zavřít
Ján Botto

básník

Narození:
27. 1. 1829 , Vyšný Skalník, Slovensko
Úmrtí:
28. 4. 1881  ve věku 52 let,  Banská Bystrica, Slovensko  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ján Botto byl slovenský básník, jeden z představitelů slovenského romantismu. Ján Botto byl synem rolníka. Vystudoval lyceum v Levoči a po studiích v Pešti se stal lesním inženýrem. Pracoval v Martině, Banské Štiavnici a v Banské Bystrici. Již na lyceu se seznámil se štúrovským programem a aplikoval jej ve své tvorbě. Dílo Jána Botta: Ján Botto je představitelem slovenského romantismu, nejmladší ze čtveřice nejvýznamnějších štúrovských básníků (Samo Chalúpka, Janko Král', Andrej Sládkovič). Literárně začal tvořit již v Levoči, zdrojem jeho poezie byla lidová slovesnost. Ideje romantismu vycházejí z potřeb národního hnutí. K mladosti - nejznámější skladba z počáteční tvorby, inspirovaná Mickiewiczovou Ódou na mladost. Působivá je jeho baladická tvorba, blízká lidové poezii: Ctibor Žlutá lilie Margita Besná Smrť Jánošíkova - 1862, alegoricko - baladický epos, vrcholné Bottovo dílo. Skládá se z předzpěvu a devíti zpěvů. Úvod je oslavou svobodného života, ve zpěvech je představen závěr Jánošíkova života. Jeho zatčení a poprava, ale i jeho úvahy o životě a smrti, sny o volnosti a svobodě. Jánošíkův tragický osud se prolíná s obrazem štúrovské generace po neúspěšné revoluci. Naději přináší devátý zpěv, alegorický obraz Jánošíkovy svaty s královnou vil. Čachtická paní - lyricko - dramatická skladba, kterou Botto nedokončil. Knižně vyšla až v roce 1978. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ján Botto byl slovenský básník, jeden z představitelů slovenského romantismu.

Ján Botto byl synem rolníka. Vystudoval lyceum v Levoči a po studiích v Pešti se stal lesním inženýrem. Pracoval v Martině, Banské Štiavnici a v Banské Bystrici. Již na lyceu se seznámil se štúrovským programem a aplikoval jej ve své tvorbě.

Dílo Jána Botta:

Ján Botto je představitelem slovenského romantismu, nejmladší ze čtveřice nejvýznamnějších štúrovských básníků (Samo Chalúpka, Janko Král', Andrej Sládkovič). Literárně začal tvořit již v Levoči, zdrojem jeho poezie byla lidová slovesnost. Ideje romantismu vycházejí z potřeb národního hnutí.

K mladosti - nejznámější skladba z počáteční tvorby, inspirovaná Mickiewiczovou Ódou na mladost.

Působivá je jeho baladická tvorba, blízká lidové poezii:
Ctibor
Žlutá lilie
Margita Besná


Smrť Jánošíkova - 1862, alegoricko - baladický epos, vrcholné Bottovo dílo. Skládá se z předzpěvu a devíti zpěvů. Úvod je oslavou svobodného života, ve zpěvech je představen závěr Jánošíkova života. Jeho zatčení a poprava, ale i jeho úvahy o životě a smrti, sny o volnosti a svobodě. Jánošíkův tragický osud se prolíná s obrazem štúrovské generace po neúspěšné revoluci. Naději přináší devátý zpěv, alegorický obraz Jánošíkovy svaty s královnou vil.

Čachtická paní - lyricko - dramatická skladba, kterou Botto nedokončil. Knižně vyšla až v roce 1978.