zavřít
James Joyce

básník, romanopisec

Narození:
2. 2. 1882 , Dublin, Irsko
Úmrtí:
13. 1. 1941  ve věku 58 let,  Curych, Švýcarsko  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

James Augustine Aloysius Joyce byl irský romanopisec a básník. Svým dílem náleží mezi přední autory 20. století, vedle např. Marcela Prousta, Roberta Musila či Virginie Woolfové. Joyce se narodil a vyrůstal v katolické rodině v Dublinu. Od šesti let byl vzděláván na jezuitské koleji, která se později stala jednou z jeho literárních inspirací. Od roku 1898 studoval na univerzitě v Dublinu. Po promoci v roce 1902 odešel do Paříže, kde zamýšlel studovat medicínu. Sezbíral zde mnoho zkušeností, když pracoval mj. jako novinář či učitel angličtiny. Do Dublinu se vrátil pouze za svou umírající matkou. Po její smrti znovu Irsko opustil a odešel do dobrovolného vyhnanství. Uchýlil se do Terstu v tehdejším Rakousku-Uhersku a opět se živil jako učitel angličtiny. Později se do Irska ještě několikrát vrátil (např. v roce 1909, kdy se v Dublinu pokoušel provozovat kino), ale vždy je po čase opustil. Značnou část dospělého života tak strávil v zahraničí. Na kontinentu cestoval mezi Paříží a Curychem, kde zemřel. V roce 1931 se oženil s Irkou Norou Barnacleovou, pocházející z Galwaye, která s ním v roce 1904, kdy pracovala jako komorná v hotelu Finn, opustila Dublin. Mezi jeho přátele patřili mj. Carl Gustav Jung, se kterým se stýkal v Curychu a který léčil Joyceovu dceru Lucii, či s německy píšícím spisovatelem Hermannem brochem, jemuž bylo na Joyceovu přímluvu dovoleno emigrovat z nacistického Rakouska. Joyce mu tím zachránil život. Mezi lety 1917 a 1930 prodělal Joyce několik očních operací a na určitou dobu zcela oslepl (nezáměrná paralela s Homérem, který byl podle tradice rovněž slepý). Obdivoval se sv. Tomáši Akvinskému a astronomovi Giordanu Brunovi. Joyceova literární tvorba vstoupila do dějin písemnictví 20. století svou modernistickou experimentální formou (zejm. román Odysseus). Dílo Jamesa Joyce - Chamber music, 1907 (česky Komorní hudba, přebásnil Petr Mikeš, 2000). Básně. - Dubliners, 1914 (česky Dubliňané, přel. Josef Hrůša 1933, Zdeněk Urbánek 1959, Aloys Skoumal, 1988 a 1990). Povídky. - Exiles, 1915 (česky Vyhnanci, přel. Vladimír Vařecha, 1994 ). Divadelní hra. - A portrait of the artist as a young man, 1916 (česky Portrét mladého umělce, přel. Staša Jílovská, 1930, a Portrét umělce v jinoškých letech, Aloys Skoumal, 1983 a 1997). Román. - Ulysses, 1922 (česky Odysseus, první české vydání přel. Ladislav Vymětal a Jarmila Fastrová již v roce 1930, další přel. Aloys Skoumal, 1976, 1993, 1999). Román. - Pomes penyeach, 1927. Básně. - Finnegans wake, 1939. Román. - Odysseus, viz Ulysses. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

James Augustine Aloysius Joyce byl irský romanopisec a básník. Svým dílem náleží mezi přední autory 20. století, vedle např. Marcela Prousta, Roberta Musila či Virginie Woolfové.
Joyce se narodil a vyrůstal v katolické rodině v Dublinu. Od šesti let byl vzděláván na jezuitské koleji, která se později stala jednou z jeho literárních inspirací. Od roku 1898 studoval na univerzitě v Dublinu. Po promoci v roce 1902 odešel do Paříže, kde zamýšlel studovat medicínu. Sezbíral zde mnoho zkušeností, když pracoval mj. jako novinář či učitel angličtiny. Do Dublinu se vrátil pouze za svou umírající matkou. Po její smrti znovu Irsko opustil a odešel do dobrovolného vyhnanství. Uchýlil se do Terstu v tehdejším Rakousku-Uhersku a opět se živil jako učitel angličtiny. Později se do Irska ještě několikrát vrátil (např. v roce 1909, kdy se v Dublinu pokoušel provozovat kino), ale vždy je po čase opustil. Značnou část dospělého života tak strávil v zahraničí. Na kontinentu cestoval mezi Paříží a Curychem, kde zemřel.

