zavřít
Jane Austen

spisovatelka

Narození:
16. 12. 1775 , Steventon, Hampshire, Anglie
Úmrtí:
18. 7. 1817  ve věku 41 let,  Winchester, Hampshire, Anglie  †
Znamení:
střelec  
Výška:
157 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

114 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jane Austenová byla anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu v anglické literatuře. Jane Austenová se narodila v rodině duchovního. Studovala krátce na soukromých středních školách v Oxfordu a Readingu. Další vzdělání a vztah k literatuře získala především četbou anglických a cizích autorů. Pro úzký okruh rodiny psala Jane Austenová již od patnácti let krátké prózy, básně i dramatické scény. Nikdy se neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou v Southamptonu, později v Chawtonu. Zde se věnovala rozsáhlejší tvorbě, připravovala se k vydání svých děl, většinu z nich několikrát přepracovávala. Její díla vycházela za jejího života anonymně, s jejím jménem byla vydávána až po její smrti. Plného pochopení dosáhla až ve dvacátém století. Dílo Jane Austenové: Nejvíce zaujala Jane Austenová svými romány. Ve většině z nich je ústředním motivem myšlenkové a emociální zrání mladé hrdinky, zkoumá svět z ženského hlediska, vychází ze znalostí lidské povahy. Vytváří ve svých románech životné postavy, nedostatky jejích hrdinů vycházejí především ze špatné rodinné výchovy. Všechny její zápletky se zabývají láskou, i když o ní zřídka přímo hovoří. Romány: Rozum a cit - 1811, první autorčin román je příběhem citového a morálního zrání dvou sester. Původní zpracování románu dopisovou formou nebylo nakladatelem přijato, proto ho Austenová přepracovala na vyprávění s dialogy ve třetí osobě. Pýcha a předsudek - 1813, nejvýznamnější autorčino dílo je příběhemrodiny Bennetových, především druhé z pěti dcer, Elizabeth. Pýcha a předsudek vstupují do jejího vztahu s Darcym, který je typem anglického džentlmena. Nakonec najdou cestu k vzájemnému porozumění. Mansfieldské panství - 1814, příběh o moderní Popelce Emma - 1816, o životě v uzavřeném venkovském společenství a psychologie nezávislé, ale sobecké a snobské hrdinky. Northangerské opatství - 1817, výsměch falešné sentimentalitě, vzniklé na základě četby gotických románů. Přesvědčování - 1818, poslední román je rovněž postaven na odstraňování nedorozumění v citovém vztahu hrdinů - Anne Elliotové a námořního důstojníka Wentwortha. Sanditon - měl být v pořadá sedmým románem Jane Austenová, ale autorka ho nestačila dokončit. Když začala počátkem roku 1817 jeho první kapitoly, byla vážně nemocná a zbývalo jí necelých šest měsíců života. Na základě rozsáhlého fragmentu dílo dokončila autorka vystupující pod pseudonymem Marie Dobbsová. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jane Austenová byla anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu v anglické literatuře.

Jane Austenová se narodila v rodině duchovního. Studovala krátce na soukromých středních školách v Oxfordu a Readingu. Další vzdělání a vztah k literatuře získala především četbou anglických a cizích autorů.

Pro úzký okruh rodiny psala Jane Austenová již od patnácti let krátké prózy, básně i dramatické scény. Nikdy se neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou v Southamptonu, později v Chawtonu. Zde se věnovala rozsáhlejší tvorbě, připravovala se k vydání svých děl, většinu z nich několikrát přepracovávala. Její díla vycházela za jejího života anonymně, s jejím jménem byla vydávána až po její smrti. Plného pochopení dosáhla až ve dvacátém století.

Dílo Jane Austenové:

Nejvíce zaujala Jane Austenová svými romány. Ve většině z nich je ústředním motivem myšlenkové a emociální zrání mladé hrdinky, zkoumá svět z ženského hlediska, vychází ze znalostí lidské povahy. Vytváří ve svých románech životné postavy, nedostatky jejích hrdinů vycházejí především ze špatné rodinné výchovy. Všechny její zápletky se zabývají láskou, i když o ní zřídka přímo hovoří.

Romány:

Rozum a cit - 1811, první autorčin román je příběhem citového a morálního zrání dvou sester. Původní zpracování románu dopisovou formou nebylo nakladatelem přijato, proto ho Austenová přepracovala na vyprávění s dialogy ve třetí osobě.

Pýcha a předsudek - 1813, nejvýznamnější autorčino dílo je příběhemrodiny Bennetových, především druhé z pěti dcer, Elizabeth. Pýcha a předsudek vstupují do jejího vztahu s Darcym, který je typem anglického džentlmena. Nakonec najdou cestu k vzájemnému porozumění.

Mansfieldské panství - 1814, příběh o moderní Popelce
Emma - 1816, o životě v uzavřeném venkovském společenství a psychologie nezávislé, ale sobecké a snobské hrdinky.
Northangerské opatství - 1817, výsměch falešné sentimentalitě, vzniklé na základě četby gotických románů.

Přesvědčování - 1818, poslední román je rovněž postaven na odstraňování nedorozumění v citovém vztahu hrdinů - Anne Elliotové a námořního důstojníka Wentwortha.

Sanditon - měl být v pořadá sedmým románem Jane Austenová, ale autorka ho nestačila dokončit. Když začala počátkem roku 1817 jeho první kapitoly, byla vážně nemocná a zbývalo jí necelých šest měsíců života. Na základě rozsáhlého fragmentu dílo dokončila autorka vystupující pod pseudonymem Marie Dobbsová.

Jane Austen v našich článcích

  • Provokatérka, která se vrhla do víru revoluce

    Provokatérka, která se vrhla do víru revoluce

    26. 4. 2019 15:08 Spisovatelka a sociální reformátorka Mary Wollstonecraftová je označována za jednu z prvních známých bojovnic za práva žen. Dlouhá desetiletí se však propíral především její neobvyklý a ve své době skandální život. V sobotu od jejího narození uplyne 260 let.… více

Hledáte také jako: Jane Austenová
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…