zavřít
Jan z Rabštejna

kněz a diplomat

Narození:
1437 ,přidej místo narození
Úmrtí:
18. 11. 1473  ve věku 36 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan z Rabštejna (* 1437; + 18. listopadu 1473, Budín) byl kněz a diplomat, obhájce Jiřího z Poděbrad i v době, kdy katolické panstvo vypovědělo Jiřímu poslušnost. Vystudoval církevní právo v Itálii. Za své služby byl povýšen do panského stavu 1463. Roku 1468 se účastnil Jiříkova poselstva k papeži. Jan z Rabštejna bývá považován za prvního českého humanistu, který svým dílem vytvořil podmínky pro latinský humanismus v českých zemích. Bratr: Prokop z Rabštejna Dílo Jana z Rabštejna Dialogue (latinsky) – Psáno formou dopisu adresovaného italskému právníkovi. Autorův fiktivní rozhovor se třemi šlechtici, různých politických názorů na stát. Autor dává za pravdu tomu, který hledá cestu ke smíru a hájí zájem státu. Jan z Rabštejna zda vyjadřuje své politické přesvědčení. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan z Rabštejna (* 1437; + 18. listopadu 1473, Budín) byl kněz a diplomat, obhájce Jiřího z Poděbrad i v době, kdy katolické panstvo vypovědělo Jiřímu poslušnost. Vystudoval církevní právo v Itálii. Za své služby byl povýšen do panského stavu 1463. Roku 1468 se účastnil Jiříkova poselstva k papeži.

Jan z Rabštejna bývá považován za prvního českého humanistu, který svým dílem vytvořil podmínky pro latinský humanismus v českých zemích.

Bratr: Prokop z Rabštejna

Dílo Jana z Rabštejna
Dialogue (latinsky) – Psáno formou dopisu adresovaného italskému právníkovi. Autorův fiktivní rozhovor se třemi šlechtici, různých politických názorů na stát. Autor dává za pravdu tomu, který hledá cestu ke smíru a hájí zájem státu. Jan z Rabštejna zda vyjadřuje své politické přesvědčení.