zavřít
Jan Zahradníček

překladatel, básník

Narození:
17. 1. 1905 , Mastník u Třebíče
Úmrtí:
7. 10. 1960  ve věku 55 let,  Uhřínov u Velkého Meziříčí, Československo  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

35 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Zahradníček byl básník a překladatel, představitel katolicky orientované poezie. Jan Zahradníček pocházel ze selského rodu v Mastníku u Třebíče. Studoval na klasickém gymnáziu v Třebíči, maturoval zde v roce 1926. Poté vstoupil na Filozofickou fakultu UK a začal studovat germanistiku, kde mezi jeho učiteli byl např. F. X. Šalda. Za čas změnil obor a absolvoval knihovnictví. Soustředil se na literární tvorbu, překládal, pracoval jako lektor v nakladatelstvích. Za svého pobytu v Praze získal mnoho přátel mezi umělci a spisovateli, k nimž patřili např. František Halas nebo Jan Čep. Nějaký čas pobýval Jan Zahradníček u svého příbuzného J. Dokulila na faře v Uhřínově u Velkého Meziříčí. Příspíval do mnoha literárních časopisů - Tvar, Listy pro umění a kritiku, Literární noviny, Akord. V roce 1945 se přestěhoval do Brna a pracoval jako redaktor v nakladatelství. Po zatčení v roce 1951 a vykonstruovaném procesu s římskokatolickými literáty byl Jan Zahradníček odsouzen na třináct let do vězení. Procházel nejtvrdšími věznicemi a zásluhou Jaroslava Seiferta mu byl trest snížen na devět let s příslibem předčasného propuštění. Po účasti na pohřbu svých dvou dětí se musel do věznice vrátit. Teprve po amnestii v roce 1960 byl Jan Zahradníček propuštěn. Krátce na to, 7. října zemřel v Uhřínově, kde rodina od jeho zatčení měla přikázaný pobyt. V roce 1966 byl Jan Zahradníček rehabilitován. Dílo Jana Zahradníčka: Jan Zahradníček byl opravdový básník vyhraněného charakteru, muž, který žil intenzivním vnitřním životem. Patří mezi přední české římskokatolické lyriky. Poezie: Již první Zahradníčkovy sbírky představují básníka ideově i citově vyzrálého: Pokušení smrti - 1930 Návrat - 1933 V dalších třech sbírkách autor rozšiřuje své vidění světa na přírodu, zejména venkova rodného kraje a vesmír: Jeřáb - 1933 Žíznivé léto - 1935 Pozdravení slunci - 1937 V závěru 30. let a v době ohrožení národní existence za německé okupace reaguje sbírkami: Korouhve - 1940 Svatý Václav - 1945 Stará země - 1946 Žalm roku dvaačtyřicátého - 1945, vyvolaný heydrichiádou Pod bičem milostným - 1944, sbírka, do Zahradníčkova ideového systému a typu křesťanství se včleňuje i láska k ženě La Saletta - 1947, básnická skladba shrnuje autorovy názory na svět po válce. jejím předmětem je mariánské vidění dvou malých francouzských dětí, kterým bylo zjeveno, že svět postihne další velké neštěstí, nebude-li poslušen Bohu. Závěrečné období Zahradníčkova díla je zcela poznamenáno léty jeho perzekuce: Znamení moci - posmrtně 1969 Dům Strach - posmrtně v Torontu 1981 Čtyři léta - posmrtně 1969 Eseje: Zahradníčkovy eseje se týkají práce básníka a poměrů na začátku protektorátu. Pláč koruny svatováclavské - 1939 Náš kraj a kniha - 1939 Oslice Balaamova - 1940, Balaam ve Starém zákoně je pohanský prorok …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Zahradníček byl básník a překladatel, představitel katolicky orientované poezie.

Jan Zahradníček pocházel ze selského rodu v Mastníku u Třebíče. Studoval na klasickém gymnáziu v Třebíči, maturoval zde v roce 1926. Poté vstoupil na Filozofickou fakultu UK a začal studovat germanistiku, kde mezi jeho učiteli byl např. F. X. Šalda. Za čas změnil obor a absolvoval knihovnictví. Soustředil se na literární tvorbu, překládal, pracoval jako lektor v nakladatelstvích. Za svého pobytu v Praze získal mnoho přátel mezi umělci a spisovateli, k nimž patřili např. František Halas nebo Jan Čep.

