariéře zdá příliš pomalá a snaží se ji urychlit za každou cenu, prostředky ne právě korektními. Jeho postavení v závodě oslabila havárie a milionová škoda, kterou způsobil zanedbáním opravy benzinového potrubí. Postupně propadá alkoholu a pomíjivým erotickým vztahům. Nakonec mu dá spisovatel ještě šanci, aby se vzpamatoval.

Kdybych zemřel - 1978, tento romá spojuje prostředí obou předchozích děl. Ústřední postava, tentokrát architekt Přemek, představuje rovněž úspěšného mladého muže, kterému vše vycházelo bez problému. Posléze však také ztroskotává, protože chce mít všechno brzy a beze ztrát, až mu nezůstane nic.

Požáry a spáleniště - 1979, tentokrát je hlavní postavou "kladný hrdina", který svou bystrostí a poctivostí přispěje k odhalení rozkrádačů.

Dlouhé dny - 1981, román o mladém spisovateli žijícím v severních Čechách a prožívajícího tvůrčí krizi.

Okna bez mříží - 1983, novela o mladém komponistovi, úspěšném v populární hudbě, který stojí před vážným rozhodnutím.

Moloch (diologie)
- Hledání rovnováhy - 1983
- Konec sezony - 1985

Prominent - 1996, román. Téma sobectví a kariérismu zpracovává Švejda i v žánru sci - fi.

Jiří Švejda napsal i řadu filmových scénářů, podle nichž byly natočeny např. Křehké vztahy, Koncert, Požáry a spáleniště aj. Československou televizí byly realizovány jeho scénáře:
Havárie
Hořké dny
Pán na inzerát
Okamžiky ztráty