zavřít
Jan Šmíd

prozaik, publicista

Narození:
4. 3. 1921 , Praha, Československo
Úmrtí:
13. 12. 2002  ve věku 81 let,  Praha, Česká republika  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

38 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Šmíd byl autorem humoristických a detektivních novel a historických románů. Jan Šmíd pocházel z dělnické rodiny, jeho otec byl původně námořníkem. Vystudoval obchodní akademii, po maturitě pracoval jako účetní ve Velkokupeckém podniku bratří Vodičkových. Za nacistické okupace byl totálně nasazen v továrně Eta v Praze. Po roce 1945 pracoval Jan Šmíd jako grafik a účetní, v roce 1959 se stal redaktorem časopisu Svět motorů. V letech 1965 - 70 studoval Fakultu sociálních věd a publicistiky UK. Po obhájení diplomové práce byl před státnicemi vyloučen ze studia za články proti okupaci Československa. Státní závěrečné zkoušky vykonal dodatečně v roce 1971. V roce 1981 odešel Jan Šmíd do důchodu a od té doby se soustavně věnoval literatuře. V roce 1990 se stal předsedou české sekce AIEP (autorů detektivní a dobrodružné literatury). Dílo Jana Šmída: V díle Jana Šmída vynikají tři okruhy: humoristické romány, historický cyklus a detektivní prózy. Vydal celkem 28 svazků dobrodružné literatury. První dobrodružné knihy, obě pod pseudonymem Jaime Pessoa: Čtyři stupně nad rovníkem - 1967 Město bez moře - 1969 Mimořádný úspěch dosáhla trilogie, v níž dal autor průchod svému potěšení z vyprávění. V Natu Jesselovi cestujícím s lvicí Elsou vytvořil postavu, které čtenář nemůže nepodlehnout: Čisté radosti mého života - 1977 Návrat čistých radostí - 1989 Údolí nejčistších radostí - 1993 Historické romány jsou epikou překračující tradiční iluzívnost historické prózy. Autor je opírá o studium pramenů, děj však podává vlastním stylem. Romány z doby panování Lucemburků - 1989 - 99 Ve znamení lva Smlouva s ďáblem Ve znamení Erató Čtyři labutí pera Detektivky vyrůstající z dokonalé znalosti prostředí. Tím Šmíd získává zázemí pro rozvinutí děje. Pátrání je záležitostí logických postupů, ale i lidské osobitosti. Polibek mrtvých rtů Deštivá noc Na rohu Dvaadevadesáté Šestý výstřel pro Mabel Lowellovou Na opačné straně zákona - 2003, výběr nejlepších detektivek Díla Jana Šmída ukazují jeho mnohostrannost, schopnost respektovat zákonitosti žánru, ale uchovat si svůj svébytný rukopis v tak různých oblastech. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Šmíd byl autorem humoristických a detektivních novel a historických románů.

Jan Šmíd pocházel z dělnické rodiny, jeho otec byl původně námořníkem. Vystudoval obchodní akademii, po maturitě pracoval jako účetní ve Velkokupeckém podniku bratří Vodičkových. Za nacistické okupace byl totálně nasazen v továrně Eta v Praze.

Po roce 1945 pracoval Jan Šmíd jako grafik a účetní, v roce 1959 se stal redaktorem časopisu Svět motorů. V letech 1965 - 70 studoval Fakultu sociálních věd a publicistiky UK. Po obhájení diplomové práce byl před státnicemi vyloučen ze studia za články proti okupaci Československa. Státní závěrečné zkoušky vykonal dodatečně v roce 1971.

V roce 1981 odešel Jan Šmíd do důchodu a od té doby se soustavně věnoval literatuře. V roce 1990 se stal předsedou české sekce AIEP (autorů detektivní a dobrodružné literatury).

Dílo Jana Šmída:

V díle Jana Šmída vynikají tři okruhy: humoristické romány, historický cyklus a detektivní prózy.
Vydal celkem 28 svazků dobrodružné literatury.

První dobrodružné knihy, obě pod pseudonymem Jaime Pessoa:

Čtyři stupně nad rovníkem - 1967
Město bez moře - 1969

Mimořádný úspěch dosáhla trilogie, v níž dal autor průchod svému potěšení z vyprávění. V Natu Jesselovi cestujícím s lvicí Elsou vytvořil postavu, které čtenář nemůže nepodlehnout:

Čisté radosti mého života - 1977
Návrat čistých radostí - 1989
Údolí nejčistších radostí - 1993

Historické romány jsou epikou překračující tradiční iluzívnost historické prózy. Autor je opírá o studium pramenů, děj však podává vlastním stylem.

Romány z doby panování Lucemburků - 1989 - 99
Ve znamení lva
Smlouva s ďáblem
Ve znamení Erató
Čtyři labutí pera


Detektivky vyrůstající z dokonalé znalosti prostředí. Tím Šmíd získává zázemí pro rozvinutí děje. Pátrání je záležitostí logických postupů, ale i lidské osobitosti.

Polibek mrtvých rtů
Deštivá noc
Na rohu Dvaadevadesáté
Šestý výstřel pro Mabel Lowellovou


Na opačné straně zákona - 2003, výběr nejlepších detektivek

Díla Jana Šmída ukazují jeho mnohostrannost, schopnost respektovat zákonitosti žánru, ale uchovat si svůj svébytný rukopis v tak různých oblastech.

  • Piráti by vyhozeného policistu Šmída do voleb brali

    Novinky, 12. 12. 2020 Bývalý detektiv Jan Šmíd má šanci dostat se na pirátskou kandidátku pro sněmovní volby. Špičkám ústecké organizace, pod kterou jako nezávislý zastupitel Děčína spadá, by se zamlouvalo, kdyby na kandidátce figuroval. Šmíd byl právě kvůli svému angažmá pro piráty z řad policie propuštěn. A soud minulý týden potvrdil, že oprávněně. … více

  • Kriminalista z NCOZ. Kvůli spolupráci s Piráty dostal padáka z práce. Teď jim radí s programem

    Parlamentnílisty.cz, 8. 8. 2020 Kriminalista Jan Šmíd, kterého policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby za to, že vykonával činnost ve prospěch politické strany, se vrátil k poradnímu stolu pirátské expertní skupiny pro vnitro a bezpečnost jako konzultant volebního programu, informují Novinky. … více

  • Propuštěný detektiv Šmíd opět radí Pirátům

    Novinky, 8. 8. 2020 Bývalý detektiv Jan Šmíd, který byl z Národní centrály proti organizovanému zločinu propuštěn kvůli svému angažmá v politice, čímž zpochybnil svou nezávislost, se vrátil k poradnímu stolu pirátské expertní skupiny pro vnitro a bezpečnost jako konzultant volebního programu. Na případ loni upozornilo Právo. … více

Mohli by vás také zajímat…