zavřít
Jean–Marie Le Clézio

prozaik

Věk:
81
Narození:
1940 , Nice, Francie
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jean–Marie Le Clézio je francouzský prozaik, laureát Nobelovy ceny za literaturu, kterou mu udělila Švédská akademie v říjnu 2008. Akademie ocenila jeho smysl pro cizí kultury a střety civilizací, které líčí poeticky jako snové příběhy. Jean–Marie Le Clézio se narodil ve Francii, má však britské a mauritánské předky . Jeho otec byl lékař a působil i v Africe. Tradice dvojí kultury a citlivý přístup k civilizačním problémům se promítly i v jeho tvorbě. Velký vliv na něj měl pobyt mezi Indiány ve Střední Americe. V současné době žije Le Clézio nedaleko od mexických hranic, překládá místní texty a velice si váží malých kultur. Dílo Jeana–Marie Le Clézia: Jean – Marie Le Clézio je ve Francii v posledních patnácti letech považován za největšího národního spisovatele. Hlavním rysem jeho románů (je autorem téměř třiceti románů a povídek) je střet dvou civilizací – západní a domorodé, ať už jde o Afriku nebo Indiány, nesouhlasí s jakýmkoli násilím. Jeho hrdinové často utíkají z preindustriálního světa k moři nebo do pouště. To jsou nejčastější prostředí jeho děl. Jeho díla se vyznačují plynulou hudebností a básnickým stylem, jako by v jeho tvorbě ožívala tradice romantismu. Díla, která vyšla v češtině: Zápisky o katastrofě- úspěšný první román, který autor napsal již ve třadvaceti letech. Získal za něj Renaudotovu cenu. U nás ho vydal Odeon již v roce 1967. Horečka – 1967, Le Cléziova druhá kniha v níž autor nezapře básnické vidění světa. Bludná hvězda – 1996, příběh mladé židovské dívky a jejich nejbližších, do jejichž poklidného životana vesnici na jihu Francie zasáhne válka. Poušť – 1996, román je nádherným dětským snem, protínají se v něm mýty a realita. Lullaby – 1996, příběh dospívající dívky, která na několik dní odejde z domova a žije v opuštěném domě na pobřeží. Mondo a jiné příběhy – 2001, pohádky o kráse světa nezkaženém západní civilizací a jejím pohledem na svět. Nakladatelství Garamond , které se specializuje na francouzskou literaturu, připravilo rozsáhlý přehled francouzské beletrie, ve kterém se objeví i ukázky z děl Le Clézia. Kromě jiného i z Afričana, který u nás dosud nevyšel. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jean–Marie Le Clézio je francouzský prozaik, laureát Nobelovy ceny za literaturu, kterou mu udělila Švédská akademie v říjnu 2008. Akademie ocenila jeho smysl pro cizí kultury a střety civilizací, které líčí poeticky jako snové příběhy.

Jean–Marie Le Clézio se narodil ve Francii, má však britské a mauritánské předky . Jeho otec byl lékař a působil i v Africe. Tradice dvojí kultury a citlivý přístup k civilizačním problémům se promítly i v jeho tvorbě. Velký vliv na něj měl pobyt mezi Indiány ve Střední Americe.

V současné době žije Le Clézio nedaleko od mexických hranic, překládá místní texty a velice si váží malých kultur.

Dílo Jeana–Marie Le Clézia:

Jean – Marie Le Clézio je ve Francii v posledních patnácti letech považován za největšího národního spisovatele. Hlavním rysem jeho románů (je autorem téměř třiceti románů a povídek) je střet dvou civilizací – západní a domorodé, ať už jde o Afriku nebo Indiány, nesouhlasí s jakýmkoli násilím. Jeho hrdinové často utíkají z preindustriálního světa k moři nebo do pouště. To jsou nejčastější prostředí jeho děl. Jeho díla se vyznačují plynulou hudebností a básnickým stylem, jako by v jeho tvorbě ožívala tradice romantismu.

Díla, která vyšla v češtině:

Zápisky o katastrofě- úspěšný první román, který autor napsal již ve třadvaceti letech. Získal za něj Renaudotovu cenu. U nás ho vydal Odeon již v roce 1967.

Horečka – 1967, Le Cléziova druhá kniha v níž autor nezapře básnické vidění světa.

Bludná hvězda – 1996, příběh mladé židovské dívky a jejich nejbližších, do jejichž poklidného životana vesnici na jihu Francie zasáhne válka.

Poušť – 1996, román je nádherným dětským snem, protínají se v něm mýty a realita.

Lullaby – 1996, příběh dospívající dívky, která na několik dní odejde z domova a žije v opuštěném domě na pobřeží.

Mondo a jiné příběhy – 2001, pohádky o kráse světa nezkaženém západní civilizací a jejím pohledem na svět.

Nakladatelství Garamond , které se specializuje na francouzskou literaturu, připravilo rozsáhlý přehled francouzské beletrie, ve kterém se objeví i ukázky z děl Le Clézia. Kromě jiného i z Afričana, který u nás dosud nevyšel.

Události – Jean–Marie Le Clézio

| celý kalendář
  • 82. narozeniny