zavřít
Jiří Stránský

scénárista, dramatik, spisovatel, básník a překladatel

Narození:
12. 8. 1931 , Praha, Českoskovensko
Úmrtí:
29. 5. 2019  ve věku 87 let,  Praha, Česká Republika  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

120 se líbí, 51 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jiří Stránský je autorem příběhů o osudech politických vězňů, básník a filmový scenárista. Jiří Stránský vyrostl v rodině advokáta. Jeho matka byla dcerou významného českého meziválečného politika J.Malypetra. Přes své mládí se Jiří Stránský aktivně zúčastnil Květnového povstání v roce 1945 v Praze a poté působil mj. jako funkcionář skautingu. Z politických důvodů nemohl dokončit studium na gymnáziu. Krátce byl zaměstnán jako tesař a úředník tiskového oddělení Čedoku. V roce 1953 byl Jiří Stránský zatčen, obviněn ze špionáže a z velezrady a odsouzen na osm let. Během věznění pracoval mj. i v uranových dolech. V roce 1960 byl propuštěn. Pracoval u Vodních staveb jako kopáč a betonář, dále byl i zaměstnancem Benziny. V roce 1970 byl opět zatčen a za dva roky propuštěn. Pak pracoval jako technik a pumpař do roku 1990. Zároveň byl souběžně činný jako asistent filmové režie a externí televizní dramaturg. V roce 1992 byl zvolen předsedou Českého centra PEN klubu. Dílo Jiřího Stránského: Po celá léta byl Jiří Stránský zakázaným autorem tj. až do roku 1989. Protože psal teprve ve vězení, začal pro něho opravdový literární život až počátkem devadesátých let. Za plotem - 1953 - 60, básnická sbírka, debut publikovaný v roce 1999 Nejvlastnějším tvůrčím prostorem Jiřího Stránského se však stalo epické vyprávění. Štěstí - 1969, kniha zahrnující sedm povídek z vězení sice vyšla, ale převážná část byla zabavena dříve, než se dostala do knihkupectví. Znovu byla vydána v roce 1990 a v roce 1997 včetně dříve nezařazených textů. Zdivočelá země - 1991, obsáhlý román, jehož námětem je osidlování pohraničí v roce 1945 a další poměry v něm. Autor chápe svou látku především jako sled aktivit, projevujících sřet lidských postojů a charakterů. Román byl zpracován i ve filmu a v televizním seriálu, kde byly uplatněny i některé dějové prvky z následujícího románu. Aukce - 1997, v této próze navazuje Stránský na román Zdivočelá země. V ní sleduje prostředí a hrdiny minulého románu až do roku 1989. Další próza: Přelet - 2001 Tichá pošta - 2002 Jiří Stránský je rovněž autorem filmových a televizních scénářů, rozhlasové hry a knížek pro děti. Povídačky pro Klárku - 1996, autor do knížky shrnul své texty posílané dcerce z vězení. Povídačky pro moje slunce - 2002 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jiří Stránský je autorem příběhů o osudech politických vězňů, básník a filmový scenárista.

Jiří Stránský vyrostl v rodině advokáta. Jeho matka byla dcerou významného českého meziválečného politika J.Malypetra. Přes své mládí se Jiří Stránský aktivně zúčastnil Květnového povstání v roce 1945 v Praze a poté působil mj. jako funkcionář skautingu. Z politických důvodů nemohl dokončit studium na gymnáziu. Krátce byl zaměstnán jako tesař a úředník tiskového oddělení Čedoku.

V roce 1953 byl Jiří Stránský zatčen, obviněn ze špionáže a z velezrady a odsouzen na osm let. Během věznění pracoval mj. i v uranových dolech. V roce 1960 byl propuštěn. Pracoval u Vodních staveb jako kopáč a betonář, dále byl i zaměstnancem Benziny. V roce 1970 byl opět zatčen a za dva roky propuštěn. Pak pracoval jako technik a pumpař do roku 1990. Zároveň byl souběžně činný jako asistent filmové režie a externí televizní dramaturg. V roce 1992 byl zvolen předsedou Českého centra PEN klubu.

Dílo Jiřího Stránského:

Po celá léta byl Jiří Stránský zakázaným autorem tj. až do roku 1989. Protože psal teprve ve vězení, začal pro něho opravdový literární život až počátkem devadesátých let.

Za plotem - 1953 - 60, básnická sbírka, debut publikovaný v roce 1999

Nejvlastnějším tvůrčím prostorem Jiřího Stránského se však stalo epické vyprávění.

Štěstí - 1969, kniha zahrnující sedm povídek z vězení sice vyšla, ale převážná část byla zabavena dříve, než se dostala do knihkupectví. Znovu byla vydána v roce 1990 a v roce 1997 včetně dříve nezařazených textů.

Zdivočelá země - 1991, obsáhlý román, jehož námětem je osidlování pohraničí v roce 1945 a další poměry v něm. Autor chápe svou látku především jako sled aktivit, projevujících sřet lidských postojů a charakterů. Román byl zpracován i ve filmu a v televizním seriálu, kde byly uplatněny i některé dějové prvky z následujícího románu.

Aukce - 1997, v této próze navazuje Stránský na román Zdivočelá země. V ní sleduje prostředí a hrdiny minulého románu až do roku 1989.

Další próza:
Přelet - 2001
Tichá pošta - 2002

Jiří Stránský je rovněž autorem filmových a televizních scénářů, rozhlasové hry a knížek pro děti.
Povídačky pro Klárku - 1996, autor do knížky shrnul své texty posílané dcerce z vězení.
Povídačky pro moje slunce - 2002

Jiří Stránský v našich článcích

  • Jiřího Lábuse ocenili za mimořádný přínos audioknihám

    Novinky, 9. 4. 2021 Herec Jiří Lábus obdržel cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova. Uděluje se od roku 2014 a má ji také Martin Stránský, Jan Jiráň, Hana Maciuchová či Zdeněk Svěrák. … více

  • Idylické natáčení Pekla s princeznou? Naopak, Mádl krvácel, Ramba se bála a Stránský si narazil zadek!

    Blesk, 13. 4. 2020 Ve sváteční večer vsadí Česká televize na rozkošnou pohádku Peklo s princeznou. Málokdo ale ví, že komediální příběh při natáčení provázela celá řada nešťastných nehod, zranění a nepříjemností. Bývalý „Snowboarďák“ Jiří Mádl (33) například pro svou roli doslova a do písmene cedil krev a představitelka princezny Anety Tereza Ramba (30), tehdy Voříšková, zase dostala šok z pavouků! … více

  • Divadla uvedou Václava Havla, Jiřího Stránského i Ústavu ČR

    Novinky, 26. 11. 2019 Tituly premiér posledního listopadového týdne svědčí o tom, že divadla se ani na sklonku roku nevyhýbají společensko-politickým tématům. Autory inscenovaných textů jsou Václav Havel, Bertolt Brecht, Friedrich Schiller i Jiří Stránský. A své divadelní podoby se dočká i Ústava České republiky. … více

Hledáte také jako: Jirka Stránský
Rychlá navigace:novinky |diskuse