zavřít
Ivan Blatný

básník

Narození:
21. 12. 1919 , Brno
Úmrtí:
5. 8. 1990  ve věku 70 let,  Clacton on Sea, Velká Británie  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

14 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ivan Blatný byl básník, syn spisovatele Lva Blatného. Z důvodů zavření vysokých škol vysokoškolská studia nedokončil. Pracoval prozatím v obchodě s optikou. Po válce se věnoval literární tvorbě. V roce 1948 se nevrátil ze studijního pobytu ve Velké Británii. Zůstal trvale v cizině, ale pobyt v exilu snášel velmi těžce. Trpěl pocity neustálého pronásledování a od roku 1954 se soustavně léčil v psychiatrických ústavech. V Anglii spolupracoval zpočátku s BBC a Svobodnou Evropou, ale pro psychické potíže v tom nemohl pokračovat. Dílo Ivana Blatného: Sbírky básní Paní Jitřenka - 1940, autorův debut, v němž melodickým veršem zaznamenává prchavé chvilky života. Z veršů a korespondence herečky Milady Matysové s Blatným z válečné i poválečné doby sestavila krásný rozhlasový pořad Paní Jitřenka (2006 ) Marie Valtrová a získala za něj právem cenu Prix Bohemia 2007. Melanchonické procházky - 1941, s nostalgií prochází rodným Brnem Nad obrazným vyjádřením přichází později snaha o přímé pojmenování, k depoetizaci básně. Běžný životi velkoměstská atmosféra, vznikají skládáním autentických rozhovorů do podoby básně. Hledání přítomného času - 1947, poslední sbírka před odchodem do exilu. V ní se autor vrací k zážitkům z konce války, jsou tu i básně meditativní, plné lásky ke světu i přes jeho krutost. Tento večer - 1945, v této sbírce se projevuje poetika Skupiny 42, jejímž byl autor členem. Ivan Blatný psal básně i při pobytech v psychiatrických léčebnách, ale teprve později byly shromažďovány. Z části těchto textů sestavil Antonín Brousek sbírky: Stará bydliště - 1979, Toronto Pomocná škola Bixley - 1987,Toronto Autorovo dílo doplňují sbírky básní pro děti a překlady. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ivan Blatný byl básník, syn spisovatele Lva Blatného. Z důvodů zavření vysokých škol vysokoškolská studia nedokončil. Pracoval prozatím v obchodě s optikou. Po válce se věnoval literární tvorbě.
V roce 1948 se nevrátil ze studijního pobytu ve Velké Británii. Zůstal trvale v cizině, ale pobyt v exilu snášel velmi těžce. Trpěl pocity neustálého pronásledování a od roku 1954 se soustavně léčil v psychiatrických ústavech. V Anglii spolupracoval zpočátku s BBC a Svobodnou Evropou, ale pro psychické potíže v tom nemohl pokračovat.

Dílo Ivana Blatného:

Sbírky básní

Paní Jitřenka - 1940, autorův debut, v němž melodickým veršem zaznamenává prchavé chvilky života. Z veršů a korespondence herečky Milady Matysové s Blatným z válečné i poválečné doby sestavila krásný rozhlasový pořad Paní Jitřenka (2006 ) Marie Valtrová a získala za něj právem cenu Prix Bohemia 2007.

Melanchonické procházky - 1941, s nostalgií prochází rodným Brnem

Nad obrazným vyjádřením přichází později snaha o přímé pojmenování, k depoetizaci básně. Běžný životi velkoměstská atmosféra, vznikají skládáním autentických rozhovorů do podoby básně.

Hledání přítomného času - 1947, poslední sbírka před odchodem do exilu. V ní se autor vrací k zážitkům z konce války, jsou tu i básně meditativní, plné lásky ke světu i přes jeho krutost.

Tento večer - 1945, v této sbírce se projevuje poetika Skupiny 42, jejímž byl autor členem.

Ivan Blatný psal básně i při pobytech v psychiatrických léčebnách, ale teprve později byly shromažďovány. Z části těchto textů sestavil Antonín Brousek sbírky:

Stará bydliště - 1979, Toronto
Pomocná škola Bixley - 1987,Toronto

Autorovo dílo doplňují sbírky básní pro děti a překlady.

  • Pocta českému básníkovi v Ipswichi. Mají tam ulici Ivana Blatného

    Novinky, 10. 9. 2020 Ve východoanglickém městě Ipswich mají ulici pojmenovanou po českém básníkovi Ivanu Blatném. Na svém Facebooku o tom ve čtvrtek informovalo české velvyslanectví v Londýně. Ulice s názvem Ivan Blatný Close se nachází v areálu bývalé psychiatrické nemocnice, kde se literát dlouhá léta léčil. … více

  • Škvoreckého cena Reinerovi

    Novinky, 6. 11. 2014 Cenu Josefa Škvoreckého v osmém ročníku převzal v úterý v Praze básník, prozaik a nakladatel Martin Reiner za šestisetstránkový biografický román Básník věnovaný Ivanu Blatnému (1919–1990). … více

  • Nové knihy: Reiner, King, Kahuda, Dotlačil i Kracht

    Novinky, 16. 5. 2014 Z přebohaté nabídky spojené s konáním knižního veletrhu vybíráme román Martina Reinera o pohnutých osudech Ivana Blatného, hororové povídky Stephena Kinga, osobitý román Václava Kahudy i prozaický portrét prvního vegetariána v dějinách v podání švýcarského prozaika Christiana Krachta. A jako prémii dva nové komiksy. … více