zavřít
Jerome David Salinger

romanopisec, povídkář

Narození:
1. 1. 1919 , New York, New York, USA
Úmrtí:
27. 1. 2010  ve věku 91 let,  New Hampshire, USA  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

24 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jerome David Salinger patří mezi americké povídkáře a romanopisce. Jerome David Salinger se narodil v rodině obchodníka a málem v rodinném obchodním podnikání sám rovněž uvízl. Zato vzdělání měl rozmanité. Studoval na vojenské akademii a tři vysoké školy bez dokončení studia. Za 2. světové války bojoval Jerome David Salinger na evropské západní frontě, průběžně psal povídky. Směr mu dala vojenská služba v linii i zázemí v letech 1942 - 46. Po válce se věnoval literární činnosti, psal povídky, které uveřejňoval v časopisech tak různých, jako jsou kýčová Saturday Evening Post a snobský New Yorker. Poslední léta se odmlčel. Dílo Jeroma Davida Salingera: Jerome David Salinger používal metodu silně subjektivizované výpovědi o světě, zachycující i duševní procesy dospívající mládeže. Tato metoda se stala častým tématem americké a světové literatury. Kdo chytá v žitě - 1951, jediný Salingerův publikovaný román se po svém vydání stal bestsellerem. Příběh vypráví sedmnáctiletý Holden Caulfield, který prochází těžkou životní krizí. Popisuje třídenní cestu ze školy v Pencey, odkud byl vyloučen, domů do New Yorku. Na své cestě se setkává s různými lidmi, např. se spolužáky, prostitutkou a jejím pasákem, s jeptiškami, sestrou, bývalým učitelem ad. Jeho putování je výrazem zmatku dospívání, cestou od nevinnosti k poznání. Je zhnusen světem dospělých, citově je přitahován k malým dětem, chce je chránit před nástrahami, chce být tím, "kdo chytá v žitě" děti, aby je zachránil před pádem strmého útesu.Holdenovo hledání vlastní identity se setkává s představou vlastní dobrovolné smrti, ale nakonec volí život. Caulfieldovo vyznání chápala mládež jako generační kritiku mladých proti starým, hlásila se k hrdinovi románu jako ke svému typu. I povídková Salingerova tvorba se setkala s přízní čtenářů.Napsal asi 30 povídek z nichž učinil výběr. Devět povídek - 1953, soubor povídek , které zachycují kritické a překvapující chvíle v životě postav. Rázem byl autor uznán za mistra i krátké prózy a stal se modlou části mládeže. Franny a Zooey - 1961, soubor, který jako Devět povídek, rozvíjí příběhy sourozenců Glassových, nadaných jedinců, kteří těžko nalézají kontakt s lidmi. V souladu se svou tvorbou se autor stranil veřejnosti, což mu nakonec dělalo největší reklamu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jerome David Salinger patří mezi americké povídkáře a romanopisce.

Jerome David Salinger se narodil v rodině obchodníka a málem v rodinném obchodním podnikání sám rovněž uvízl. Zato vzdělání měl rozmanité. Studoval na vojenské akademii a tři vysoké školy bez dokončení studia.

Za 2. světové války bojoval Jerome David Salinger na evropské západní frontě, průběžně psal povídky. Směr mu dala vojenská služba v linii i zázemí v letech 1942 - 46. Po válce se věnoval literární činnosti, psal povídky, které uveřejňoval v časopisech tak různých, jako jsou kýčová Saturday Evening Post a snobský New Yorker. Poslední léta se odmlčel.

Dílo Jeroma Davida Salingera:

Jerome David Salinger používal metodu silně subjektivizované výpovědi o světě, zachycující i duševní procesy dospívající mládeže. Tato metoda se stala častým tématem americké a světové literatury.

Kdo chytá v žitě - 1951, jediný Salingerův publikovaný román se po svém vydání stal bestsellerem. Příběh vypráví sedmnáctiletý Holden Caulfield, který prochází těžkou životní krizí. Popisuje třídenní cestu ze školy v Pencey, odkud byl vyloučen, domů do New Yorku. Na své cestě se setkává s různými lidmi, např. se spolužáky, prostitutkou a jejím pasákem, s jeptiškami, sestrou, bývalým učitelem ad. Jeho putování je výrazem zmatku dospívání, cestou od nevinnosti k poznání. Je zhnusen světem dospělých, citově je přitahován k malým dětem, chce je chránit před nástrahami, chce být tím, "kdo chytá v žitě" děti, aby je zachránil před pádem strmého útesu.Holdenovo hledání vlastní identity se setkává s představou vlastní dobrovolné smrti, ale nakonec volí život. Caulfieldovo vyznání chápala mládež jako generační kritiku mladých proti starým, hlásila se k hrdinovi románu jako ke svému typu.

I povídková Salingerova tvorba se setkala s přízní čtenářů.Napsal asi 30 povídek z nichž učinil výběr.

Devět povídek - 1953, soubor povídek , které zachycují kritické a překvapující chvíle v životě postav. Rázem byl autor uznán za mistra i krátké prózy a stal se modlou části mládeže.

Franny a Zooey - 1961, soubor, který jako Devět povídek, rozvíjí příběhy sourozenců Glassových, nadaných jedinců, kteří těžko nalézají kontakt s lidmi.

V souladu se svou tvorbou se autor stranil veřejnosti, což mu nakonec dělalo největší reklamu.

  • Kdo chytá v žitě: Bible jedné generace

    Tiscali, 14. 7. 2011 Biblí americké mládeže 60. let 20. století se stal román Kdo chytá v žitě, který napsal Jerome David Salinger. Od vydání románu, který je oblíbený dodnes, uplyne v sobotu 60 let. … více

  • Zemřel americký spisovatel J.D.Salinger (†91)

    Blesk, 28. 1. 2010 Ve věku 91 let zemřel americký spisovatel Jerome David Salinger. Podle prohlášení jeho syna zemřel autor románu Kdo chytá v žitě přirozenou smrtí ve svém domově v New Hampshire. … více

  • Autor knihy Kdo chytá v žitě Salinger zemřel v 91 letech

    Novinky, 28. 1. 2010 Ve věku 91 let zemřel ve středu americký spisovatel Jerome David Salinger. Podle prohlášení jeho syna zemřel autor románu Kdo chytá v žitě přirozenou smrtí ve svém domově v New Hampshire. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP. … více