V roce 1931 se oženil s Irkou Norou Barnacleovou, pocházející z Galwaye, která s ním v roce 1904, kdy pracovala jako komorná v hotelu Finn, opustila Dublin.
Mezi jeho přátele patřili mj. Carl Gustav Jung, se kterým se stýkal v Curychu a který léčil Joyceovu dceru Lucii, či s německy píšícím spisovatelem Hermannem brochem, jemuž bylo na Joyceovu přímluvu dovoleno emigrovat z nacistického Rakouska. Joyce mu tím zachránil život.

Mezi lety 1917 a 1930 prodělal Joyce několik očních operací a na určitou dobu zcela oslepl (nezáměrná paralela s Homérem, který byl podle tradice rovněž slepý).
Obdivoval se sv. Tomáši Akvinskému a astronomovi Giordanu Brunovi.
Joyceova literární tvorba vstoupila do dějin písemnictví 20. století svou modernistickou experimentální formou (zejm. román Odysseus).

Dílo Jamesa Joyce
- Chamber music, 1907 (česky Komorní hudba, přebásnil Petr Mikeš, 2000). Básně.
- Dubliners, 1914 (česky Dubliňané, přel. Josef Hrůša 1933, Zdeněk Urbánek 1959, Aloys Skoumal, 1988 a 1990). Povídky.
- Exiles, 1915 (česky Vyhnanci, přel. Vladimír Vařecha, 1994 ). Divadelní hra.
- A portrait of the artist as a young man, 1916 (česky Portrét mladého umělce, přel. Staša Jílovská, 1930, a Portrét umělce v jinoškých letech, Aloys Skoumal, 1983 a 1997). Román.
- Ulysses, 1922 (česky Odysseus, první české vydání přel. Ladislav Vymětal a Jarmila Fastrová již v roce 1930, další přel. Aloys Skoumal, 1976, 1993, 1999). Román.
- Pomes penyeach, 1927. Básně.
- Finnegans wake, 1939. Román.
- Odysseus, viz Ulysses.

James Joyce v našich článcích

 • Dcera slavného spisovatele, která zmizela za zdmi psychiatrické léčebny

  Dcera slavného spisovatele, která zmizela za zdmi psychiatrické léčebny

  11. 7. 2017 11:06 Lucia Joycová zřejmě nepatřila k dětem, které že žijí ve stínu rodičů od útlého dětství. Nevyhýbala se uměleckému světu. Naopak. Dcera světoznámého spisovatele Jamese Joyce byla talentovaná a měla nejspíš dobře našlápnuto. Svůj potenciál však nakonec nikdy nenaplnila.… více

 • Český rozhlas Radioservis: James Joyce - Odysseus

  Parlamentnílisty.cz, 15. 9. 2022 Před 100 lety publikoval irský spisovatel James Joyce svůj nejznámější román Odysseus, zásadní dílo moderní světové literatury. Ve všedním příběhu jednoho dne jako by ožívaly všechny příběhy světa, včetně antického mýtu o Odysseovi. Možná vás nadchne, možná bude provokovat svou „nečitelností“, ale jistě vás ohromí. … více

 • Český rozhlas Radioservis: James Joyce - Odysseus

  Parlamentnílisty.cz, 14. 9. 2022 Před 100 lety publikoval irský spisovatel James Joyce svůj nejznámější román Odysseus, zásadní dílo moderní světové literatury. Ve všedním příběhu jednoho dne jako by ožívaly všechny příběhy světa, včetně antického mýtu o Odysseovi. Možná vás nadchne, možná bude provokovat svou „nečitelností“, ale jistě vás ohromí. … více

 • Dcera slavného spisovatele, která zmizela za zdmi psychiatrické léčebny

  Tiscali, 11. 7. 2017 Lucia Joycová zřejmě nepatřila k dětem, které že žijí ve stínu rodičů od útlého dětství. Nevyhýbala se uměleckému světu. Naopak. Dcera světoznámého spisovatele Jamese Joyce byla talentovaná a měla nejspíš dobře našlápnuto. Svůj potenciál však nakonec nikdy nenaplnila. … více

Mohli by vás také zajímat…