zavřít
Jaroslav Havlíček

prozaik

Narození:
3. 2. 1896 , Jilemnice
Úmrtí:
7. 4. 1943  ve věku 47 let,  Praha  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

32 se líbí, 9 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami. Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu. V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919. Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo. Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze. Dílo Jaroslava Havlíčka: Vrozená psychologická vloha umožnila Jaroslavu Havlíčkovi propracovávat psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost. Ačkoli Jaroslav havlíček začínal v polovině 20. let pod vlivem Antala Staška s poezií v časopise Zvon, záhy se natrvalo zaměřil na psychickou prózu se zřejmým vlivem K. M. Čapka Choda. Děj téměř všech jeho povídek a románů se odehrává v maloměstském prostředí, které dobře znal z dětství. Své povídky publikoval Jaroslav havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti. Knihožrout - 1929, povídky Smrt biblionova - 1931, povídky Vyprahlé touhy - 1935, ve 2. přepracovaném vydání pod názvem Petrolejové lampy - 1944, jde o jeden díl zamýšlené trilogie, začátek rozsáhlé realistické rodové historie dvou rodin z Jilemnice na rozhraní století Neviditelný - 1937, román je psychologickou studií patologické úchylky v rodině Hajnů. Ambiciózní inženýr se z touhy po kariéře přižení do bohaté, ale zdegenerované rodiny. Získá sice moc, ale ztrácí ženu a duševně je postižen i jeho syn. Ta třetí - 1939, román, v němž zbabělý a sobecký hrdina zničí lísku dvou charakterově rozdílných žen a sám volí smrt. Helimadoe - 1940, retrospektivní román o pěti dcerách, začátky jejichž křestních jmen skládají název, podivínského otce - lékaře. Neopatrné panny - 1941, naturistické-psychologický portrét dívek marně toužících po milostném a životním naplnění Synáček - 1942, osudová psychologická groteska volně navazuje postavou hrdiny na Petrolejové lampy Zánik městečka Olšiny - 1944 Smaragdový příboj - 1946 Tato tvorba byla vydána až posmrtně a uspořádána tak, jak ji sám autor zařadil. Zázrak flamendrů - 1967 Prodavač času - 1968 Kalvach - 1978 Některá Havlíčkova díla se stala podkladem pro televizní a filmová zpracování, např. povídku Skleněný vrch natočila Barbora Hlavsová. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami.

Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu.

V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919.

Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo.

Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze.

Dílo Jaroslava Havlíčka:

Vrozená psychologická vloha umožnila Jaroslavu Havlíčkovi propracovávat psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost.

Ačkoli Jaroslav havlíček začínal v polovině 20. let pod vlivem Antala Staška s poezií v časopise Zvon, záhy se natrvalo zaměřil na psychickou prózu se zřejmým vlivem K. M. Čapka Choda. Děj téměř všech jeho povídek a románů se odehrává v maloměstském prostředí, které dobře znal z dětství.

Své povídky publikoval Jaroslav havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti.

Knihožrout - 1929, povídky
Smrt biblionova - 1931, povídky

Vyprahlé touhy - 1935, ve 2. přepracovaném vydání pod názvem Petrolejové lampy - 1944, jde o jeden díl zamýšlené trilogie, začátek rozsáhlé realistické rodové historie dvou rodin z Jilemnice na rozhraní století

Neviditelný - 1937, román je psychologickou studií patologické úchylky v rodině Hajnů. Ambiciózní inženýr se z touhy po kariéře přižení do bohaté, ale zdegenerované rodiny. Získá sice moc, ale ztrácí ženu a duševně je postižen i jeho syn.

Ta třetí - 1939, román, v němž zbabělý a sobecký hrdina zničí lísku dvou charakterově rozdílných žen a sám volí smrt.

Helimadoe - 1940, retrospektivní román o pěti dcerách, začátky jejichž křestních jmen skládají název, podivínského otce - lékaře.

Neopatrné panny - 1941, naturistické-psychologický portrét dívek marně toužících po milostném a životním naplnění

Synáček - 1942, osudová psychologická groteska volně navazuje postavou hrdiny na Petrolejové lampy

Zánik městečka Olšiny - 1944
Smaragdový příboj - 1946

Tato tvorba byla vydána až posmrtně a uspořádána tak, jak ji sám autor zařadil.
Zázrak flamendrů - 1967
Prodavač času - 1968
Kalvach - 1978

Některá Havlíčkova díla se stala podkladem pro televizní a filmová zpracování, např. povídku Skleněný vrch natočila Barbora Hlavsová.

  • Překvapivé souvislosti Havlíčkova podpisu memoranda na lithium. Možná se nám prý díky tomu rodí nová koalice

    Parlamentnílisty.cz, 15. 10. 2017 Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se na serveru Prvnizpravy.cz vyjádřil k diskusi o memorandu o budoucí těžbě lithia v Krušných horách. Dokument podepsal sociálnědemokratický ministr Jiří Havlíček necelé tři týdny před volbami do Poslanecké sněmovny. … více

  • To je peklo: Kopnete Slávka do prdele? Skoč do hajzlu. Starej Tullamore z Bechyně vyslovuje jak z partesu

    Parlamentnílisty.cz, 8. 10. 2016 K průběžným výsledkům krajských voleb se na sociálních sítích vyjádřili bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, komentátor Petr Kamberský, bývalý člen Rady Českého rozhlasu, levicový publicista Štěpán Kotrba, mediální analytička Irena Ryšánková, neúspěšný kandidát do Senátu Pavel Havlíček, bloger Petr Paulczynski a šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl. … více

  • Zvyšování mezd může ohrozit ekonomiku. Vladimír Dlouhý varuje

    Parlamentnílisty.cz, 17. 5. 2016 Prezident Hospodářské komory ČR a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček a makroekonom ČMKOS Jaroslav Ungerman se v úterních Událostech, komentářích České televize přeli o to, jak dlouho se ještě bude dařit naší ekonomice. Přišel čas splácet dluhy, nebo se budeme dál zadlužovat? Před kamerami došlo k takřka nevídanému momentu. Hosté se shodli, že se máme hodně dobře, ale vláda by neměla tolik rozhazovat. … více