zavřít
Jan Blahoslav

překladatel, básník, historik, jazykovědec, hudební teoretik

Narození:
20. 2. 1523 , Přerov
Úmrtí:
24. 11. 1571  ve věku 48 let,  Moravský Krumlov  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

17 se líbí, 5 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Blahoslav byl básník, překladatel, historik, jazykovědec, hudební teoretik. Biskup jednoty bratrské. Jan Blahoslav se narodil v měšťanské rodině, od mládí byl spjat s jednotou bratrskou. V tomto duchu získal vzdělání nejen v Přerově a Kroměříži, ale také na školách ve Slezsku a Německu. Zde našel vzor v humanistickém učenci Filipu Melanchthonovi. Krátce pobýval studijně v Královci a Basileji. V jednotě bratrské působil postupně jako pedagog, historiograf, kněz, biskup, diplomat a autor příruček. Dílo Jana Blahoslava: Jan Blahoslav byl obhájcem vzdělání v jednotě. Přestože se jeho práce až na malé výjimky zachovaly jen rukopisně, patří svou hodnotou literární, vědeckou i uměleckou k vrcholným projevům celonárodní kultury. Filipika proti misomusům - 1567, polemika proti biskupu Janu Augustovi, odpůrci vzdělání. Byl také autorem významných příruček gramatiky, rétoriky, poetiky a hudby. Gramatika česká - 1551 - 1571, vznikla původně jako komentář ke staršímu gramatickému spisu. Poskytuje rady kazatelům a překladatelům a velké množství literárně - historických údajů. Musica - 1558, učebnice hudební teorie s praktickými návody. Vady kazatelů - asi 1570, učebnice rétoriky Značný význam měl jeho překlad Nového zákona - 1564, vzniklý na základě kritického studia starších překladů a s přihlédnutím k humanistickým poznatkům. Tento překlad byl základem pro vydání celého biblického textu v Kralické bibli. Dílo Jana Blahoslava doplňují spisy mravně výchovné, historické a teologické povahy. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Blahoslav byl básník, překladatel, historik, jazykovědec, hudební teoretik. Biskup jednoty bratrské.

Jan Blahoslav se narodil v měšťanské rodině, od mládí byl spjat s jednotou bratrskou. V tomto duchu získal vzdělání nejen v Přerově a Kroměříži, ale také na školách ve Slezsku a Německu. Zde našel vzor v humanistickém učenci Filipu Melanchthonovi. Krátce pobýval studijně v Královci a Basileji.
V jednotě bratrské působil postupně jako pedagog, historiograf, kněz, biskup, diplomat a autor příruček.

Dílo Jana Blahoslava:
Jan Blahoslav byl obhájcem vzdělání v jednotě. Přestože se jeho práce až na malé výjimky zachovaly jen rukopisně, patří svou hodnotou literární, vědeckou i uměleckou k vrcholným projevům celonárodní kultury.

Filipika proti misomusům - 1567, polemika proti biskupu Janu Augustovi, odpůrci vzdělání.

Byl také autorem významných příruček gramatiky, rétoriky, poetiky a hudby.

Gramatika česká - 1551 - 1571, vznikla původně jako komentář ke staršímu gramatickému spisu. Poskytuje rady kazatelům a překladatelům a velké množství literárně - historických údajů.

Musica - 1558, učebnice hudební teorie s praktickými návody.

Vady kazatelů - asi 1570, učebnice rétoriky

Značný význam měl jeho překlad Nového zákona - 1564, vzniklý na základě kritického studia starších překladů a s přihlédnutím k humanistickým poznatkům. Tento překlad byl základem pro vydání celého biblického textu v Kralické bibli.

Dílo Jana Blahoslava doplňují spisy mravně výchovné, historické a teologické povahy.

  • Zemřel český fotograf Jiří Blahoslav Bláha (†50): Stála za jeho smrtí přítelkyně Jana?

    Extra.cz, 30. 5. 2016 Známý fotograf Jiří Blahoslav Bláha (†55) je mrtev. Přestože se letos odstěhoval do slunné Tanzanie, kde chtěl začít nový život, přišla do Čech tato šokující zpráva. Informaci o jeho smrti oznámil na Facebooku dlouholetý kamarád a rádiový moderátor Luděk Hrzal (49). Bláha se těsně před smrtí stihl kamarádovi svěřit s velkými partnerskými problémy. … více