zavřít
Jan Nepomuk Štěpánek

herec, režisér, dramatik, překladatel

Narození:
19. 5. 1783 , Chrudim
Úmrtí:
12. 2. 1844  ve věku 60 let,  Praha  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Nepomuk Štěpánek byl významný český divadelník, herec, režisér, dramatik, dramaturg, překladatel, spisovatel, redaktor, publicista a divadelní ředitel. Jednalo se o jednu z vůdčích osobností českého divadla první třetiny 19. století. Jan Nepomuk Štěpánek si původně vybral kněžskou dráhu. Pobyt v semináři přerušil roku 1800, kdy dobrovolně vstoupil do vojska verbovaného proti Napoleonovi. K teologii se sice ještě vrátil, ale před vysvěcením jej tehdejší vlastenecká společnost přivedla k divadlu, které si hluboce zamiloval. Vystupoval jako ochotník, psal i upravoval hry pro česká divadelní představení. Aby se vůbec uživil, dělal nějaký čas nápovědu. Od roku 1812 zastával pak funkci dramaturga a režiséra českých představení ve Stavovském divadle, nějakou dobu byl dokonce jeho ředitelem. Pro svou lásku k divadlu a vlastenecké nadšení byl obdivován, zvláštní umělecké hodnoty v jeho díle ovšem nenajdeme. V pražském Stavovském divadle začínal jako nápověda a nakonec se stal jeho ředitelem. Pro divadlo sám napsal, přeložil či upravil asi 130 různých děl, při určování repertoáru divadla jim však dával až příliš velkou přednost před díly jiných autorů. Psal také básně a sentimentální povídky, redigoval a vedl časopis Česká včela. Jeho vnukem byl známý český herec Zdeněk Štěpánek a pravnuky pak všechny čtyři děti Zdeňka Štěpánka herci Jana, Martin, Petr a režisérka Kristina. Je pohřben v Praze na Vinohradských hřbitovech. Nejznámější divadelní hry: Břetislav První, český Achilles, aneb Vítězství u Domažlic (1812) Obležení Prahy od Švejdů (1812) Čech a Němec (1816) Jaroslav a Blažena aneb Hrad Kunětice (1817) Berounské koláče (1818) Loupežníci na Chlumu (1820) Pivovár v Sojkově (1823) Alína aneb Praha v jiném dílu světa (1825) …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Nepomuk Štěpánek byl významný český divadelník, herec, režisér, dramatik, dramaturg, překladatel, spisovatel, redaktor, publicista a divadelní ředitel. Jednalo se o jednu z vůdčích osobností českého divadla první třetiny 19. století.

Jan Nepomuk Štěpánek si původně vybral kněžskou dráhu. Pobyt v semináři přerušil roku 1800, kdy dobrovolně vstoupil do vojska verbovaného proti Napoleonovi. K teologii se sice ještě vrátil, ale před vysvěcením jej tehdejší vlastenecká společnost přivedla k divadlu, které si hluboce zamiloval.

Vystupoval jako ochotník, psal i upravoval hry pro česká divadelní představení. Aby se vůbec uživil, dělal nějaký čas nápovědu. Od roku 1812 zastával pak funkci dramaturga a režiséra českých představení ve Stavovském divadle, nějakou dobu byl dokonce jeho ředitelem.

Pro svou lásku k divadlu a vlastenecké nadšení byl obdivován, zvláštní umělecké hodnoty v jeho díle ovšem nenajdeme. V pražském Stavovském divadle začínal jako nápověda a nakonec se stal jeho ředitelem. Pro divadlo sám napsal, přeložil či upravil asi 130 různých děl, při určování repertoáru divadla jim však dával až příliš velkou přednost před díly jiných autorů. Psal také básně a sentimentální povídky, redigoval a vedl časopis Česká včela.

Jeho vnukem byl známý český herec Zdeněk Štěpánek a pravnuky pak všechny čtyři děti Zdeňka Štěpánka herci Jana, Martin, Petr a režisérka Kristina. Je pohřben v Praze na Vinohradských hřbitovech.

Nejznámější divadelní hry:

Břetislav První, český Achilles, aneb Vítězství u Domažlic (1812)
Obležení Prahy od Švejdů (1812)
Čech a Němec (1816)
Jaroslav a Blažena aneb Hrad Kunětice (1817)
Berounské koláče (1818)
Loupežníci na Chlumu (1820)
Pivovár v Sojkově (1823)
Alína aneb Praha v jiném dílu světa (1825)

Jan Nepomuk Štěpánek v našich článcích

  • Stavovské divadlo a Amadeus pod dozorem estébáků

    Stavovské divadlo a Amadeus pod dozorem estébáků

    20. 4. 2018 20:07 Pěkná řádka slavných herců a hudebníků stála už na prknech pražského Stavovského divadla, od jehož slavnostního otevření uplyne v sobotu 235 let. V jeho zdech zazněly první tóny slavného Dona Giovanniho pod taktovkou samotného Mozarta. A právě zde natáčel Miloš Forman svého Amadea.… více