zavřít
Jan Rokycana

husitský kněz, teologický mluvčí umírněných utrakvistů

Narození:
1397 , Rokycany
Úmrtí:
22. 2. 1471  ve věku 74 let,  Praha  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Rokycana byl husitský kněz, teologický mluvčí umírněných utrakvistů, představitel soudobé řečnické prózy. Jan Rokycana se narodil v rodině kováře. Studoval na pražské niverzitě, kde se stal bakalářem, později byl mistrem svobodných umění, přijal i kněžské svěcení. Již od studentských let byl Jan Rokycana stoupencem Husova učení, později se stal žákem a následovníkem Jakoubka ze Stříbra. Po jeho smrti se Rokycana dostal do čela umírněných utrakvistů, poté administrátorem konzistoře pod obojí. Byl oblíben pro svá nesmlouvavá kázání v Týnském chrámu. Po přijetí basilejských kompaktát zvolil český sněm Jana Rokycanu pražským arcibiskupem. V tomto nesmírně důležitém úřadu však nebyl nikdy schválen papežem. Po Zikmundově přijetí za krále musel Rokycana v roce 1437 opustit Prahu a vrátil se až v roce 1448, když město dobyl Jiří z Poděbrad. Jeho pak Rokycana podporoval v zápase s Římem a v úsilí o jednotu utrakvismu. Dílo Jana Rokycana: Jan Rokycana psal převážně latinsky. Je autorem polemických spisů vycházejících z potřeb jeho veřejné činnosti. Postila nedělní a sváteční – jedna z nejvýznamnějších postil na sklonku husitství. Významná byla autorova kázání v Týnském chrámu, z nichž se mnohá dochovala. Ta jsou rovněž obsažena v postile. Teologicky založená díla, psaná česky: Výklad na evangelium sv. Lukáše Výklad na evangelium sv. Jana …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Rokycana byl husitský kněz, teologický mluvčí umírněných utrakvistů, představitel soudobé řečnické prózy.

Jan Rokycana se narodil v rodině kováře. Studoval na pražské niverzitě, kde se stal bakalářem, později byl mistrem svobodných umění, přijal i kněžské svěcení.

Již od studentských let byl Jan Rokycana stoupencem Husova učení, později se stal žákem a následovníkem Jakoubka ze Stříbra. Po jeho smrti se Rokycana dostal do čela umírněných utrakvistů, poté administrátorem konzistoře pod obojí. Byl oblíben pro svá nesmlouvavá kázání v Týnském chrámu.

Po přijetí basilejských kompaktát zvolil český sněm Jana Rokycanu pražským arcibiskupem. V tomto nesmírně důležitém úřadu však nebyl nikdy schválen papežem.

Po Zikmundově přijetí za krále musel Rokycana v roce 1437 opustit Prahu a vrátil se až v roce 1448, když město dobyl Jiří z Poděbrad. Jeho pak Rokycana podporoval v zápase s Římem a v úsilí o jednotu utrakvismu.

Dílo Jana Rokycana:

Jan Rokycana psal převážně latinsky. Je autorem polemických spisů vycházejících z potřeb jeho veřejné činnosti.

Postila nedělní a sváteční – jedna z nejvýznamnějších postil na sklonku husitství. Významná byla autorova kázání v Týnském chrámu, z nichž se mnohá dochovala. Ta jsou rovněž obsažena v postile.

Teologicky založená díla, psaná česky:
Výklad na evangelium sv. Lukáše
Výklad na evangelium sv. Jana