zavřít
Jan z Rabštejna

kněz, diplomat

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan z Rabštejna byl kněz a diplomat. Byl obhájcem Jiřího z Poděbrad v době, kdy katolické panstvo vypovědělo králi Jiřímu poslušnost. Jan z Rabštejna bývá považován za prvního českého humanistu, který svým dílem vytvořil podmínky pro latinský humanismus v českých zemích. Jan z Rabštejna pocházel ze zemanské rodiny. Studoval v Bologni a Pavii církevní právo a poté působil jako diplomat Jiřího z Poděbrad doma i v zahraničí, přičemž proslul zejména v poselstvu k papeži v roce 1468, kde se pokoušel dosáhnout smíru. Za své služby byl v roce 1463 povýšen do panského stavu. Janovi z Rabštejna bylo pohrozeno uvalením klatby, a tak v roce 1470 z královských služeb odešel. Dílo Jana z Rabštejna: Dialogus - 1469, jde o jedno z nejvýznamnějších děl našeho latinského písemnictví. Formou rozhovoru zde byla zpracována historická látka. Byly zachyceny politické a náboženské poměry v Čechách za vlády Jiřího z Poděbrad. Ústředním motivem díla se stal odboj katolického panstva vedeného Zdeňkem ze Šternberka proti králi Jiřímu. V rozmluvě vystupuje Zdeněk ze Šternberka, Vilém z Rabí a Jan ze Švamberka, kteří hovoří s Janem z Rabštejna. Autor odmítá jakékoliv násilí, chce zabránit válce. Povznáší se nad malichernosti jakýchkoliv náboženských třenic a v duchu renesančního racionalismu podřizuje otázky víry zájmům ohrožené vlasti. Jan z Rabštejna zároveň po vzoru římských klasiků vyzdvihuje ve svém nevelkém, ale významném spise ctnosti a věrnost Čechů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan z Rabštejna byl kněz a diplomat. Byl obhájcem Jiřího z Poděbrad v době, kdy katolické panstvo vypovědělo králi Jiřímu poslušnost. Jan z Rabštejna bývá považován za prvního českého humanistu, který svým dílem vytvořil podmínky pro latinský humanismus v českých zemích.

Jan z Rabštejna pocházel ze zemanské rodiny. Studoval v Bologni a Pavii církevní právo a poté působil jako diplomat Jiřího z Poděbrad doma i v zahraničí, přičemž proslul zejména v poselstvu k papeži v roce 1468, kde se pokoušel dosáhnout smíru. Za své služby byl v roce 1463 povýšen do panského stavu. Janovi z Rabštejna bylo pohrozeno uvalením klatby, a tak v roce 1470 z královských služeb odešel.

Dílo Jana z Rabštejna:


Dialogus - 1469, jde o jedno z nejvýznamnějších děl našeho latinského písemnictví. Formou rozhovoru zde byla zpracována historická látka. Byly zachyceny politické a náboženské poměry v Čechách za vlády Jiřího z Poděbrad. Ústředním motivem díla se stal odboj katolického panstva vedeného Zdeňkem ze Šternberka proti králi Jiřímu. V rozmluvě vystupuje Zdeněk ze Šternberka, Vilém z Rabí a Jan ze Švamberka, kteří hovoří s Janem z Rabštejna. Autor odmítá jakékoliv násilí, chce zabránit válce. Povznáší se nad malichernosti jakýchkoliv náboženských třenic a v duchu renesančního racionalismu podřizuje otázky víry zájmům ohrožené vlasti. Jan z Rabštejna zároveň po vzoru římských klasiků vyzdvihuje ve svém nevelkém, ale významném spise ctnosti a věrnost Čechů.