zavřít
Isaac Bashevis Singer

prozaik

Narození:
14. 7. 1904 , Leoncin u Varšavy, Polsko
Úmrtí:
24. 7. 1991  ve věku 87 let,  Miami, Florida, USA  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Isaac Singer byl americký židovský prozaik polského původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Isaac Singer se narodil v Polsku v ortodoxní židovské rodině. Jeho otec byl rabín. Rok studoval v rabínském semináři, poté se živil vyučováním hebrejštiny a později na popud bratra Jošuy začal psát povídky. V roce 1935 se I. B. Singer přestěhoval za bratrem do Ameriky, ale velmi těžce se přizpůsoboval novému prostředí, trpěl depresemi. Pracoval zpočátku jako externí spolupracovník jidiš deníku Der Forverts, ale po bratrově smrti v roce 1944 se začal věnovat literární tvorbě a to v jidiš i v angličtině. Mimořádnou přízeň čtenářů získal Singer i v nežidovských kruzích díky anglickým překladům. V roce 1978 mu byla udělena Nobelova cena. Dílo Isaaca Bashevise Singera: Próza: Isaac Singer byl autorem románů a povídek. Romány: Singerovy romány mají realistický základ, čerpají z rodové paměti, zabývají se otázkami smyslu života a přežití. Satan v Goraji – 1935, literární debut vyprávějící o zkáze ve fiktivní polské obci, kterou způsobila před třemi staletími víra ve falešného mesiáše. Rodina Moskatova – 1950, o osudech tří generací varšavských Židů od roku 1912 – 1939. Dvoudílná rodinná sága o rozpadu židovské společnosti a obtížnosti její asimilace: Sídlo – 1967 Statek – 1969 Nepřátelé: příběh lásky – 1972, román zachycuje traumata poválečných přistěhovalců, kteří přežili ghetto a koncentrační tábory. Povídky: V Singerových povídkách nabývá skutečnost groteskní rysy a děj se propojuje do fantaskního světa. Autor klade důraz na napínavou zápletku, zajímá se o nevšední a paradoxní povahy. Jeho povídkové knihy vynikají žánrovou různorodostí, příběhovou pestrostí, mají vážnost i humor: Hlupák Gimpl – 1957 Spinoza z Trhové ulice – 1961 Krátký pátek – 1964 Seance – 1968 Kavkův přítel – 1970 Věnec z peří – 1973 Vášně – 1975 Stará láska – 1979 Vidina – 1985 Autor vychází ze vzpomínek na zážitky svého mládí v Polsku a literární varšavské začátky. Další okruh jeho inspirace tvoří příběhy vystěhovalců. Láska a vyhnanství – 1986, vzpomínková kniha o autorově dětství a mládí. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Isaac Singer byl americký židovský prozaik polského původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Isaac Singer se narodil v Polsku v ortodoxní židovské rodině. Jeho otec byl rabín. Rok studoval v rabínském semináři, poté se živil vyučováním hebrejštiny a později na popud bratra Jošuy začal psát povídky.

V roce 1935 se I. B. Singer přestěhoval za bratrem do Ameriky, ale velmi těžce se přizpůsoboval novému prostředí, trpěl depresemi. Pracoval zpočátku jako externí spolupracovník jidiš deníku Der Forverts, ale po bratrově smrti v roce 1944 se začal věnovat literární tvorbě a to v jidiš i v angličtině.

Mimořádnou přízeň čtenářů získal Singer i v nežidovských kruzích díky anglickým překladům. V roce 1978 mu byla udělena Nobelova cena.

Dílo Isaaca Bashevise Singera:

Próza:
Isaac Singer byl autorem románů a povídek.

Romány:
Singerovy romány mají realistický základ, čerpají z rodové paměti, zabývají se otázkami smyslu života a přežití.

Satan v Goraji – 1935, literární debut vyprávějící o zkáze ve fiktivní polské obci, kterou způsobila před třemi staletími víra ve falešného mesiáše.

Rodina Moskatova – 1950, o osudech tří generací varšavských Židů od roku 1912 – 1939.

Dvoudílná rodinná sága o rozpadu židovské společnosti a obtížnosti její asimilace:
Sídlo – 1967
Statek – 1969

Nepřátelé: příběh lásky – 1972, román zachycuje traumata poválečných přistěhovalců, kteří přežili ghetto a koncentrační tábory.

Povídky:
V Singerových povídkách nabývá skutečnost groteskní rysy a děj se propojuje do fantaskního světa. Autor klade důraz na napínavou zápletku, zajímá se o nevšední a paradoxní povahy.
Jeho povídkové knihy vynikají žánrovou různorodostí, příběhovou pestrostí, mají vážnost i humor:

Hlupák Gimpl – 1957
Spinoza z Trhové ulice – 1961
Krátký pátek – 1964
Seance – 1968
Kavkův přítel – 1970
Věnec z peří – 1973
Vášně – 1975
Stará láska – 1979
Vidina – 1985

Autor vychází ze vzpomínek na zážitky svého mládí v Polsku a literární varšavské začátky. Další okruh jeho inspirace tvoří příběhy vystěhovalců.

Láska a vyhnanství – 1986, vzpomínková kniha o autorově dětství a mládí.