zavřít
James Agee

scénárista, dramatik, prozaik, filmový a literární kritik

Narození:
27. 11. 1909 , Knoxville, Tennessee, USA
Úmrtí:
16. 5. 1955  ve věku 45 let,  New York, USA  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

James Agee byl americký básník, romanopisec, filmový a televizní kritik, dramatik a scenárista. James Agee získal z prázdninových prací lásku k půdě a ze studentských let lásku k poezii. V roce 1932 ukončil studium na Harvardově univerzitě a v roce 1934 vydal první sbírku básní. Ve čtyřicátých letech se věnoval práci pro film a filmové kritice. Uznání za velký a všestranný talent získal ale až posmrtně. Dílo Jamese Agee: Dovolte mi cestovat - nejznámější sbírka básní Próza: Chválíme nyní slavné muže - jako zaměstnanec časopisu Fortuna, dostal J. Agee za úkol napsat reportáž o ožebračených pěstitelích bavlny v Alabamě. Reportáž nebyla vytištěna, ale vyšla v roce 1941 knižně s fotografiemi Walkera Evanse. Takové obrazové publikace byly běžné pro sociální kritiku v době velké hospodářské krize .Ageeova díla vynikala uměleckým řešením kombinace obrazu se slovem. Smrt v rodině – 1957, román vydaný posmrtně podle autorových náčrtů. Je to obraz prostých citů, viděný očima osiřelého dítěte. Autor získal Pulitzerovu cenu. Agee o filmu – 1958, 1960 – sborník autorových filmových referátů a scénářů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

James Agee byl americký básník, romanopisec, filmový a televizní kritik, dramatik a scenárista.

James Agee získal z prázdninových prací lásku k půdě a ze studentských let lásku k poezii.
V roce 1932 ukončil studium na Harvardově univerzitě a v roce 1934 vydal první sbírku básní.
Ve čtyřicátých letech se věnoval práci pro film a filmové kritice. Uznání za velký a všestranný talent získal ale až posmrtně.

Dílo Jamese Agee:

Dovolte mi cestovat - nejznámější sbírka básní

Próza:

Chválíme nyní slavné muže - jako zaměstnanec časopisu Fortuna, dostal J. Agee za úkol napsat reportáž o ožebračených pěstitelích bavlny v Alabamě. Reportáž nebyla vytištěna, ale vyšla v roce 1941 knižně s fotografiemi Walkera Evanse. Takové obrazové publikace byly běžné pro sociální kritiku v době velké hospodářské krize .Ageeova díla vynikala uměleckým řešením kombinace obrazu se slovem.

Smrt v rodině – 1957, román vydaný posmrtně podle autorových náčrtů. Je to obraz prostých citů, viděný očima osiřelého dítěte. Autor získal Pulitzerovu cenu.

Agee o filmu – 1958, 1960 – sborník autorových filmových referátů a scénářů.

Mohli by vás také zajímat…