zavřít
Jevgenij Ivanovič Zamjatin

prozaik, publicista, dramatk

Narození:
1. 2. 1884 , Lebedjan, Rusko
Úmrtí:
10. 3. 1937  ve věku 53 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jevgenij Ivanovič Zamjatin byl ruský spisovatel, prozaik, dramatik a publicista. Jevgenij I. Zamjatin se narodil v rodině duchovního. Studoval na petrohradské technice lodní inženýrství a po skončení studia spojoval svou profesi s literární tvorbou. Za politickou činnost v revolučním hnutí v roce 1905 byl vězněn. Za války pracoval jako lodní inženýr v Anglii. Pod jeho vedením byl postaven ruský ledoborec Alexandr Něvskij. Po návratu do Ruska v roce 1917 byl J. I. Zamjatin významnou osobností kulturního života v Petrohradě, zakládal časopisy, redigoval vydávání anglických děl. Pro svou otevřenost a odvahu říkat pravdu za všech okolností, za skeptický pohled na sovětský totalitní systém se stal v sovětském Rusku nežádoucí osobou. Na přímluvu Maxima Gorkého získal roku 1932 povolení k vystěhování. Odjel do Paříže, kde také zemřel. Dílo Jevgenije I. Zamjatina: Nejznámější z děl Jevgenie I. Zamjatina je jeho próza a dramata. Próza: Zapadákov – 1913. V novele pranýřuje autor ponižování lidské důstojnosti v armádě. Za tuto protiválečnou novelu byl i soudně stíhán. Ostrované – 1917, satirická novela o anglickém měšťanstvu Rybář duší – 1918, povídka se stejným zaměřením na anglické měšťanstvo Další povídky a novely: Dětský pokoj Tři dny Sever Hodinky Jeskyně – 1920, autor se staví septicky k bolševické nadvládě My – 1920, román, napsaný formou čtyřiceti deníkových záznamů vyšel nejprve v překladech do angličtiny a francouzštiny. Česky vyšel už v roce 1920, v Rusku až roku 1987. Román je filozoficko – fantastickým podobenstvím totalitního systému. V čele Jednotného státu ve třetím tisíciletí stojí 48 krát jednohlasně zvolený Velký Dobrotitel. Lidé nemají jména, pouze čísla. Vše (práce i osobní život) je naprogramované. Lidé, kteří nejsou šťastni, nebo jsou nespokojeni, musí se podrobit Velké operaci. Je jim vyoperován uzlík fantazie, zdroj nespokojenosti a touhy po svobodě. Román ovlivnil vývoj žánru science – fiction 20. století. Drama: Oheň svatého Dominika – 1922 – 23. Pod příběhem inkvizičních procesů ve Španělsku se skrývá odsouzení totalitní ideologie. Blecha – 1925. Jde o hru ve stylu ruské lidové komedie o síle tvůrčí schopnosti člověka. Attila – 1927, tragédie na téma střetu římské civilizace s barbary jinotajně Východu se Západem. Provedení hry nebylo cenzurou povoleno. Zamjatin psal také recenze a teoretické úvahy o literatuře a o divadle. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jevgenij Ivanovič Zamjatin byl ruský spisovatel, prozaik, dramatik a publicista.

Jevgenij I. Zamjatin se narodil v rodině duchovního. Studoval na petrohradské technice lodní inženýrství a po skončení studia spojoval svou profesi s literární tvorbou. Za politickou činnost v revolučním hnutí v roce 1905 byl vězněn. Za války pracoval jako lodní inženýr v Anglii. Pod jeho vedením byl postaven ruský ledoborec Alexandr Něvskij.

Po návratu do Ruska v roce 1917 byl J. I. Zamjatin významnou osobností kulturního života v Petrohradě, zakládal časopisy, redigoval vydávání anglických děl. Pro svou otevřenost a odvahu říkat pravdu za všech okolností, za skeptický pohled na sovětský totalitní systém se stal v sovětském Rusku nežádoucí osobou. Na přímluvu Maxima Gorkého získal roku 1932 povolení k vystěhování. Odjel do Paříže, kde také zemřel.

Dílo Jevgenije I. Zamjatina:

Nejznámější z děl Jevgenie I. Zamjatina je jeho próza a dramata.

Próza:
Zapadákov – 1913. V novele pranýřuje autor ponižování lidské důstojnosti v armádě. Za tuto protiválečnou novelu byl i soudně stíhán.

Ostrované – 1917, satirická novela o anglickém měšťanstvu
Rybář duší – 1918, povídka se stejným zaměřením na anglické měšťanstvo

Další povídky a novely:
Dětský pokoj
Tři dny
Sever
Hodinky
Jeskyně
– 1920, autor se staví septicky k bolševické nadvládě

My – 1920, román, napsaný formou čtyřiceti deníkových záznamů vyšel nejprve v překladech do angličtiny a francouzštiny. Česky vyšel už v roce 1920, v Rusku až roku 1987. Román je filozoficko – fantastickým podobenstvím totalitního systému. V čele Jednotného státu ve třetím tisíciletí stojí 48 krát jednohlasně zvolený Velký Dobrotitel. Lidé nemají jména, pouze čísla. Vše (práce i osobní život) je naprogramované. Lidé, kteří nejsou šťastni, nebo jsou nespokojeni, musí se podrobit Velké operaci. Je jim vyoperován uzlík fantazie, zdroj nespokojenosti a touhy po svobodě. Román ovlivnil vývoj žánru science – fiction 20. století.

Drama:
Oheň svatého Dominika – 1922 – 23. Pod příběhem inkvizičních procesů ve Španělsku se skrývá odsouzení totalitní ideologie.

Blecha – 1925. Jde o hru ve stylu ruské lidové komedie o síle tvůrčí schopnosti člověka.

Attila – 1927, tragédie na téma střetu římské civilizace s barbary jinotajně Východu se Západem. Provedení hry nebylo cenzurou povoleno.

Zamjatin psal také recenze a teoretické úvahy o literatuře a o divadle.