zavřít
Jan Campanus Vodňanský

spisovatel

Narození:
27. 12. 1572 , Vodňany
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
kozoroh  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Campanus Vodňanský též Jan z Vodňan i pouze Campanus [Kampánus] ( 27. prosinec 1572 Vodňany - 13. prosinec 1622 Praha), český spisovatel. Vystudoval pražskou universitu, roku 1596 se stal mistrem svobodných umění. Poté působil jako učitel v Praze a Kutné Hoře. Od roku 1603 učil na pražské universitě (řečtina a latina). Několikrát se stal děkanem, prorektorem a dvakrát byl i rektorem university. Byl zastánce kalicha, ale roku 1622 se veřejně zřekl víry a přestoupil ke katolictví, tato snaha zachránit si místo na univerzitě, byla jeho okolím velmi odsuzována. Dílo Jana Campanuse Vodňanského: Campanus psal většinou latinsky, někdy i řecky nebo česky. Břetislav a Jitka - drama, zkoušení této hry bylo zakázáno, protože zpracovávala téma, které údajně hanilo dobrou pověst českých knížat (1604, česky. Posvátné ódy - přebásnění Davidových žalmů (starý zákon) do latiny. Cechias zveršované české dějiny Bretislaus - divadelní hra Elegie o strachu Prosba o mír Jeho básně se vyznačovaly především formální dokonalostí a Campanus byl uznávaný nejen v Čechách, ale i v celé Evropě. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Campanus Vodňanský též Jan z Vodňan i pouze Campanus [Kampánus] ( 27. prosinec 1572 Vodňany - 13. prosinec 1622 Praha), český spisovatel. Vystudoval pražskou universitu, roku 1596 se stal mistrem svobodných umění. Poté působil jako učitel v Praze a Kutné Hoře. Od roku 1603 učil na pražské universitě (řečtina a latina). Několikrát se stal děkanem, prorektorem a dvakrát byl i rektorem university.

Byl zastánce kalicha, ale roku 1622 se veřejně zřekl víry a přestoupil ke katolictví, tato snaha zachránit si místo na univerzitě, byla jeho okolím velmi odsuzována.

Dílo Jana Campanuse Vodňanského:
Campanus psal většinou latinsky, někdy i řecky nebo česky.
Břetislav a Jitka - drama, zkoušení této hry bylo zakázáno, protože zpracovávala téma, které údajně hanilo dobrou pověst českých knížat (1604, česky.
Posvátné ódy - přebásnění Davidových žalmů (starý zákon) do latiny.
Cechias zveršované české dějiny
Bretislaus - divadelní hra
Elegie o strachu
Prosba o mír

Jeho básně se vyznačovaly především formální dokonalostí a Campanus byl uznávaný nejen v Čechách, ale i v celé Evropě.