zavřít
Jaroslav Havlíček

prozaik

Narození:
3. 2. 1896 , Jilemnice
Úmrtí:
7. 4. 1943  ve věku 47 let,  Praha  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

35 se líbí, 9 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami. Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu. V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919. Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo. Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze. Dílo Jaroslava Havlíčka: Vrozená psychologická vloha umožnila Jaroslavu Havlíčkovi propracovávat psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost. Ačkoli Jaroslav havlíček začínal v polovině 20. let pod vlivem Antala Staška s poezií v časopise Zvon, záhy se natrvalo zaměřil na psychickou prózu se zřejmým vlivem K. M. Čapka Choda. Děj téměř všech jeho povídek a románů se odehrává v maloměstském prostředí, které dobře znal z dětství. Své povídky publikoval Jaroslav havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti. Knihožrout - 1929, povídky Smrt biblionova - 1931, povídky Vyprahlé touhy - 1935, ve 2. přepracovaném vydání pod názvem Petrolejové lampy - 1944, jde o jeden díl zamýšlené trilogie, začátek rozsáhlé realistické rodové historie dvou rodin z Jilemnice na rozhraní století Neviditelný - 1937, román je psychologickou studií patologické úchylky v rodině Hajnů. Ambiciózní inženýr se z touhy po kariéře přižení do bohaté, ale zdegenerované rodiny. Získá sice moc, ale ztrácí ženu a duševně je postižen i jeho syn. Ta třetí - 1939, román, v němž zbabělý a sobecký hrdina zničí lísku dvou charakterově rozdílných žen a sám volí smrt. Helimadoe - 1940, retrospektivní román o pěti dcerách, začátky jejichž křestních jmen skládají název, podivínského otce - lékaře. Neopatrné panny - 1941, naturistické-psychologický portrét dívek marně toužících po milostném a životním naplnění Synáček - 1942, osudová psychologická groteska volně navazuje postavou hrdiny na Petrolejové lampy Zánik městečka Olšiny - 1944 Smaragdový příboj - 1946 Tato tvorba byla vydána až posmrtně a uspořádána tak, jak ji sám autor zařadil. Zázrak flamendrů - 1967 Prodavač času - 1968 Kalvach - 1978 Některá Havlíčkova díla se stala podkladem pro televizní a filmová zpracování, např. povídku Skleněný vrch natočila Barbora Hlavsová. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami.

Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu.

V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919.

Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo.

Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze.

Dílo Jaroslava Havlíčka:

Vrozená psychologická vloha umožnila Jaroslavu Havlíčkovi propracovávat psychiky románových postav, zvláště ženských hrdinek a schopnost lyrizovat realistický až naturalistický pohled na skutečnost.

Ačkoli Jaroslav havlíček začínal v polovině 20. let pod vlivem Antala Staška s poezií v časopise Zvon, záhy se natrvalo zaměřil na psychickou prózu se zřejmým vlivem K. M. Čapka Choda. Děj téměř všech jeho povídek a románů se odehrává v maloměstském prostředí, které dobře znal z dětství.

Své povídky publikoval Jaroslav havlíček v řadě časopisů - Cesta, Sever a východ, Lumír aj. Značná část literárního díla Jaroslava Havlíčka zůstala v rukopisech a byla postupně vydávána až po jeho smrti.

Knihožrout - 1929, povídky
Smrt biblionova - 1931, povídky

Vyprahlé touhy - 1935, ve 2. přepracovaném vydání pod názvem Petrolejové lampy - 1944, jde o jeden díl zamýšlené trilogie, začátek rozsáhlé realistické rodové historie dvou rodin z Jilemnice na rozhraní století

Neviditelný - 1937, román je psychologickou studií patologické úchylky v rodině Hajnů. Ambiciózní inženýr se z touhy po kariéře přižení do bohaté, ale zdegenerované rodiny. Získá sice moc, ale ztrácí ženu a duševně je postižen i jeho syn.

Ta třetí - 1939, román, v němž zbabělý a sobecký hrdina zničí lísku dvou charakterově rozdílných žen a sám volí smrt.

Helimadoe - 1940, retrospektivní román o pěti dcerách, začátky jejichž křestních jmen skládají název, podivínského otce - lékaře.

Neopatrné panny - 1941, naturistické-psychologický portrét dívek marně toužících po milostném a životním naplnění

Synáček - 1942, osudová psychologická groteska volně navazuje postavou hrdiny na Petrolejové lampy

Zánik městečka Olšiny - 1944
Smaragdový příboj - 1946

Tato tvorba byla vydána až posmrtně a uspořádána tak, jak ji sám autor zařadil.
Zázrak flamendrů - 1967
Prodavač času - 1968
Kalvach - 1978

Některá Havlíčkova díla se stala podkladem pro televizní a filmová zpracování, např. povídku Skleněný vrch natočila Barbora Hlavsová.

  • Pravičák nováček drtil v Senátu ministra Havlíčka: Bude se zase pracovat pro stát? Vláda si tu hraje na firmu

    Parlamentnílisty.cz, 13. 11. 2020 Pravicový senátor Jaroslav Chalupský (za Svobodné), který v letošních senátních volbách vyřadil dlouholetého matadora Milana Štěcha z ČSSD, ve svém prvním vystoupení při jednání Senátu PČR připomínkoval a dotazoval vicepremiéra vlády Karla Havlíčka, který přišel sdělit horní komoře, jak dobře vláda zvládá krizi koronaviru, zejména v oblasti podpory živnostníkům, malým firmám a drobným podnikatelům. Chalupský byl však opačného názoru a jal se navrhnout ministrovi, jakým způsobem by se dopady krize daly ulehčit. „Největší a nejplošnější podpora podnikatelům je ta, kdybyste se zaměřili na redukci toho státního aparátu,“ nebral si servítky. … více

  • Dostane Havlíček třetí ministerstvo? Nebo půjde do vlády Flegr? Můžete si vsadit

    Parlamentnílisty.cz, 26. 10. 2020 Kdo nakonec usedne do ministerského křesla po Romanu Prymulovi? Sázkaři se činí. Za víkend prosázeli u Fortuny půl milionu. V žebříčku vede Blatný následován Prymulou. Ve hře je i „superministr“ Havlíček nebo parazitolog Jaroslav Flegr. Zprávu přinesl iDNES. … více

  • Jindřich Berounský: Odbory protestují proti postupu ministerstva při výběru dopravců na rychlíkové linky R14 a R27

    Parlamentnílisty.cz, 1. 10. 2020 Ve středu 30. září se uskutečnila videokonference Ministerstva dopravy (MD) se zástupci železničních odborů. Za MD se jí zúčastnil vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček, jeho náměstkové Jan Sechter a Ladislav Němec, zároveň ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík. Odborové sdružení železničářů zastupovali Martin Malý a Vladislav Vokoun, Federaci strojvůdců ČR Jaroslav Vondrovic a Pavel Semecký, Svaz Odborářů Služeb a Dopravy Jindřich Berounský. … více