zavřít
Jiří Stránský

scénárista, dramatik, spisovatel, básník a překladatel

Věk:
87
Narození:
12. 8. 1931 , Praha
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

113 se líbí, 45 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jiří Stránský je autorem příběhů o osudech politických vězňů, básník a filmový scenárista. Jiří Stránský vyrostl v rodině advokáta. Jeho matka byla dcerou významného českého meziválečného politika J.Malypetra. Přes své mládí se Jiří Stránský aktivně zúčastnil Květnového povstání v roce 1945 v Praze a poté působil mj. jako funkcionář skautingu. Z politických důvodů nemohl dokončit studium na gymnáziu. Krátce byl zaměstnán jako tesař a úředník tiskového oddělení Čedoku. V roce 1953 byl Jiří Stránský zatčen, obviněn ze špionáže a z velezrady a odsouzen na osm let. Během věznění pracoval mj. i v uranových dolech. V roce 1960 byl propuštěn. Pracoval u Vodních staveb jako kopáč a betonář, dále byl i zaměstnancem Benziny. V roce 1970 byl opět zatčen a za dva roky propuštěn. Pak pracoval jako technik a pumpař do roku 1990. Zároveň byl souběžně činný jako asistent filmové režie a externí televizní dramaturg. V roce 1992 byl zvolen předsedou Českého centra PEN klubu. Dílo Jiřího Stránského: Po celá léta byl Jiří Stránský zakázaným autorem tj. až do roku 1989. Protože psal teprve ve vězení, začal pro něho opravdový literární život až počátkem devadesátých let. Za plotem - 1953 - 60, básnická sbírka, debut publikovaný v roce 1999 Nejvlastnějším tvůrčím prostorem Jiřího Stránského se však stalo epické vyprávění. Štěstí - 1969, kniha zahrnující sedm povídek z vězení sice vyšla, ale převážná část byla zabavena dříve, než se dostala do knihkupectví. Znovu byla vydána v roce 1990 a v roce 1997 včetně dříve nezařazených textů. Zdivočelá země - 1991, obsáhlý román, jehož námětem je osidlování pohraničí v roce 1945 a další poměry v něm. Autor chápe svou látku především jako sled aktivit, projevujících sřet lidských postojů a charakterů. Román byl zpracován i ve filmu a v televizním seriálu, kde byly uplatněny i některé dějové prvky z následujícího románu. Aukce - 1997, v této próze navazuje Stránský na román Zdivočelá země. V ní sleduje prostředí a hrdiny minulého románu až do roku 1989. Další próza: Přelet - 2001 Tichá pošta - 2002 Jiří Stránský je rovněž autorem filmových a televizních scénářů, rozhlasové hry a knížek pro děti. Povídačky pro Klárku - 1996, autor do knížky shrnul své texty posílané dcerce z vězení. Povídačky pro moje slunce - 2002 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jiří Stránský je autorem příběhů o osudech politických vězňů, básník a filmový scenárista.

Jiří Stránský vyrostl v rodině advokáta. Jeho matka byla dcerou významného českého meziválečného politika J.Malypetra. Přes své mládí se Jiří Stránský aktivně zúčastnil Květnového povstání v roce 1945 v Praze a poté působil mj. jako funkcionář skautingu. Z politických důvodů nemohl dokončit studium na gymnáziu. Krátce byl zaměstnán jako tesař a úředník tiskového oddělení Čedoku.

V roce 1953 byl Jiří Stránský zatčen, obviněn ze špionáže a z velezrady a odsouzen na osm let. Během věznění pracoval mj. i v uranových dolech. V roce 1960 byl propuštěn. Pracoval u Vodních staveb jako kopáč a betonář, dále byl i zaměstnancem Benziny. V roce 1970 byl opět zatčen a za dva roky propuštěn. Pak pracoval jako technik a pumpař do roku 1990. Zároveň byl souběžně činný jako asistent filmové režie a externí televizní dramaturg. V roce 1992 byl zvolen předsedou Českého centra PEN klubu.

Dílo Jiřího Stránského:

Po celá léta byl Jiří Stránský zakázaným autorem tj. až do roku 1989. Protože psal teprve ve vězení, začal pro něho opravdový literární život až počátkem devadesátých let.

Za plotem - 1953 - 60, básnická sbírka, debut publikovaný v roce 1999

Nejvlastnějším tvůrčím prostorem Jiřího Stránského se však stalo epické vyprávění.

Štěstí - 1969, kniha zahrnující sedm povídek z vězení sice vyšla, ale převážná část byla zabavena dříve, než se dostala do knihkupectví. Znovu byla vydána v roce 1990 a v roce 1997 včetně dříve nezařazených textů.

Zdivočelá země - 1991, obsáhlý román, jehož námětem je osidlování pohraničí v roce 1945 a další poměry v něm. Autor chápe svou látku především jako sled aktivit, projevujících sřet lidských postojů a charakterů. Román byl zpracován i ve filmu a v televizním seriálu, kde byly uplatněny i některé dějové prvky z následujícího románu.

Aukce - 1997, v této próze navazuje Stránský na román Zdivočelá země. V ní sleduje prostředí a hrdiny minulého románu až do roku 1989.

Další próza:
Přelet - 2001
Tichá pošta - 2002

Jiří Stránský je rovněž autorem filmových a televizních scénářů, rozhlasové hry a knížek pro děti.
Povídačky pro Klárku - 1996, autor do knížky shrnul své texty posílané dcerce z vězení.
Povídačky pro moje slunce - 2002

Jiří Stránský v našich článcích

 • Literát, někdejší disident a politik Uhde vydal obsáhlé paměti

  Literát, někdejší disident a politik Uhde vydal obsáhlé paměti

  14. 11. 2013 10:09 Šest let pracoval brněnský literát, někdejší disident a politik Milan Uhde na svých pamětech. Výsledkem je kniha o více než 600 stranách. Autor ji nazval "Rozpomínky. Co na sebe vím" a před několika dny vyšla ve společné péči nakladatelství Host a Torst. Sedmasedmdesátiletý Uhde minulost neidealizuje a neretušuje, přemýšlí o ní vždy "ostny směrem k sobě", sdělili nakladatelé. … více

 • Ivan Trojan získal v Monte Carlu Zlatou nymfu za Hořící keř

  Ivan Trojan získal v Monte Carlu Zlatou nymfu za Hořící keř

  14. 6. 2013 09:00 Herec Ivan Trojan získal na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu Zlatou nymfu za svůj výkon v třídílném dramatu věnovaném odkazu Jana Palacha Hořící keř. ČTK to oznámila Pavla Brožková ze společnosti HBO Europe, pro kterou toto třídílné drama natočila režisérka Agnieszka Hollandová.… více

 • Čeští literáti důrazně vyzvali Klause ať zanechá útoků na Václava Havla

  Čeští literáti důrazně vyzvali Klause ať zanechá útoků na Václava Havla

  13. 2. 2013 22:43 České centrum mezinárodního PEN klubu vyzvalo odcházejícího prezidenta Václava Klause, aby se zdržel útoků na svého předchůdce Václava Havla. Je právem intelektuála polemizovat s myšlenkami, mělo by se tak ale dít s úctou a noblesou, píšou osobnosti české kultury v otevřeném dopise. Prezident Klaus dnes výzvu nekomentoval. "Já o žádné nevím, to bych si musel přečíst," řekl večer.… více