zavřít
Jáchym Topol

básník a experimentující prozaik

Věk:
58
Narození:
4. 8. 1962 , Praha, Česká republika
Znamení:
lev   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

14 se líbí, 14 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jáchym Topol je básník a experimentující prozaik. Jáchym Topol je vnukem spisovatele K. Schulze a synem básníka a dramatika Josefa Topola. Studoval na gymnáziu v Praze a v letech 1981 - 84 na střední škole sociálně právní. Zde však studium nedokončil. Do roku 1986 pracoval jako skladník, topič, nosič uhlí, poté do roku 1990 pobíral invalidní důchod. Od roku 1991 je spisovatelem z povolání, od roku 1996 studuje etnologii na FF UK. V 80. letech působil Jáchym Topol jako textař a zpěvák v hudebních skupinách Psí vojáci a Národní třída. Rovněž spolupracoval jako textař se zpěvačkou M. Načevou. Rozsáhlé jsou aktivity Jáchyma Topola v ediční a publicistické činnosti, spjaté s okruhem undergroundu a samizdatu. Dílo Jáchyma Topola: Topolovu básnickou a prozaickou tvorbu vyznačují od počátku nezaměnitelné stylové znaky. Spočívají mj. ve výběru slov, čerpaných často z hovorové češtiny, nebo modelování postav prostřednictvím útržkovitých charakteristik. Poezie: Topolova poezie se do roku 1989 mohla objevovat jen v samizdatu. Miluju tě k zbláznění - 1991, první sbírka shrnuje básně předchozího období. Nese všechny znaky mladické a buřičské revolty proti společnosti, v níž básně vznikaly. V úterý bude válka - 1992, sbírka, kde básníka pronásleduje trauma společnosti ztrácející základní lidská hlediska. Próza: Později se autor obrátil k próze. Výlet k nádražní hale - 1994 Anděl - 1995 Sestra - 1994, obsáhlý, tvárně prokompovaný román s využitím ich - formy. Noční práce - 2001, próza otevírající nové rozměry autorovy tvorby. Topolovi vlastní obraznost se stává nyní klíčem k prožitku a vlastnímu pocitu a přímo k vnímání děje. Trnová dívka - 1997, Topolův zájem o mimoevropské civilizace, jejich kulturu, dějiny, mýty a legendy se promítl nejnověji do souboru převyprávěných bájí a pověstí amerických Indiánů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jáchym Topol je básník a experimentující prozaik.

Jáchym Topol je vnukem spisovatele K. Schulze a synem básníka a dramatika Josefa Topola. Studoval na gymnáziu v Praze a v letech 1981 - 84 na střední škole sociálně právní. Zde však studium nedokončil. Do roku 1986 pracoval jako skladník, topič, nosič uhlí, poté do roku 1990 pobíral invalidní důchod. Od roku 1991 je spisovatelem z povolání, od roku 1996 studuje etnologii na FF UK.

V 80. letech působil Jáchym Topol jako textař a zpěvák v hudebních skupinách Psí vojáci a Národní třída. Rovněž spolupracoval jako textař se zpěvačkou M. Načevou.

Rozsáhlé jsou aktivity Jáchyma Topola v ediční a publicistické činnosti, spjaté s okruhem undergroundu a samizdatu.

Dílo Jáchyma Topola:

Topolovu básnickou a prozaickou tvorbu vyznačují od počátku nezaměnitelné stylové znaky. Spočívají mj. ve výběru slov, čerpaných často z hovorové češtiny, nebo modelování postav prostřednictvím útržkovitých charakteristik.

Poezie:
Topolova poezie se do roku 1989 mohla objevovat jen v samizdatu.

Miluju tě k zbláznění - 1991, první sbírka shrnuje básně předchozího období. Nese všechny znaky mladické a buřičské revolty proti společnosti, v níž básně vznikaly.

V úterý bude válka - 1992, sbírka, kde básníka pronásleduje trauma společnosti ztrácející základní lidská hlediska.

Próza:
Později se autor obrátil k próze.

Výlet k nádražní hale - 1994
Anděl - 1995
Sestra - 1994, obsáhlý, tvárně prokompovaný román s využitím ich - formy.

Noční práce - 2001, próza otevírající nové rozměry autorovy tvorby. Topolovi vlastní obraznost se stává nyní klíčem k prožitku a vlastnímu pocitu a přímo k vnímání děje.

Trnová dívka - 1997, Topolův zájem o mimoevropské civilizace, jejich kulturu, dějiny, mýty a legendy se promítl nejnověji do souboru převyprávěných bájí a pověstí amerických Indiánů.

  • „Volič je problém! Propaganda z Východu...“ Halík se rozjel. Chválil mládež

    Parlamentnílisty.cz, 18. 11. 2019 Myslete na lidi, jako byli Masaryk a Havel, kteří se řídili svým svědomím. Vyzval na Koncertu pro budoucnost katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík a podpořil generaci mladých lidí. Ti jsou podle něj citliví na životní prostředí, na fake news či na to, když „propaganda z Východu znečišťuje morální klima v naší společnosti“. Hovořil také ústavní právník Jan Kysela. Ten vyzdvihoval naši ústavu a zmínil, že zárukou jejího dodržování jsou občané. A pak před dav vyšel i básník a spisovatel Jáchym Topol a místo řečnění přednesl rovnou báseň. „Kdo se bojí Ruska a Číny, je srab,“ burcoval Topol s tím, že by měli demokraté utvořit společnou koalici. A na závěr se dostalo i na generála Petra Pavla a prezidentské volby. „Pavle, pojď mezi, pojď mezi nás, už pomalu je čas, už pomalu je čas!“ pronášel Topol. … více

  • „Volič je problém! Propaganda z Východu...“ Halík se rozjel. Chválil mládež

    Parlamentnílisty.cz, 17. 11. 2019 Myslete na lidi, jako byli Masaryk a Havel, kteří se řídili svým svědomím. Vyzval na Koncertu pro budoucnost katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík a podpořil generaci mladých lidí. Ti jsou podle něj citliví na životní prostředí, na fake news či na to, když „propaganda z Východu znečišťuje morální klima v naší společnosti“. Hovořil také ústavní právník Jan Kysela. Ten vyzdvihoval naši ústavu a zmínil, že zárukou jejího dodržování jsou občané. A pak před dav vyšel i básník a spisovatel Jáchym Topol a místo řečnění přednesl rovnou báseň. „Kdo se bojí Ruska a Číny, je srab,“ burcoval Topol s tím, že by měli demokraté utvořit společnou koalici. A na závěr se dostalo i na generála Petra Pavla a prezidentské volby. „Pavle, pojď mezi, pojď mezi nás, už pomalu je čas, už pomalu je čas!“ pronášel Topol. … více

  • VIDEO: Velkolepá projekce na budovu muzea shrnula trnitou cestu ke svobodě. Přihlíželo 40 tisíc lidí

    Blesk, 17. 11. 2019 Tisíce lidí zaplnily Václavské náměstí, aby si 17. listopadu 2019, v den 30. výročí sametové revoluce, poslechly koncert pro budoucnost. Zahájila ho zpěvačka Aneta Langerová, na pódiu se vystřídala řada hvězd kulturního i politického života, například Šimon Pánek, Jáchym Topol, Petr Pavel či interpreti Lenka Dusilová, kapely MIG 21 a Vypsaná fixa. Velký potlesk si vysloužil videomapping s příznačným názvem Cesta ke svobodě, který se během večera dvakrát promítal na historickou budovu Národního muzea. … více

Mohli by vás také zajímat…