zavřít
Ivan Alexandrovič Gončarov
přidej profesi
Narození:
18. 6. 1812 , Simbirsk, Rusko
Úmrtí:
27. 9. 1891  ve věku 79 let,  Petrohrad, Rusko  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

16 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ivan Alexandrovič Gončarov byl ruský prozaik, literární kritik, představitel kritického realismu. Ivan A. Gončarov se narodil v zámožné kupecko - statkářské rodině. Finanční zajištění mu umožnilo po studiu obchodní akademie v Moskvě, vystudovat i filologii na univerzitě. Poté zastával významná úřednická místa, byl cizojazyčným korespodentem na ministerstvu financí, rovněž dlouho vykonával funkci cenzora. Ivan A. Gončarov hodně cestoval, mj. se plavil na válečném korábu Pallada na cestě kolem světa v letech 1852 - 54. Neshody s revolučnědemokratickým táborem a zdravotní potíže vedly Ivana A. Gončarova k předčasnému odchodu do penze. Poslední dvě desetiletí svého života strávil v ústraní. Dílo Alexandroviče Gončarova: Literární činností se Ivan A. Gončarov zabýval již v době vysokoškolských studií. Jeho romány vynikají vyjadřovací uměřeností, lyrismem v líčení přírody, mistrovstvím v popisu zdánlivě nezajímavých věcí. Próza: Fregata Pallada - časopisecky 1855 - 57, knižně 1858. Cyklus cestopisných fejetonů a črt z cesty kolem světa. Ivan Savvič Podžabrin - 1842, studie velkého petrohradského domu. Nejvýznamnější práce Gončarova raného období. Všední příběh - 1847, první autorův román, ve kterém staví proti sobě dva rozdílné lidské typy, praktika a snílka. Realistické zobrazení společenský typů spjatých s počátky ruského kapitalismu přerůstá v nadčasové podobenství. Oblomov - 1859, čtyřdílný sociálněpsychologický román, vrcholné Gončarovo dílo. Poloanekdotický námět o dobromyslném lenochovi a flegmatikovi, kterého ani láska, přátelství, ani slovní naléhání ho nedokážou vytrhnout z letargie a sladkého nicnedělání. Námět rozvíjí autor odpozorovanými reáliemi a dalšími vložkami v kroniku tehdejší ruské společnosti.Pojetí Oblomova jako zbytečného člověka má obecnou platnost. Počátek románu byl dřívějšího data, črta Oblomovův sen byla otištěna již v roce 1849. Strž - 1869, třetí a nejrozsáhlejší autorův román, v němž konfrontuje představy ruského patriarchálního světa a revolučních demokratů. V sedmdesátých a osmdesátých letech se Gončarov věnoval především literárně uměleckým úvahám a vzpomínkovému žánru. Milion trápení - 1872, rozbor Gribojedova Hoře z rozumu …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ivan Alexandrovič Gončarov byl ruský prozaik, literární kritik, představitel kritického realismu.

Ivan A. Gončarov se narodil v zámožné kupecko - statkářské rodině. Finanční zajištění mu umožnilo po studiu obchodní akademie v Moskvě, vystudovat i filologii na univerzitě. Poté zastával významná úřednická místa, byl cizojazyčným korespodentem na ministerstvu financí, rovněž dlouho vykonával funkci cenzora.

Ivan A. Gončarov hodně cestoval, mj. se plavil na válečném korábu Pallada na cestě kolem světa v letech 1852 - 54.

Neshody s revolučnědemokratickým táborem a zdravotní potíže vedly Ivana A. Gončarova k předčasnému odchodu do penze. Poslední dvě desetiletí svého života strávil v ústraní.

Dílo Alexandroviče Gončarova:

Literární činností se Ivan A. Gončarov zabýval již v době vysokoškolských studií. Jeho romány vynikají vyjadřovací uměřeností, lyrismem v líčení přírody, mistrovstvím v popisu zdánlivě nezajímavých věcí.

Próza:

Fregata Pallada - časopisecky 1855 - 57, knižně 1858. Cyklus cestopisných fejetonů a črt z cesty kolem světa.

Ivan Savvič Podžabrin - 1842, studie velkého petrohradského domu. Nejvýznamnější práce Gončarova raného období.

Všední příběh - 1847, první autorův román, ve kterém staví proti sobě dva rozdílné lidské typy, praktika a snílka.

Realistické zobrazení společenský typů spjatých s počátky ruského kapitalismu přerůstá v nadčasové podobenství.

Oblomov - 1859, čtyřdílný sociálněpsychologický román, vrcholné Gončarovo dílo. Poloanekdotický námět o dobromyslném lenochovi a flegmatikovi, kterého ani láska, přátelství, ani slovní naléhání ho nedokážou vytrhnout z letargie a sladkého nicnedělání. Námět rozvíjí autor odpozorovanými reáliemi a dalšími vložkami v kroniku tehdejší ruské společnosti.Pojetí Oblomova jako zbytečného člověka má obecnou platnost. Počátek románu byl dřívějšího data, črta Oblomovův sen byla otištěna již v roce 1849.

Strž - 1869, třetí a nejrozsáhlejší autorův román, v němž konfrontuje představy ruského patriarchálního světa a revolučních demokratů.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se Gončarov věnoval především literárně uměleckým úvahám a vzpomínkovému žánru.

Milion trápení - 1872, rozbor Gribojedova Hoře z rozumu