zavřít
Jan Milíč z Kroměříže

kazatel

Narození:
přidej datum narození,přidej místo narození
Úmrtí:
1374  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Pracoval v královské kanceláři, v letech 1358 – 1360 působil jako registrátor, potom 1360 jako korektor a nakonec 1360 – 1362 jako notář, v této funkci doprovázel Karla IV. do Německa. Stal se kanovníkem a sakristou pražského kostela pravděpodobně na přelomu let 1362 a 1363. Pod vlivem Konráda Waldhausera se stal asketou a 23. prosince 1363 se vzdal svých funkcí, začal kázat česky, žít životem lůzy. Jelikož stále zvětšoval svůj asketismus, došel k závěru, že Antikrist se zmocní vlády v letech 1365 nebo 1367. Při hledání Antikrista, usoudil, že jím bude Karel IV., za šíření této zprávy byl uvězněn 1366. V roce 1367 odešel do Říma, poradit se s papežem Urbanem V., zde byl nejprve uvězněn, ale krátce na to s omluvou propuštěn (na rozkaz papeže). Papeže vyzýval ke svolání všeobecného sněmu. Téhož roku se vrátil do Prahy a věnoval se kázání. V r. 1369 opět odchází do Říma (není známo proč). Po svém návratu prakticky založil kazatelskou školu, studentům se věnoval nejen jako učitel, ale i jim půjčoval knihy a peníze. To vedlo k založení tzv. Jeruzaléma (budova na Starém městě v Praze). Zde obrátil několik prostitutek na pokání (cca 100) a pomohl jim k založení nového života. To vedlo k novým sporům o jeho Jeruzalém, v Praze bylo rozhodnuto proti němu, ale v Římě (resp. v Avignonu), kam se odebral, mu bylo dáno za pravdu 1374. Jelikož Milíč nepocházel ze šlechtického rodu, lze usuzovat (z jeho rychlé kariéry), že byl nejen vzdělaný, ale i velice inteligentní. Toužil stát se svatým. Existuje podezření, že u něj v roce 1363 propukla nějaká duševní porucha. Milíč byl jako kazatel velmi populární a snaha farářů poškodit Milíče vedla k nespokojenosti, kterou Češi začali dávat najevo - pravděpodobně v této době začaly vznikat podmínky pro husitství. Obracel se především na chudinu, kázal česky. Jeho kázání byl jakýsi soubor poučení o světě. Jeho žáci a následovníci se soustředili v Betlémské kapli - 1391. Dílo Jana Miliče z Kroměříže Latinsky - Abortivus' - Gratiae Dei' - Libellus de Antichristo - Sermo de die novissimo sbírka citátů o konci světa Německy - Modlitby po kázání – nedochovaly se, bývalo z nich předčítáno po kázání - Kázání – nedochovaly se Česky - Modlitby po kázání - nedochovaly se, bývalo z nich předčítáno po kázání …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Pracoval v královské kanceláři, v letech 1358 – 1360 působil jako registrátor, potom 1360 jako korektor a nakonec 1360 – 1362 jako notář, v této funkci doprovázel Karla IV. do Německa. Stal se kanovníkem a sakristou pražského kostela pravděpodobně na přelomu let 1362 a 1363. Pod vlivem Konráda Waldhausera se stal asketou a 23. prosince 1363 se vzdal svých funkcí, začal kázat česky, žít životem lůzy. Jelikož stále zvětšoval svůj asketismus, došel k závěru, že Antikrist se zmocní vlády v letech 1365 nebo 1367. Při hledání Antikrista, usoudil, že jím bude Karel IV., za šíření této zprávy byl uvězněn 1366. V roce 1367 odešel do Říma, poradit se s papežem Urbanem V., zde byl nejprve uvězněn, ale krátce na to s omluvou propuštěn (na rozkaz papeže). Papeže vyzýval ke svolání všeobecného sněmu. Téhož roku se vrátil do Prahy a věnoval se kázání. V r. 1369 opět odchází do Říma (není známo proč).

Po svém návratu prakticky založil kazatelskou školu, studentům se věnoval nejen jako učitel, ale i jim půjčoval knihy a peníze. To vedlo k založení tzv. Jeruzaléma (budova na Starém městě v Praze). Zde obrátil několik prostitutek na pokání (cca 100) a pomohl jim k založení nového života. To vedlo k novým sporům o jeho Jeruzalém, v Praze bylo rozhodnuto proti němu, ale v Římě (resp. v Avignonu), kam se odebral, mu bylo dáno za pravdu 1374.

Jelikož Milíč nepocházel ze šlechtického rodu, lze usuzovat (z jeho rychlé kariéry), že byl nejen vzdělaný, ale i velice inteligentní. Toužil stát se svatým. Existuje podezření, že u něj v roce 1363 propukla nějaká duševní porucha.

Milíč byl jako kazatel velmi populární a snaha farářů poškodit Milíče vedla k nespokojenosti, kterou Češi začali dávat najevo - pravděpodobně v této době začaly vznikat podmínky pro husitství. Obracel se především na chudinu, kázal česky. Jeho kázání byl jakýsi soubor poučení o světě. Jeho žáci a následovníci se soustředili v Betlémské kapli - 1391.

Dílo Jana Miliče z Kroměříže
Latinsky
- Abortivus'
- Gratiae Dei'
- Libellus de Antichristo
- Sermo de die novissimo sbírka citátů o konci světa

Německy
- Modlitby po kázání – nedochovaly se, bývalo z nich předčítáno po kázání
- Kázání – nedochovaly se

Česky
- Modlitby po kázání - nedochovaly se, bývalo z nich předčítáno po kázání