Nějaký čas pobýval Jan Zahradníček u svého příbuzného J. Dokulila na faře v Uhřínově u Velkého Meziříčí. Příspíval do mnoha literárních časopisů - Tvar, Listy pro umění a kritiku, Literární noviny, Akord. V roce 1945 se přestěhoval do Brna a pracoval jako redaktor v nakladatelství.

Po zatčení v roce 1951 a vykonstruovaném procesu s římskokatolickými literáty byl Jan Zahradníček odsouzen na třináct let do vězení. Procházel nejtvrdšími věznicemi a zásluhou Jaroslava Seiferta mu byl trest snížen na devět let s příslibem předčasného propuštění. Po účasti na pohřbu svých dvou dětí se musel do věznice vrátit.

Teprve po amnestii v roce 1960 byl Jan Zahradníček propuštěn. Krátce na to, 7. října zemřel v Uhřínově, kde rodina od jeho zatčení měla přikázaný pobyt. V roce 1966 byl Jan Zahradníček rehabilitován.

Dílo Jana Zahradníčka:

Jan Zahradníček byl opravdový básník vyhraněného charakteru, muž, který žil intenzivním vnitřním životem. Patří mezi přední české římskokatolické lyriky.

Poezie:
Již první Zahradníčkovy sbírky představují básníka ideově i citově vyzrálého:
Pokušení smrti - 1930
Návrat - 1933

V dalších třech sbírkách autor rozšiřuje své vidění světa na přírodu, zejména venkova rodného kraje a vesmír:
Jeřáb - 1933
Žíznivé léto - 1935
Pozdravení slunci - 1937

V závěru 30. let a v době ohrožení národní existence za německé okupace reaguje sbírkami:
Korouhve - 1940
Svatý Václav - 1945
Stará země - 1946
Žalm roku dvaačtyřicátého - 1945, vyvolaný heydrichiádou

Pod bičem milostným - 1944, sbírka, do Zahradníčkova ideového systému a typu křesťanství se včleňuje i láska k ženě

La Saletta - 1947, básnická skladba shrnuje autorovy názory na svět po válce. jejím předmětem je mariánské vidění dvou malých francouzských dětí, kterým bylo zjeveno, že svět postihne další velké neštěstí, nebude-li poslušen Bohu.

Závěrečné období Zahradníčkova díla je zcela poznamenáno léty jeho perzekuce:
Znamení moci - posmrtně 1969
Dům Strach - posmrtně v Torontu 1981
Čtyři léta - posmrtně 1969

Eseje:
Zahradníčkovy eseje se týkají práce básníka a poměrů na začátku protektorátu.
Pláč koruny svatováclavské - 1939
Náš kraj a kniha - 1939
Oslice Balaamova - 1940, Balaam ve Starém zákoně je pohanský prorok

  • Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 283. díl. Znamení moci

    Parlamentnílisty.cz, 17. 2. 2023 Jan Alois Zahradníček (17. ledna 1905 Mastník – 7. října 1960 Vlčatín – obě zvláštní jména patří obcím na Třebíčsku) byl moravský básník, novinář, překladatel a spisovatel, vrcholný představitel katolické poezie. Jeho otevřeně katolická a ostře protikomunistická tvorba jej přiváděla do ostrého konfliktu s levicovými autory. … více

  • Inscenací roku divadelní kritici zvolili hru o Janu Zahradníčkovi

    Novinky, 4. 3. 2021 Inscenací roku 2020 se v anketě divadelních kritiků stala dramatizace dopisů a veršů básníka Jana Zahradníčka. Připravil ji Divadelní spolek Jedl a ze čtyř nominací Cen divadelní kritiky proměnila ještě cenu za nejlepší ženský herecký výkon roku. Dostala ji Lucie Trmíková za ztvárnění manželky katolického básníka pronásledovaného a vězněného komunistickým režimem. … více

  • Ceny divadelní kritiky vyhlásí 3. března

    Novinky, 24. 2. 2021 Nominace v osmi kategoriích na Ceny divadelní kritiky za rok 2020 zveřejnili pořadatelé. Ve čtyřech kategoriích včetně ceny Divadlo roku je nominována inscenace o básníkovi Janu Zahradníčkovi, kterou připravil Divadelní spolek Jedl. Divadlem roku se může stát také Horácké divadlo Jihlava, Městská divadla pražská nebo Cirk La Putyka. … více