zavřít
Jaroslav Havlíček

prozaik

Narození:
3. 2. 1896 , Jilemnice
Úmrtí:
7. 4. 1943  ve věku 47 let,  Praha  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

35 se líbí, 9 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami. Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu. V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919. Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo. Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze. Dílo Jaroslava Havlíčka: Vrozená psychologická vloha umožnila Jaroslavu Havlíčkovi propracovávat psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost. Ačkoli Jaroslav havlíček začínal v polovině 20. let pod vlivem Antala Staška s poezií v časopise Zvon, záhy se natrvalo zaměřil na psychickou prózu se zřejmým vlivem K. M. Čapka Choda. Děj téměř všech jeho povídek a románů se odehrává v maloměstském prostředí, které dobře znal z dětství. Své povídky publikoval Jaroslav havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti. Knihožrout - 1929, povídky Smrt biblionova - 1931, povídky Vyprahlé touhy - 1935, ve 2. přepracovaném vydání pod názvem Petrolejové lampy - 1944, jde o jeden díl zamýšlené trilogie, začátek rozsáhlé realistické rodové historie dvou rodin z Jilemnice na rozhraní století Neviditelný - 1937, román je psychologickou studií patologické úchylky v rodině Hajnů. Ambiciózní inženýr se z touhy po kariéře přižení do bohaté, ale zdegenerované rodiny. Získá sice moc, ale ztrácí ženu a duševně je postižen i jeho syn. Ta třetí - 1939, román, v němž zbabělý a sobecký hrdina zničí lísku dvou charakterově rozdílných žen a sám volí smrt. Helimadoe - 1940, retrospektivní román o pěti dcerách, začátky jejichž křestních jmen skládají název, podivínského otce - lékaře. Neopatrné panny - 1941, naturistické-psychologický portrét dívek marně toužících po milostném a životním naplnění Synáček - 1942, osudová psychologická groteska volně navazuje postavou hrdiny na Petrolejové lampy Zánik městečka Olšiny - 1944 Smaragdový příboj - 1946 Tato tvorba byla vydána až posmrtně a uspořádána tak, jak ji sám autor zařadil. Zázrak flamendrů - 1967 Prodavač času - 1968 Kalvach - 1978 Některá Havlíčkova díla se stala podkladem pro televizní a filmová zpracování, např. povídku Skleněný vrch natočila Barbora Hlavsová. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami.

Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu.

V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919.

Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo.

Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze.

Dílo Jaroslava Havlíčka:

Vrozená psychologická vloha umožnila Jaroslavu Havlíčkovi propracovávat psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost.

Ačkoli Jaroslav havlíček začínal v polovině 20. let pod vlivem Antala Staška s poezií v časopise Zvon, záhy se natrvalo zaměřil na psychickou prózu se zřejmým vlivem K. M. Čapka Choda. Děj téměř všech jeho povídek a románů se odehrává v maloměstském prostředí, které dobře znal z dětství.

Své povídky publikoval Jaroslav havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti.

Knihožrout - 1929, povídky
Smrt biblionova - 1931, povídky

Vyprahlé touhy - 1935, ve 2. přepracovaném vydání pod názvem Petrolejové lampy - 1944, jde o jeden díl zamýšlené trilogie, začátek rozsáhlé realistické rodové historie dvou rodin z Jilemnice na rozhraní století

Neviditelný - 1937, román je psychologickou studií patologické úchylky v rodině Hajnů. Ambiciózní inženýr se z touhy po kariéře přižení do bohaté, ale zdegenerované rodiny. Získá sice moc, ale ztrácí ženu a duševně je postižen i jeho syn.

Ta třetí - 1939, román, v němž zbabělý a sobecký hrdina zničí lísku dvou charakterově rozdílných žen a sám volí smrt.

Helimadoe - 1940, retrospektivní román o pěti dcerách, začátky jejichž křestních jmen skládají název, podivínského otce - lékaře.

Neopatrné panny - 1941, naturistické-psychologický portrét dívek marně toužících po milostném a životním naplnění

Synáček - 1942, osudová psychologická groteska volně navazuje postavou hrdiny na Petrolejové lampy

Zánik městečka Olšiny - 1944
Smaragdový příboj - 1946

Tato tvorba byla vydána až posmrtně a uspořádána tak, jak ji sám autor zařadil.
Zázrak flamendrů - 1967
Prodavač času - 1968
Kalvach - 1978

Některá Havlíčkova díla se stala podkladem pro televizní a filmová zpracování, např. povídku Skleněný vrch natočila Barbora Hlavsová.

  • Jindřich Berounský: Odbory protestují proti postupu ministerstva při výběru dopravců na rychlíkové linky R14 a R27

    Parlamentnílisty.cz, 1. 10. 2020 Ve středu 30. září se uskutečnila videokonference Ministerstva dopravy (MD) se zástupci železničních odborů. Za MD se jí zúčastnil vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček, jeho náměstkové Jan Sechter a Ladislav Němec, zároveň ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík. Odborové sdružení železničářů zastupovali Martin Malý a Vladislav Vokoun, Federaci strojvůdců ČR Jaroslav Vondrovic a Pavel Semecký, Svaz Odborářů Služeb a Dopravy Jindřich Berounský. … více

  • Nové knihy: Saudková, Padevět a Havlíček

    Novinky, 18. 9. 2020 Nabídka knih aktuálního týdne obsahuje detektivku od fotografky Sáry Saudkové, básnickou sbírku Daniela Soukupa a dvě publikace, věnující se temným dobám naší historie. První se zabývá neveselými událostmi podzimu 1938 a druhá nás provede estébáckou Prahou. A navrch přidejme ještě klasický psychologický román Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy ve formě audioknihy. … více

  • Sklizeň jahod? ,,Nedůstojná práce pro českého člověka," padlo na vládě. A je veselo

    Parlamentnílisty.cz, 26. 5. 2020 Po jednání tripartity předstoupili před novináře ministr průmyslu a dopravy za hnutí ANO Karel Havlíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hanák konstatoval, že potřebujeme na práci v zemědělství pracovníky ze zahraničí. Politologa Lukáše Jelínka tím pořádně naštval. … více