zavřít
Isaak Emmanuelovič Babel

scénárista, dramatik, prozaik

Narození:
13. 7. 1894 , Oděsa, Rusko
Úmrtí:
17. 3. 1941  ve věku 46 let,  ruský koncentrační tábor  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

9 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Isaak Babel byl ruský prozaik, dramatik a scenárista. Isaak Babel se narodil v rodině židovského obchodníka. Po střední škole vystudoval vysokou obchodní školu. Po studiu vystřídal řadu zaměstnání: byl vojákem, tiskařem, reportérem. Pracoval v lidovém komisariátu osvěty a v zásobovacích oddílech. Zúčastnil se rovněž tažení První jízdní armády S. M. Buďonného jako válečný zpravodaj. Od poloviny 20. let se plně věnoval literární činnosti. V roce 1939 v době kultu osobnosti byl zatčen a uvězněn v některém z ruských koncentračních táborů, kde zemřel. V roce 1954 byl posmrtně rehabilitován. Dílo Isaaka Babela: Povídky: Isaak Babel psal expresionisticky laděné povídky, do děje zařazuje dopis, hlášení, dialog, hovorový jazyk se střídá s vysokým stylem, lyrické obrazy s vulgarismy a slangovými výrazy. První jeho povídky uveřejnil Maxim Gorkij v časopise Letopis - 1916 Rudá jízda - 1926, sbírka 36 povídek o tažení proti polským vojskům. Vychází z autorových osobních zážitků. Příběhy vyprávěné převážně vypravěčem se soustřeďují na chování jednotlivých véjáků v mezních situacích. Oděské povídky - 1931, motivací pro toto dílo byly autorovy vzpomínky na život židovské chudiny v rodné Oděse. Hrdiny jednotlivých povídek jsou trhovci, drobní řemeslníci a dobrodruzi. Dramata: Západ - 1928, děj dramatu je umístěn opět do Oděsy. Je zaměřen proti rasovým předsudkům a náboženské nesnášenlivosti. Marie - 1935, zobrazuje osudy příslušníků aristokracie v době po revoluci. Isaak Babel byl mistrem prozaické miniatury, dovedl vyjádřit ve svých expresivních vyprávěních pravdu o člověku v odobí velkých společenských převratů. Babel je také autorem filmových scénářů: Bludné hvězdy - 1926 Beňa Kryk - 1926 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Isaak Babel byl ruský prozaik, dramatik a scenárista.

Isaak Babel se narodil v rodině židovského obchodníka. Po střední škole vystudoval vysokou obchodní školu. Po studiu vystřídal řadu zaměstnání: byl vojákem, tiskařem, reportérem. Pracoval v lidovém komisariátu osvěty a v zásobovacích oddílech. Zúčastnil se rovněž tažení První jízdní armády S. M. Buďonného jako válečný zpravodaj. Od poloviny 20. let se plně věnoval literární činnosti. V roce 1939 v době kultu osobnosti byl zatčen a uvězněn v některém z ruských koncentračních táborů, kde zemřel. V roce 1954 byl posmrtně rehabilitován.

Dílo Isaaka Babela:

Povídky:
Isaak Babel psal expresionisticky laděné povídky, do děje zařazuje dopis, hlášení, dialog, hovorový jazyk se střídá s vysokým stylem, lyrické obrazy s vulgarismy a slangovými výrazy. První jeho povídky uveřejnil
Maxim Gorkij v časopise Letopis - 1916

Rudá jízda - 1926, sbírka 36 povídek o tažení proti polským vojskům. Vychází z autorových osobních zážitků. Příběhy vyprávěné převážně vypravěčem se soustřeďují na chování jednotlivých véjáků v mezních situacích.

Oděské povídky - 1931, motivací pro toto dílo byly autorovy vzpomínky na život židovské chudiny v rodné Oděse. Hrdiny jednotlivých povídek jsou trhovci, drobní řemeslníci a dobrodruzi.

Dramata:
Západ - 1928, děj dramatu je umístěn opět do Oděsy. Je zaměřen proti rasovým předsudkům a náboženské nesnášenlivosti.

Marie - 1935, zobrazuje osudy příslušníků aristokracie v době po revoluci.

Isaak Babel byl mistrem prozaické miniatury, dovedl vyjádřit ve svých expresivních vyprávěních pravdu o člověku v odobí velkých společenských převratů.

Babel je také autorem filmových scénářů:
Bludné hvězdy - 1926
Beňa Kryk - 1926