zavřít
Jaroslava Blažková

publicistka, prozaička

Věk:
88
Narození:
15. 11. 1933 , Velké Meziříčí
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jaroslava Blažková je slovenská prozaička, publicistka, autorka knih pro děti. Jaroslava Blažková prožila dětství střídavě v Čechách a na Slovensku. Od roku 1948 žila v Bratislavě, kde absolvovala gymnázium. Poté začala pracovat v rozhlase a dálkově studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Studium nedokončila a v roce 1954 nastoupila jako redaktorka do deníku Smena. Po dvou letech byla z politických důvodů propuštěna. Určitou dobu pracovala Jaroslava Blažková jako dělnice v zahradnictví a od roku 1959 se literární práci věnovala profesionálně. V roce 1968 Jaroslava Blažková emigrovala s rodinou do Kanady, kde spolupracovala s nakladatelstvím 68 Publishers manželů Škvoreckých. Vlastní literární tvorbě se věnovala jen sporadicky. Po roce 1989 zůstala žít v Kanadě a do slovenské literatury se vrátila reedicemi starších děl. Jaroslava Blažková byla v 60. letech čtenářsky nejoblíbenější autorkou, zároveň však její prózy patřily k nejdiskutovanějším. Její novely a povídky balancují na hranici mezi tzv. vysokou a populární literaturou, humorem a sentimentem, socialistickým realismem a snahou vymanit se z tohoto tlaku výrazným tvořivým gestem. To bylo příznačné i pro její autorskou generaci, která se formovala kolem Mladé fronty. Dílo Jaroslavy Blažkové: Jaroslava Blažková se prezentovala především stylistickými a tematickými inováciemi. Próza: Nylonový mesiac – 1961, č. Nylonový měsíc – 1961, soubor próz. Nejúspěšnější byla titulní novela, podle níž natočil režisér Eduard Grečner stejnojmenný film v roce 1965. Je to příběh architektky Vandy a jejího kolegy Andreje, o jejich vztahu a konečném svobodném rozhodnutí. Jahniatko a grandi – 1964, č. Jehňátko a grandi – 1964. Sbírka povídek ve kterých se většinou bouří mladé hrdinky proti rodinnému prostředí. Poviedka plná sniehu – jedna z próz této knihy rozpoutala při časopisecké premiéře v Kulturním životě – 1964 polemiku o mravní bezúhonosti autorky. Môj skvelý brat Robinzon – 1968, č. Můj skvělej bratr Robinzon – 1969. Příběh o hledání štěstí, ve kterém se bratři Robinzon a Budy ucházejí o přízeň jejich vrstevnice. Próza pro děti: Umělecko – naučné knihy: Tóno, ja a mravce – 1961, č. Tonda, já a mravenci – 1964 Ostrov kapitána Hašašara – 1962 Ohňostroj pre deduška – 1962, č. Ohňostroj pro dědečka – 1966. Humorná próza o tom, jak malý Andrej s kamarádem sháněli dědečkovi dárek k narozeninám. Obrázkové knížky pro nejmenší: Daduška a Jarabáč - 1964, 4. Dáduška a kohout Jarabáč – 1964 Jako si mačky kúpili televízor – 1967, 4. Jak si kočky koupily televizor – 1967 Rozprávky z červenej ponožky – 1969 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jaroslava Blažková je slovenská prozaička, publicistka, autorka knih pro děti.

Jaroslava Blažková prožila dětství střídavě v Čechách a na Slovensku. Od roku 1948 žila v Bratislavě, kde absolvovala gymnázium. Poté začala pracovat v rozhlase a dálkově studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Studium nedokončila a v roce 1954 nastoupila jako redaktorka do deníku Smena. Po dvou letech byla z politických důvodů propuštěna.

Určitou dobu pracovala Jaroslava Blažková jako dělnice v zahradnictví a od roku 1959 se literární práci věnovala profesionálně.

V roce 1968 Jaroslava Blažková emigrovala s rodinou do Kanady, kde spolupracovala s nakladatelstvím 68 Publishers manželů Škvoreckých. Vlastní literární tvorbě se věnovala jen sporadicky. Po roce 1989 zůstala žít v Kanadě a do slovenské literatury se vrátila reedicemi starších děl.

Jaroslava Blažková byla v 60. letech čtenářsky nejoblíbenější autorkou, zároveň však její prózy patřily k nejdiskutovanějším. Její novely a povídky balancují na hranici mezi tzv. vysokou a populární literaturou, humorem a sentimentem, socialistickým realismem a snahou vymanit se z tohoto tlaku výrazným tvořivým gestem. To bylo příznačné i pro její autorskou generaci, která se formovala kolem Mladé fronty.

Dílo Jaroslavy Blažkové:

Jaroslava Blažková se prezentovala především stylistickými a tematickými inováciemi.

Próza:
Nylonový mesiac – 1961, č. Nylonový měsíc – 1961, soubor próz. Nejúspěšnější byla titulní novela, podle níž natočil režisér Eduard Grečner stejnojmenný film v roce 1965. Je to příběh architektky Vandy a jejího kolegy Andreje, o jejich vztahu a konečném svobodném rozhodnutí.

Jahniatko a grandi – 1964, č. Jehňátko a grandi – 1964. Sbírka povídek ve kterých se většinou bouří mladé hrdinky proti rodinnému prostředí.

Poviedka plná sniehu – jedna z próz této knihy rozpoutala při časopisecké premiéře v Kulturním životě – 1964 polemiku o mravní bezúhonosti autorky.

Môj skvelý brat Robinzon – 1968, č. Můj skvělej bratr Robinzon – 1969. Příběh o hledání štěstí, ve kterém se bratři Robinzon a Budy ucházejí o přízeň jejich vrstevnice.

Próza pro děti:
Umělecko – naučné knihy:
Tóno, ja a mravce – 1961, č. Tonda, já a mravenci – 1964
Ostrov kapitána Hašašara – 1962

Ohňostroj pre deduška – 1962, č. Ohňostroj pro dědečka – 1966. Humorná próza o tom, jak malý Andrej s kamarádem sháněli dědečkovi dárek k narozeninám.

Obrázkové knížky pro nejmenší:
Daduška a Jarabáč - 1964, 4. Dáduška a kohout Jarabáč – 1964
Jako si mačky kúpili televízor – 1967, 4. Jak si kočky koupily televizor – 1967
Rozprávky z červenej ponožky – 1969

  • Pražský klub Roxy získal povolení, může opět otevřít

    Novinky, 8. 2. 2011 Pražský hudební klub Roxy může opět téměř po měsíční pauze zahájit provoz. Jeho představitelé dostali od stavebního úřadu Prahy 1 potřebné povolení, řekla mluvčí první městské části Veronika Blažková. Podle představitele klubu Jaroslava Stanka je první akce naplánována již na čtvrtek. … více

Hledáte také jako: Jaroslava Blažk
Rychlá navigace:novinky |diskuse