zavřít
Jan Šmíd

prozaik, publicista

Narození:
4. 3. 1921 , Praha, Československo
Úmrtí:
13. 12. 2002  ve věku 81 let,  Praha, Česká republika  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

37 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Šmíd byl autorem humoristických a detektivních novel a historických románů. Jan Šmíd pocházel z dělnické rodiny, jeho otec byl původně námořníkem. Vystudoval obchodní akademii, po maturitě pracoval jako účetní ve Velkokupeckém podniku bratří Vodičkových. Za nacistické okupace byl totálně nasazen v továrně Eta v Praze. Po roce 1945 pracoval Jan Šmíd jako grafik a účetní, v roce 1959 se stal redaktorem časopisu Svět motorů. V letech 1965 - 70 studoval Fakultu sociálních věd a publicistiky UK. Po obhájení diplomové práce byl před státnicemi vyloučen ze studia za články proti okupaci Československa. Státní závěrečné zkoušky vykonal dodatečně v roce 1971. V roce 1981 odešel Jan Šmíd do důchodu a od té doby se soustavně věnoval literatuře. V roce 1990 se stal předsedou české sekce AIEP (autorů detektivní a dobrodružné literatury). Dílo Jana Šmída: V díle Jana Šmída vynikají tři okruhy: humoristické romány, historický cyklus a detektivní prózy. Vydal celkem 28 svazků dobrodružné literatury. První dobrodružné knihy, obě pod pseudonymem Jaime Pessoa: Čtyři stupně nad rovníkem - 1967 Město bez moře - 1969 Mimořádný úspěch dosáhla trilogie, v níž dal autor průchod svému potěšení z vyprávění. V Natu Jesselovi cestujícím s lvicí Elsou vytvořil postavu, které čtenář nemůže nepodlehnout: Čisté radosti mého života - 1977 Návrat čistých radostí - 1989 Údolí nejčistších radostí - 1993 Historické romány jsou epikou překračující tradiční iluzívnost historické prózy. Autor je opírá o studium pramenů, děj však podává vlastním stylem. Romány z doby panování Lucemburků - 1989 - 99 Ve znamení lva Smlouva s ďáblem Ve znamení Erató Čtyři labutí pera Detektivky vyrůstající z dokonalé znalosti prostředí. Tím Šmíd získává zázemí pro rozvinutí děje. Pátrání je záležitostí logických postupů, ale i lidské osobitosti. Polibek mrtvých rtů Deštivá noc Na rohu Dvaadevadesáté Šestý výstřel pro Mabel Lowellovou Na opačné straně zákona - 2003, výběr nejlepších detektivek Díla Jana Šmída ukazují jeho mnohostrannost, schopnost respektovat zákonitosti žánru, ale uchovat si svůj svébytný rukopis v tak různých oblastech. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Šmíd byl autorem humoristických a detektivních novel a historických románů.

Jan Šmíd pocházel z dělnické rodiny, jeho otec byl původně námořníkem. Vystudoval obchodní akademii, po maturitě pracoval jako účetní ve Velkokupeckém podniku bratří Vodičkových. Za nacistické okupace byl totálně nasazen v továrně Eta v Praze.

Po roce 1945 pracoval Jan Šmíd jako grafik a účetní, v roce 1959 se stal redaktorem časopisu Svět motorů. V letech 1965 - 70 studoval Fakultu sociálních věd a publicistiky UK. Po obhájení diplomové práce byl před státnicemi vyloučen ze studia za články proti okupaci Československa. Státní závěrečné zkoušky vykonal dodatečně v roce 1971.

V roce 1981 odešel Jan Šmíd do důchodu a od té doby se soustavně věnoval literatuře. V roce 1990 se stal předsedou české sekce AIEP (autorů detektivní a dobrodružné literatury).

Dílo Jana Šmída:

V díle Jana Šmída vynikají tři okruhy: humoristické romány, historický cyklus a detektivní prózy.
Vydal celkem 28 svazků dobrodružné literatury.

První dobrodružné knihy, obě pod pseudonymem Jaime Pessoa:

Čtyři stupně nad rovníkem - 1967
Město bez moře - 1969

Mimořádný úspěch dosáhla trilogie, v níž dal autor průchod svému potěšení z vyprávění. V Natu Jesselovi cestujícím s lvicí Elsou vytvořil postavu, které čtenář nemůže nepodlehnout:

Čisté radosti mého života - 1977
Návrat čistých radostí - 1989
Údolí nejčistších radostí - 1993

Historické romány jsou epikou překračující tradiční iluzívnost historické prózy. Autor je opírá o studium pramenů, děj však podává vlastním stylem.

Romány z doby panování Lucemburků - 1989 - 99
Ve znamení lva
Smlouva s ďáblem
Ve znamení Erató
Čtyři labutí pera


Detektivky vyrůstající z dokonalé znalosti prostředí. Tím Šmíd získává zázemí pro rozvinutí děje. Pátrání je záležitostí logických postupů, ale i lidské osobitosti.

Polibek mrtvých rtů
Deštivá noc
Na rohu Dvaadevadesáté
Šestý výstřel pro Mabel Lowellovou


Na opačné straně zákona - 2003, výběr nejlepších detektivek

Díla Jana Šmída ukazují jeho mnohostrannost, schopnost respektovat zákonitosti žánru, ale uchovat si svůj svébytný rukopis v tak různých oblastech.

  • Sloužil u policie jako detektiv a přitom pomáhal Pirátům. Teď skončil

    Parlamentnílisty.cz, 17. 1. 2020 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to, že vykonával činnost ve prospěch politické strany. ČTK o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Kriminalista Jan Šmíd podle dřívějších informací médií pomáhal opozičním Pirátům s legislativou. Vyjádření Pirátů ČTK zjišťuje. … více

  • Policie propustila kriminalistu Šmída za spolupráci s Piráty

    Parlamentnílisty.cz, 17. 1. 2020 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to, že vykonával činnost ve prospěch politické strany. ČTK o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Kriminalista Jan Šmíd podle dřívějších informací pomáhal opozičním Pirátům s legislativou. … více

  • Sloužil u policie jako detektiv a přitom pomáhal Pirátům. Teď skončil

    Parlamentnílisty.cz, 17. 1. 2020 Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) propustila ze služby policistu za to, že vykonával činnost ve prospěch politické strany. ČTK o tom dnes informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Kriminalista Jan Šmíd podle dřívějších informací médií pomáhal opozičním Pirátům s legislativou. Vyjádření Pirátů ČTK zjišťuje. … více

Mohli by vás také zajímat…