zavřít
Ivo Andric

prozaik

Narození:
10. 10. 1892 , Travnik, Bosna
Úmrtí:
13. 1. 1975  ve věku 82 let,  Bělehrad, Jugoslávie  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

40 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ivo Andrič byl jugoslávský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1961, „Za epickou sílu, s níž zachytil motivy a osudy z dějin své země“. Ivo Andrič pocházel z Bosny, z řemeslnické rodiny. Po střední škole vystudoval filosofii, dějiny a literaturu postupně v Záhřebu, Vídni, Krakově a Štýrském Hradci. Za 1. světové války byl odsouzen do internace a vězení za odbojovou činnost a podezření z účasti na přípravě atentátu. Po získání samostatnosti působil dlouhou dobu v diplomatických službách, po druhé světové válce se vrátil do kulturního a politického života své země. Dílo Ivo Andriče: Ivo Andrič psal kromě poezie a prózy také eseje, v nichž se zaměřil na literární otázky a na umění (Goja). Andrič psal básně, povídky a novely. Kromě toho napsal dva romány, které ho proslavily doma i ve světě: Travnická kronika Most přes Drinu Jeho díla přinesla celému světu svědectví o Jugoslávii, zejména o Bosně a jejích osudech v minulosti i současnosti. Velkou roli tu hrají náboženské a národnostní poměry, jako důsledek dlouhé turecké nadvlády. Česky vyšla řada děl, přehled Dušana Karpatského v překladu knihy Travnická kronika – 3. Vydání 1987 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ivo Andrič byl jugoslávský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1961, „Za epickou sílu, s níž zachytil motivy a osudy z dějin své země“.

Ivo Andrič pocházel z Bosny, z řemeslnické rodiny. Po střední škole vystudoval filosofii, dějiny a literaturu postupně v Záhřebu, Vídni, Krakově a Štýrském Hradci. Za 1. světové války byl odsouzen do internace a vězení za odbojovou činnost a podezření z účasti na přípravě atentátu. Po získání samostatnosti působil dlouhou dobu v diplomatických službách, po druhé světové válce se vrátil do kulturního a politického života své země.

Dílo Ivo Andriče:

Ivo Andrič psal kromě poezie a prózy také eseje, v nichž se zaměřil na literární otázky a na umění (Goja).

Andrič psal básně, povídky a novely. Kromě toho napsal dva romány, které ho proslavily doma i ve světě:
Travnická kronika
Most přes Drinu


Jeho díla přinesla celému světu svědectví o Jugoslávii, zejména o Bosně a jejích osudech v minulosti i současnosti. Velkou roli tu hrají náboženské a národnostní poměry, jako důsledek dlouhé turecké nadvlády.

Česky vyšla řada děl, přehled Dušana Karpatského v překladu knihy
Travnická kronika – 3. Vydání 1987

Mohli by vás také zajímat…