zavřít
Jana Moravcová

spisovatelka, překladatelka

Věk:
82
Narození:
8. 5. 1937 , Černice u Loun
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jana Moravcová, vlastním jménem dr. Jana Neumannová, je česká spisovatelka a překladatelka. Jana Moravcová po maturitě roku 1955 vystudovala tehdejší Vysokou školu ruského jazyka a literatury. V roce 1967 získala titul PhDr. na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Jana Morávková pracovala převážně jako redaktorka Lidového nakladatelství, od roku 1975 jako zástupkyně šéfredaktora Čs. spisovatele. Několikrát se účastnila akce pro mladé, začínající spisovatele Literární Luhačovice. Dílo Jany Moravcové: Do literatury vstoupila Jana Moravcová nejprve jako překladatelka z ruštiny a překladům se trvale věnuje i nadále - T.Jeseninová, K. Simonov, V. Vysockij. Napsala několik pohádek a knížek veršů pro děti, básnické sbírky pro dospělé, proslavila se sbírkami dvou knih povídek s tajemstvím Klub neomylných a Klub omylných, knihy sci-fi povídek, románů a detektivek. Jana Moravcová stvořila detektiva Arnošta Zenka, který se objevuje v povídkových knížkách Případ s arzénem a Případy vlídného detektiva. Byla spoluautorkou edice Na horké stopě a příběhů s Martinem Rustem, kriminalistou Interpolu. Knížky pro nejmenší: Mořské pohádky - 1970 Pohádky stříbrného delfína - 1973 Pohádky pro každé počasí - 1976 Pro větší čtenáře: Zátiší s citadelou - 1978, román vznikl z příběhových próz. Poklad Kryštofa Kolumba - 1988, historický román Prázdniny s Monikou - 1994 Pro dospělé napsala několik sbírek osobní lyriky. Sněhokruh - 1974 Tichý kormorán - 1979 Přesýpací hodiny - 1990 Gepard je nejrychlejší - 1983, román Archanděl Houbeles - 1979, humoristický příběh Krimi literatura z devadesátých let: Strach má dlouhé nohy: Příběhy pro toho, kdo se rád bojí - 1991, povídková kniha Skandál s arzénem - povídky Spiknutí mrtvých duší Dokud je smrt nerozdělí Strach nechodí po horách Případy vlídného detektiva - povídky Třináct barev lásky - 13 povídek je věnováno rozmanitým láskám, někdy s prvky tajemna, někdy detektivky a jindy hororu. Povídky jsou psány s humorem a nadsázkou. Vražda v lázních Luhačovice aneb Vrah nemá rád Vincentku - 2004, román Smrt nenosí brýle - 2005, román, příběh z penzionu v Jizerských horách Pinč baskervillský - 2007, někdejší student navštíví místo, kde kdysi v internátu prožil jeden bláznivý rok. Do napjaté atmosféry občas zazní pronikavý štěkot malého pinče. Jenže paní domu psy nesnáší, proto není možné, aby nějaký v domě byl. Bývalý student se stává nedobrovolným detektivem. Povídkové cykly science fiction: Klub neomylných - 1973 Zahrada z kamene - 1977 Cikády - 1980 Klub omylných - 1983 Brána nedorozumění - 1985 Klub neomylných i omylných - 1987, povídková kniha Čas věčnosti - 1989, povídková sbírka Autorka v těchto povídkách postupuje tak, že její přběhy vedou k nečekané pointě, která nejen vysvětlí záhadu, ale podněcuje i čtenářovu fantasii. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jana Moravcová, vlastním jménem dr. Jana Neumannová, je česká spisovatelka a překladatelka.

Jana Moravcová po maturitě roku 1955 vystudovala tehdejší Vysokou školu ruského jazyka a literatury. V roce 1967 získala titul PhDr. na Filozofické fakultě Karlovy univerzity.

Jana Morávková pracovala převážně jako redaktorka Lidového nakladatelství, od roku 1975 jako zástupkyně šéfredaktora Čs. spisovatele. Několikrát se účastnila akce pro mladé, začínající spisovatele Literární Luhačovice.

Dílo Jany Moravcové:

Do literatury vstoupila Jana Moravcová nejprve jako překladatelka z ruštiny a překladům se trvale věnuje i nadále - T.Jeseninová, K. Simonov, V. Vysockij. Napsala několik pohádek a knížek veršů pro děti, básnické sbírky pro dospělé, proslavila se sbírkami dvou knih povídek s tajemstvím Klub neomylných a Klub omylných, knihy sci-fi povídek, románů a detektivek.

