zavřít
Jan Karafiát

spisovatel, evangelický farář, duchovní publicista

Narození:
4. 1. 1846 , Jimramov, Českomoravská vysočina
Úmrtí:
31. 1. 1929  ve věku 83 let,  Praha  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

61 se líbí, 6 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Karafiát byl evangelický farář, který revidoval Bibli kralickou a zapsal se do literatury půvabnou knihou Broučci. Svá autorská práva na tuto knihu odkázal církvi českobratrské, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible a církevních tisků. Jan Karafiát se narodil na Českomoravské vysočině v Jimramově jako deváté z deseti dětí v matčině druhém manželství. Jeho rodina pocházela ze starého evangelického rodu. Strýc V. Karafiát byl evangelickým farářem. Jan Karafiát po církevní škole v Jimramově navštěvoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli, potom se vydal na vyšší studia do vestfálského Guterslohe, kde na evangelickém gymnáziu složil v roce 1866 maturitu. Následovalo studium na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni, kde studia ukončil. Po návratu pobyl v Čechách krátce jako duchovní a opět zamířil do Německa jako vychovatel v Kolíně nad Rýnem. Když se podruhé vrátil do Čech, po několika dalších působištích přijal místo správce učitelského evangelického semináře v Čáslavi. Pro jisté neshody s nadřízenými odtud po dvou letech odešel. Roku 1875 se stal farářem na Hrubé Lhotě na Valašsku, kde sloužil dvacet let. V roce 1895 se Jan Karafiát odstěhoval do Prahy, na žádný sbor však nenastoupil a zůstal reformovaným farářem mimo službu. Jan Karafiát zemřel v Praze, pochován je na vinohradském hřbitově. Dílo Jana Karafiáta: Po odchodu do Prahy pracoval Jan Karafiát jako volný evangelista. Věnoval se biblistice, duchovní publicistice a literární činnosti. Jan Karafiát vytvořil vlastní katechismus. Jeho publicistika je zastoupena v církevních i mimocírkevních časopisech. V letech 1896 - 1905 sám redigoval a psal Reformované Listy. Próza: Kamarádi - 1873, o tragickém konfliktu mezi svědomím a penězi Broučci - 1876, stylisticky a jazykově vynikající vyprávění o rodině svatojánských broučků je alegorickým obrázkem, jak by měl vypadat život lidí žijících podle božích přikázání v evangelickém pojetí. Přestože kniha je určena dětem, oblíbená je i u dospělých pro její skutečný humanismus v zobrazení lidských vztahů, výchovu dětí i životní moudrost. Poetičnost knihy inspirovala filmaře i výtvarníky. Broučkova pozůstalost - 1900, 2 díly Paměti spisovatele Broučků - 1919 - 1928, 5 dílů, vzpomínkové a autobiografické Karafiátovy několikadílné práce Jako teolog a znalec Bible se Jan Karafiát zabýval textem Bible kralické. Odborné práce a edice: Mistr Jan Hus - 1872 Reformovaný zpěvník - 1876, autor byl i muzikant a Sionský básník Křesťanské učení - 1876 Rozbor kralického Nového zákona co do řeči a překladu - 1878 Kritické vydání Bible kralické z roku 1613 - 1887 Text kralický z roku 1613 - 1915 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Karafiát byl evangelický farář, který revidoval Bibli kralickou a zapsal se do literatury půvabnou knihou Broučci. Svá autorská práva na tuto knihu odkázal církvi českobratrské, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible a církevních tisků.

Jan Karafiát se narodil na Českomoravské vysočině v Jimramově jako deváté z deseti dětí v matčině druhém manželství. Jeho rodina pocházela ze starého evangelického rodu. Strýc V. Karafiát byl evangelickým farářem.

Jan Karafiát po církevní škole v Jimramově navštěvoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli, potom se vydal na vyšší studia do vestfálského Guterslohe, kde na evangelickém gymnáziu složil v roce 1866 maturitu. Následovalo studium na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni, kde studia ukončil.

