zavřít
James Fenimore Cooper

romanopisec, povídkář

Narození:
15. 9. 1789 , Burlington, New Jersey, USA
Úmrtí:
14. 9. 1851  ve věku 61 let,  Cooperstown, New York, USA  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

7 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

James Cooper byl americký romanopisec a povídkář. James Cooper byl synem farmáře, dětství prožil v pomezní divočině u jezera Otsego, kde měl možnost sledovat tvrdý život amerických pionýrů. Z kraje původní indiánské obyvatelstvo již z valné části odešlo, ale indiánské tradice tu žily v ústním podání. Cooper studoval na Yaleově univerzitě, studia však nedokončil. Cenné životní zkušenosti získal v americkém námořnictvu. Po otcově smrti zanechal služby a rozhodl se hospodařit na rodinném statku a současně se věnovat literární tvorbě. Dílo Jamese F. Coopera: Odklonem od tradiční tematiky diktované evropskou a zvláště anglickou literaturou, přispěl Cooper k základům americké kultury a utváření povědomí národní kultury v myslích spisovatelů i čtenářů. Romány: Opatrnost - 1820 Špeh - 1821, román, který zaujal využitím typické americké scenérie. Cooper napsal celkem 33 romány, ale světového ohlasu dosáhl pěticí románů pod společným názvem Kožená punčocha. Romány jsou spojeny postavou zálesáka Nattyho Bumppoa, který prochází všemi příběhy. Název pentalogie je odvozen od jedné jeho přezdívky podle dlouhých jelenicových kamaší. Je to muž, který v sobě sdružuje vlastnosti pravého průkopníka - pionýra tj. čestnost, mravnost, lásku k přírodě, ochotu pomáhat potřebným, fyzickou sílu, odvahu atd. Romanticky laděné příběhy dávají rovněž nahlédnout do života a zvyků indiánských kmenů. Kožená punčocha - tato volná pentalogie se skládá z románů: Průkopníci - 1823 Poslední Mohykán - 1826 Prérie - 1827 Stopař - 1840 Lovec jelenů - 1841 Lodivod - 1823, první americký román s námořní tematikou. Autor v něm využil svých zkušeností ze služby u námořnictva. Cooper byl také hojně překládán do češtiny. Jako první z autorových příběhů vyšel Poslední Mohykán 1852. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

James Cooper byl americký romanopisec a povídkář.

James Cooper byl synem farmáře, dětství prožil v pomezní divočině u jezera Otsego, kde měl možnost sledovat tvrdý život amerických pionýrů. Z kraje původní indiánské obyvatelstvo již z valné části odešlo, ale indiánské tradice tu žily v ústním podání.

Cooper studoval na Yaleově univerzitě, studia však nedokončil. Cenné životní zkušenosti získal v americkém námořnictvu. Po otcově smrti zanechal služby a rozhodl se hospodařit na rodinném statku a současně se věnovat literární tvorbě.

Dílo Jamese F. Coopera:

Odklonem od tradiční tematiky diktované evropskou a zvláště anglickou literaturou, přispěl Cooper k základům americké kultury a utváření povědomí národní kultury v myslích spisovatelů i čtenářů.

Romány:
Opatrnost - 1820
Špeh - 1821, román, který zaujal využitím typické americké scenérie.

Cooper napsal celkem 33 romány, ale světového ohlasu dosáhl pěticí románů pod společným názvem Kožená punčocha. Romány jsou spojeny postavou zálesáka Nattyho Bumppoa, který prochází všemi příběhy. Název pentalogie je odvozen od jedné jeho přezdívky podle dlouhých jelenicových kamaší. Je to muž, který v sobě sdružuje vlastnosti pravého průkopníka - pionýra tj. čestnost, mravnost, lásku k přírodě, ochotu pomáhat potřebným, fyzickou sílu, odvahu atd. Romanticky laděné příběhy dávají rovněž nahlédnout do života a zvyků indiánských kmenů.

Kožená punčocha - tato volná pentalogie se skládá z románů:
Průkopníci - 1823
Poslední Mohykán - 1826
Prérie - 1827
Stopař - 1840
Lovec jelenů - 1841

Lodivod - 1823, první americký román s námořní tematikou. Autor v něm využil svých zkušeností ze služby u námořnictva.

Cooper byl také hojně překládán do češtiny. Jako první z autorových příběhů vyšel Poslední Mohykán 1852.

Mohli by vás také zajímat…