Jana Moravcová stvořila detektiva Arnošta Zenka, který se objevuje v povídkových knížkách Případ s arzénem a Případy vlídného detektiva. Byla spoluautorkou edice Na horké stopě a příběhů s Martinem Rustem, kriminalistou Interpolu.

Knížky pro nejmenší:
Mořské pohádky - 1970
Pohádky stříbrného delfína - 1973
Pohádky pro každé počasí - 1976

Pro větší čtenáře:
Zátiší s citadelou - 1978, román vznikl z příběhových próz.
Poklad Kryštofa Kolumba - 1988, historický román
Prázdniny s Monikou - 1994

Pro dospělé napsala několik sbírek osobní lyriky.
Sněhokruh - 1974
Tichý kormorán - 1979
Přesýpací hodiny - 1990

Gepard je nejrychlejší - 1983, román
Archanděl Houbeles - 1979, humoristický příběh

Krimi literatura z devadesátých let:
Strach má dlouhé nohy: Příběhy pro toho, kdo se rád bojí - 1991, povídková kniha
Skandál s arzénem - povídky
Spiknutí mrtvých duší
Dokud je smrt nerozdělí
Strach nechodí po horách
Případy vlídného detektiva
- povídky

Třináct barev lásky - 13 povídek je věnováno rozmanitým láskám, někdy s prvky tajemna, někdy detektivky a jindy hororu. Povídky jsou psány s humorem a nadsázkou.

Vražda v lázních Luhačovice aneb Vrah nemá rád Vincentku - 2004, román
Smrt nenosí brýle - 2005, román, příběh z penzionu v Jizerských horách

Pinč baskervillský - 2007, někdejší student navštíví místo, kde kdysi v internátu prožil jeden bláznivý rok. Do napjaté atmosféry občas zazní pronikavý štěkot malého pinče. Jenže paní domu psy nesnáší, proto není možné, aby nějaký v domě byl. Bývalý student se stává nedobrovolným detektivem.

Povídkové cykly science fiction:
Klub neomylných - 1973
Zahrada z kamene - 1977
Cikády - 1980
Klub omylných - 1983
Brána nedorozumění - 1985
Klub neomylných i omylných - 1987, povídková kniha
Čas věčnosti - 1989, povídková sbírka

Autorka v těchto povídkách postupuje tak, že její přběhy vedou k nečekané pointě, která nejen vysvětlí záhadu, ale podněcuje i čtenářovu fantasii.

  • Škoda (SZ): Zelení se obávají ochromení práce inspekce životního prostředí

    Parlamentnílisty.cz, 3. 4. 2015 Zelení v Ústeckém kraji se znepokojením sledují poslední vývoj v České inspekci životního prostředí (dále ČIŽP). Nejvíce jsou zaskočeni odvoláním ředitelky oblastní pobočky v Ústí nad Labem Jany Moravcové, zelenými i odborníky v oblasti ochrany životního prostředí respektované osoby se skvělými výsledky. … více

  • Zdravotní sestra ZABILA PACIENTKU záměnou léků! Odsedí si 3 ROKY!

    Tn.cz, 27. 9. 2011 Městský soud v Praze v úterý potvrdil tříletý trest vězení a devítiletý zákaz činnosti pro bývalou zdravotní sestru pražské nemocnice Na Bulovce Janu Moravcovou, která v roce 2009 záměnou léků způsobila smrt 17leté pacientky. Trest si dle pravomocného verdiktu odpyká ve věznici s dohledem. … více

  • Munzarová, Trnavský a Brzobohatý budou bojovat o přežití!

    Blesk, 29. 6. 2011 Léto na Nově bude nadupané adrenalinem. Televize uvede světovou show WIPEOUT Souboj národů, kde diváci uvidí neuvěřitelné pády, absolutní vypětí fyzických sil, dramatické situace, ale i svůdná těla českých a slovenských celebrit, například Báry Munzarové, Martina Trnavského, Ondřeje Brzobohatého, Nikol Moravcové, Tomáše Krause, Jany Sovákové, Tomáše Skuhravého nebo Davida Krause. … více

Hledáte také jako: Jana Moravc
Rychlá navigace:novinky |diskuse