zavřít
Jeanette Wintersonová
přidej profesi
Věk:
60
Narození:
1959 , Manchester, Anglie
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jeanette Wintersonová je anglická spisovatelka, pohádkářka, autorka básnických esejů, lesbická aktivistka. Nositelka Whitbreadovy ceny za svou prvotinu. Jeanette Wintersonová se narodila v Manchesteru, kde ji adoptovala silně věřící rodina. V šestnácti letech se zamilovala do své kamarádky a utekla z domova. Je absolventkou anglické literatury na Oxfordu. Dílo Jeanette Wintersonové, které vyšlo česky: Jeanette Wintersonová již v šestadvaceti letech získala Whitbreadovu cenu za svou prvotinu: Na světě nejsou jen pomeranče – 1985, česky 1998. Přestože román čerpá z námětu lesbické lásky a hrdinka nese autorčino jméno, ona sama odmítá, že je autobiografický. Ostatně většina jejích hrdinek se zamilovává do mužů jako do žen. Vášeň – 1987, česky 2000, román, který bývá označován jako magicko reálný. Motivem je lidská touha hrát si a pokoušet osud. Jde o příběh gondoliérky Vianelly, která se převléká za chlapce a chodí hrát do kasina. Nakonec při hře přijde o srdce. Jak naštěpit třešeň – česky 2004. V románu je obsažena víra v sílu zvědavosti a svoboda ukrytá v každém lidském rozhodování. Hlavní postava Jordán touží po svobodě a poznání, nachází lásku, ale tu možná až za třista let, v jiném životě. Jeho pěstounka, obrovská Psí žena, je nejzvláštnější a nejčistší postava, kterou autorka stvořila, přestže se umyje asi třikrát za život a zapálí Londýn. Tíha – č. 2005, moderně převyprávěný mýtus Herakla a Atlanta. Kromě jiného napsala Wintersonová i sbírku esejů Art Objecst. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jeanette Wintersonová je anglická spisovatelka, pohádkářka, autorka básnických esejů, lesbická aktivistka. Nositelka Whitbreadovy ceny za svou prvotinu.

Jeanette Wintersonová se narodila v Manchesteru, kde ji adoptovala silně věřící rodina. V šestnácti letech se zamilovala do své kamarádky a utekla z domova. Je absolventkou anglické literatury na Oxfordu.

Dílo Jeanette Wintersonové, které vyšlo česky:

Jeanette Wintersonová již v šestadvaceti letech získala Whitbreadovu cenu za svou prvotinu:

Na světě nejsou jen pomeranče – 1985, česky 1998. Přestože román čerpá z námětu lesbické lásky a hrdinka nese autorčino jméno, ona sama odmítá, že je autobiografický. Ostatně většina jejích hrdinek se zamilovává do mužů jako do žen.

Vášeň – 1987, česky 2000, román, který bývá označován jako magicko reálný. Motivem je lidská touha hrát si a pokoušet osud. Jde o příběh gondoliérky Vianelly, která se převléká za chlapce a chodí hrát do kasina. Nakonec při hře přijde o srdce.

Jak naštěpit třešeň – česky 2004. V románu je obsažena víra v sílu zvědavosti a svoboda ukrytá v každém lidském rozhodování. Hlavní postava Jordán touží po svobodě a poznání, nachází lásku, ale tu možná až za třista let, v jiném životě. Jeho pěstounka, obrovská Psí žena, je nejzvláštnější a nejčistší postava, kterou autorka stvořila, přestže se umyje asi třikrát za život a zapálí Londýn.

Tíha – č. 2005, moderně převyprávěný mýtus Herakla a Atlanta.

Kromě jiného napsala Wintersonová i sbírku esejů Art Objecst.

Hledáte také jako: Jeanette Winterson
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Události – Jeanette Wintersonová

| celý kalendář
  • 61. narozeniny