zavřít
Janko Kráľ

spisovatel, básník

Narození:
24. 4. 1822 , Liptovský Mikuláš, Uhersko
Úmrtí:
23. 5. 1876  ve věku 54 let,  Zlaté Moravce, Uhersko  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Janko Kráľ je nejvýraznějším představitelem slovenského romantismu a jeden z nejradikálnějších příslušníků štúrovského hnutí. Janko Kráľ vystudoval na lyceu v Kežmaroku a v Levoči. V roce 1842 odešel do Bratislavy, kde se aktivně zapojil do činnosti Štúrovců, nějakou dobu dokonce bydlel u L. Štúra. Když v roce 1844 sesadili L. Štúra z funkce náměstka profesora, opustil Kráľ bratislavské evangelické lyceum a odešel studoval na lyceum do Levoče. Toto studium však nedokončil. Pracoval jako praktikant v advokátní kanceláři Augustina Boleslava Vrahovského v Pešti. Revoluci v roce 1848 přivítal Kráľ s nadšením. Vrátil se zpět na Slovensko, kde spolu se svými přáteli aktivizoval lid, vyprovokoval pálení urbárních listin a střelbu na panských dvorech. Byl zatčen a pro výstrahu několikrát vytahován na zvonici, poté uvězněný v Šahách a v Pešti. Po propuštění v roce 1849 se přidal ke slovenským dobrovolníkům a v hodnosti kapitána bojoval na straně císařského dvora. Po porážce revoluce pracoval jako vládní komisař v Balážských Ďarmotách a pomáhal vládě při identifikaci maďarských povstalců. Od roku 1854 byl státním úředníkem v Čadci, Martině, Klášterci pod Znievom a ve Zlatých Moravcích. Po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 byl ze státních služeb propuštěn. Po složení zkoušek pracoval a advokátních kancelářích. Janko Kráľ se stal obětí tyfové epidemie ve Zlatých Moravcích, kde zemřel. Jeho hrob není znám. Dílo: Svoji literární činnost začal Janko Kráľ česky psanými lyrickými a epickými básněmi již za studia na lyceu v Bratislavě. - Smrt Světopolka, krále Velkomoravského - Almanach – 1844, 8 básní ve slovenštině Balady: - Zakliata panna vo Váhu a divný Janko - Zverbovaný - Zabitý - Povesť Písně a příležitostné básně: - Pieseň bez mena - Pieseň - Vysokourodzenému pánovi Ďurakovi Košútovi - Pesnička na kare ku cti zosnulému Jankovi Tomesovi Veršované romantické povídky: - Choč - Štít - Syn pustiny Alegorické pohádky: - Rozprávka o chorom kráľovi a zlatom vtáčikovi - Výlomky z Jánošíka Dráma světa – z pozůstalosti, sbírka lyrických básní – Plameň už tichne, Rozprávějte svoj tichý sen atd. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Janko Kráľ je nejvýraznějším představitelem slovenského romantismu a jeden z nejradikálnějších příslušníků štúrovského hnutí.

Janko Kráľ vystudoval na lyceu v Kežmaroku a v Levoči. V roce 1842 odešel do Bratislavy, kde se aktivně zapojil do činnosti Štúrovců, nějakou dobu dokonce bydlel u L. Štúra. Když v roce 1844 sesadili L. Štúra z funkce náměstka profesora, opustil Kráľ bratislavské evangelické lyceum a odešel studoval na lyceum do Levoče. Toto studium však nedokončil. Pracoval jako praktikant v advokátní kanceláři Augustina Boleslava Vrahovského v Pešti.

Revoluci v roce 1848 přivítal Kráľ s nadšením. Vrátil se zpět na Slovensko, kde spolu se svými přáteli aktivizoval lid, vyprovokoval pálení urbárních listin a střelbu na panských dvorech. Byl zatčen a pro výstrahu několikrát vytahován na zvonici, poté uvězněný v Šahách a v Pešti. Po propuštění v roce 1849 se přidal ke slovenským dobrovolníkům a v hodnosti kapitána bojoval na straně císařského dvora.

Po porážce revoluce pracoval jako vládní komisař v Balážských Ďarmotách a pomáhal vládě při identifikaci maďarských povstalců. Od roku 1854 byl státním úředníkem v Čadci, Martině, Klášterci pod Znievom a ve Zlatých Moravcích. Po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 byl ze státních služeb propuštěn. Po složení zkoušek pracoval a advokátních kancelářích.

Janko Kráľ se stal obětí tyfové epidemie ve Zlatých Moravcích, kde zemřel. Jeho hrob není znám.

Dílo:
Svoji literární činnost začal Janko Kráľ česky psanými lyrickými a epickými básněmi již za studia na lyceu v Bratislavě.

- Smrt Světopolka, krále Velkomoravského
- Almanach – 1844, 8 básní ve slovenštině

Balady:
- Zakliata panna vo Váhu a divný Janko
- Zverbovaný
- Zabitý
- Povesť

Písně a příležitostné básně:
- Pieseň bez mena
- Pieseň
- Vysokourodzenému pánovi Ďurakovi Košútovi
- Pesnička na kare ku cti zosnulému Jankovi Tomesovi

Veršované romantické povídky:
- Choč
- Štít
- Syn pustiny

Alegorické pohádky:
- Rozprávka o chorom kráľovi a zlatom vtáčikovi
- Výlomky z Jánošíka

Dráma světa – z pozůstalosti, sbírka lyrických básní – Plameň už tichne, Rozprávějte svoj tichý sen atd.