zavřít
Iva Procházková

scénáristka, prozaička, dramatička

Věk:
69
Narození:
13. 6. 1953 , Olomouc, Československo
Znamení:
blíženci   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

24 se líbí, 8 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Iva Procházková je autorkou próz pro děti, dramatička a scenáristka. Iva Procházková se narodila v rodině spisovatele Jana Procházky, Který se v roce 1968 stal jednou z předních osobností Pražského jara. Po sovětské okupaci Československa byl prohlášen za ineditní, byl sledován jako nepřítel státu. Sestra Lenka Procházková je rovněž spisovatelkou. Po maturitě v roce 1972 nesměla Iva Procházková studovat na žádné vysoké škole. Pracovala v manuálních zaměstnáních a v roce 1983 odjela s manželem, režisérem I. Pokorným a dětmi do Rakouska. V roce 1986 se celá rodina přestěhovala do západoněmecké Kostnice, kde založili autorské divadlo Schlauer Kater. Od roku 1988 žili v Brémách, kde spolupracovali s divadlem Theater im Packhaus. V roce 1994 vrátili do Prahy. Od roku 1998 pracuje Iva Procházková jako dramaturgyně v České televizi. Dílo Ivy Procházkové: Ze sedmdesátých a počátku osmdesátých let pocházejí divadelní hry Ivy Procházkové inscenované ještě v Čechách: Venušin vrch - 1977 Postavení mimo hru - 1980 Poslední život - 1983, tato hra měla vzhledem k autorčině emigraci jen jedno představení. Už v zahraničí byly hrány některé její hry: Vdova po básníkovi - v Čs. televizi 1991 Erasmovy velké arkády - v Čs. televizi 1992 Próza: Výprava za zlatou rybičkou - v zahr. 1988, román je svědeckou výpovědí o sedmdesátých létech Penzion na rozcestí - 1991, povídkový soubor Autorka se však věnuje především dětské literatuře. Její příběhy pro děti a mládež jsou charakteristické svým hravým, harmonizujícím vyprávěním které spojuje fantazijní prvky s reálným světem dětských hrdinů. Ačkoliv začínala psaním pro menší: Komu chybí kolečko? - 1975 Rozhodující se pro ni stala próza pro pubescenty. Pět minut před večeří - 1992 Červenec má oslí uši - 1994 Čas tajných přání Karolína Soví zpěv Jožin jede do Afriky Iva Procházková je rovněž autorkou televizních inscenací a seriálů: Dům poslední radosti - 1997 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Iva Procházková je autorkou próz pro děti, dramatička a scenáristka.

Iva Procházková se narodila v rodině spisovatele Jana Procházky, Který se v roce 1968 stal jednou z předních osobností Pražského jara. Po sovětské okupaci Československa byl prohlášen za ineditní, byl sledován jako nepřítel státu. Sestra Lenka Procházková je rovněž spisovatelkou.

Po maturitě v roce 1972 nesměla Iva Procházková studovat na žádné vysoké škole. Pracovala v manuálních zaměstnáních a v roce 1983 odjela s manželem, režisérem I. Pokorným a dětmi do Rakouska. V roce 1986 se celá rodina přestěhovala do západoněmecké Kostnice, kde založili autorské divadlo Schlauer Kater. Od roku 1988 žili v Brémách, kde spolupracovali s divadlem Theater im Packhaus. V roce 1994 vrátili do Prahy.

Od roku 1998 pracuje Iva Procházková jako dramaturgyně v České televizi.
Dílo Ivy Procházkové:
Ze sedmdesátých a počátku osmdesátých let pocházejí divadelní hry Ivy Procházkové inscenované ještě v Čechách:

Venušin vrch - 1977
Postavení mimo hru - 1980
Poslední život - 1983, tato hra měla vzhledem k autorčině emigraci jen jedno představení.

Už v zahraničí byly hrány některé její hry:
Vdova po básníkovi - v Čs. televizi 1991
Erasmovy velké arkády - v Čs. televizi 1992

Próza:
Výprava za zlatou rybičkou - v zahr. 1988, román je svědeckou výpovědí o sedmdesátých létech
Penzion na rozcestí - 1991, povídkový soubor

Autorka se však věnuje především dětské literatuře. Její příběhy pro děti a mládež jsou charakteristické svým hravým, harmonizujícím vyprávěním které spojuje fantazijní prvky s reálným světem dětských hrdinů.

Ačkoliv začínala psaním pro menší:
Komu chybí kolečko? - 1975

Rozhodující se pro ni stala próza pro pubescenty.
Pět minut před večeří - 1992
Červenec má oslí uši - 1994
Čas tajných přání
Karolína
Soví zpěv
Jožin jede do Afriky


Iva Procházková je rovněž autorkou televizních inscenací a seriálů:
Dům poslední radosti - 1997

Hledáte také jako: Iva Procházk
Rychlá navigace:fotogalerie |novinky |diskuse

Události – Iva Procházková

| celý kalendář
  • 70. narozeniny

Mohli by vás také zajímat…