zavřít
Ján Jessenius

humanista, královský lékař, histograf

Narození:
27. 12. 1566 , Wroclaw, Polsko
Úmrtí:
2. 6. 1621  ve věku 54 let,  Praha  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

11 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ján Jessenius byl český humanista slovenského původu. Studoval medicínu a filozofii na univerzitách ve Wittenbergu, Lipsku a v Padově. Po studiích působil Jessenius jako profesor ve Wittenbergu, dále jako rektor na pražské univerzitě, královský lékař a historiograf ve Vídni. Ján Jessenius se aktivně podílel na odboji českých stavů proti Habsburkům. Po bitvě na Bílé hoře byl popraven spolu s dalšími 21 českými pány. Dílo Jána Jessenia Ján Jessenius byl lékařem a filozofem, přesto napsal i několik pohřebních a oslavných řečí. Snažil se i o zvýšení prestiže Karlovy univerzity. Pohřebné a oslavné řeči: Na Tycho de Brahe, na krále Matěje II. De restauranda antiquissima Pragensia academia – 1619, O obnovení nejstarší pražské univerzity Zoroaster – 1593, filozofické spisy …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ján Jessenius byl český humanista slovenského původu. Studoval medicínu a filozofii na univerzitách ve Wittenbergu, Lipsku a v Padově.

Po studiích působil Jessenius jako profesor ve Wittenbergu, dále jako rektor na pražské univerzitě, královský lékař a historiograf ve Vídni.

Ján Jessenius se aktivně podílel na odboji českých stavů proti Habsburkům. Po bitvě na Bílé hoře byl popraven spolu s dalšími 21 českými pány.

Dílo Jána Jessenia

Ján Jessenius byl lékařem a filozofem, přesto napsal i několik pohřebních a oslavných řečí. Snažil se i o zvýšení prestiže Karlovy univerzity.

Pohřebné a oslavné řeči:
Na Tycho de Brahe, na krále Matěje II.

De restauranda antiquissima Pragensia academia – 1619, O obnovení nejstarší pražské univerzity

Zoroaster – 1593, filozofické spisy

Hledáte také jako: Jan Jesenský, Honza Jesenský, Honza Jessenius
Rychlá navigace:novinky |diskuse