Po návratu pobyl v Čechách krátce jako duchovní a opět zamířil do Německa jako vychovatel v Kolíně nad Rýnem. Když se podruhé vrátil do Čech, po několika dalších působištích přijal místo správce učitelského evangelického semináře v Čáslavi. Pro jisté neshody s nadřízenými odtud po dvou letech odešel. Roku 1875 se stal farářem na Hrubé Lhotě na Valašsku, kde sloužil dvacet let.

V roce 1895 se Jan Karafiát odstěhoval do Prahy, na žádný sbor však nenastoupil a zůstal reformovaným farářem mimo službu.

Jan Karafiát zemřel v Praze, pochován je na vinohradském hřbitově.

Dílo Jana Karafiáta:

Po odchodu do Prahy pracoval Jan Karafiát jako volný evangelista. Věnoval se biblistice, duchovní publicistice a literární činnosti.

Jan Karafiát vytvořil vlastní katechismus. Jeho publicistika je zastoupena v církevních i mimocírkevních časopisech. V letech 1896 - 1905 sám redigoval a psal Reformované Listy.

Próza:

Kamarádi - 1873, o tragickém konfliktu mezi svědomím a penězi

Broučci - 1876, stylisticky a jazykově vynikající vyprávění o rodině svatojánských broučků je alegorickým obrázkem, jak by měl vypadat život lidí žijících podle božích přikázání v evangelickém pojetí. Přestože kniha je určena dětem, oblíbená je i u dospělých pro její skutečný humanismus v zobrazení lidských vztahů, výchovu dětí i životní moudrost.
Poetičnost knihy inspirovala filmaře i výtvarníky.

Broučkova pozůstalost - 1900, 2 díly

Paměti spisovatele Broučků - 1919 - 1928, 5 dílů, vzpomínkové a autobiografické Karafiátovy několikadílné práce

Jako teolog a znalec Bible se Jan Karafiát zabýval textem Bible kralické.

Odborné práce a edice:

Mistr Jan Hus - 1872
Reformovaný zpěvník - 1876, autor byl i muzikant a Sionský básník
Křesťanské učení - 1876
Rozbor kralického Nového zákona co do řeči a překladu - 1878
Kritické vydání Bible kralické z roku 1613 - 1887
Text kralický z roku 1613 - 1915

  • „Broučci poslušně zmrznou.“ Fiala a dárek dětem: Už se to valí

    Parlamentnílisty.cz, 1. 9. 2022 Premiér Petra Fiala (ODS) dnes při zahájení školního roku hovořil o situaci kolem energetické krize a pronesl, že podle něj nebude mít vliv na výuku. Následně však předal žákům pohádkovou knihu Broučci od spisovatele Jana Karafiáta – tedy příběh, který končí dosti tragicky, jelikož v něm všichni umrznou. „Jeden si říká, jestli nás a naše děti pan předseda vlády podprahově psychicky nepřipravuje na letošní zimu,“ naznačuje právník a předseda stany PRO Jindřich Rajchl k premiérovu výběru literatury na letošní podzim. Za problém to považuje i liberální novinář Miloš Čermák. … více

  • LED osvětlení zachránilo světlušky

    Odhaleno.cz, 13. 8. 2015 Když se Jan Karafiát toulal letní přírodou, fascinovaly ho roje světlušek, tak podle nich napsal pohádkovou knihu Broučci. V jeho dobách světélkující hmyz neohrožovalo pouliční osvětlení a byly velmi hojné. Sodíkové lampy kolem cest ale samečky světlušek odrazují od páření. A tak se jejich populace ve Walesu tak ztenčila, že se tamní ochránci rozhodli donutit úřady k výměně lamp za LED diody. A světlušky se do přírody vracejí. … více

  • Fiala (ODS): Proč nepřišel autor Broučků k volbám

    Parlamentnílisty.cz, 30. 5. 2014 Jan Karafiát, slavný autor Broučků, byl významným evangelickým teologem a hluboce věřícím člověkem. O jeho vlastenectví nemůže být pochyb, ale přesto nechodil za první republiky k volbám. Volilo se totiž v neděli a pro něj bylo nepřijatelné porušit „den Páně“ kvůli světským nařízením. Za svou hospodyni, která ho v tom následovala, platil i pokutu – volební účast byla tehdy povinná. … více