zavřít
Imre Kertézs

prozaik

Věk:
91
Narození:
9. 11. 1929 , Budapešť, Maďarsko
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Imre Kertész je maďarský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Imre Kertész prožil roky 1944 a 1945 v koncentračních táborech Osvětimi a Buchenwald. Po maturitě v osmačtyřicátém roce pracoval jako novinář, ale již v roce 1950 musel z politických důvodů z redakce komunistického deníku odejít. Psal divadelní hry a muzikály, později i překládal např. Freudova díla aj. Od roku 1953 žije Imre Krtész v Budapešti jako svobodný spisovatel. Je nositelem řady maďarských a zahraničních vyznamenání a prvním maďarským držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2002. Dílo Imreho Kertésze: Imre Kertész psal povídky, romány, eseje i studie a úvahy. Ve své tvorbě čerpá především z osobních zážitků v koncentračních táborech. Hlavním tématem jsou osudy lidí kteří přežili a nesou v sobě stále břemeno prožitků této tragédie. Zamýšlí se nad nenávistí a nelidskostí, přežívající v duších některých lidí. Próza: Trilogie bezosudovosti – její součástí jsou tři romány: Člověk bez osudu – psáno od roku 1960. První a také nejslavnější autorův román, za který především získal Nobelovu cenu. V Maďarsku mohl vyjít až v roce 1975. Literární pozornost a světový ohlas získal až překladem do němčiny v devadesátých letech. Popisuje z pohledu čtrnáctiletého chlapce roční deportaci v koncentračních táborech Buchenwald, Osvětim a Zeitz. Silnou výpovědí s nadhledem se autor vyrovnává s tématem holokaustu a ponížení člověka. Fiasko – 1988 Kaddiš za nenarozené dítě – 1990 Díla Imreho Kertésze byla přeložena do mnoha jazyků. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis


Imre Kertész je maďarský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Imre Kertész prožil roky 1944 a 1945 v koncentračních táborech Osvětimi a Buchenwald.
Po maturitě v osmačtyřicátém roce pracoval jako novinář, ale již v roce 1950 musel z politických důvodů z redakce komunistického deníku odejít. Psal divadelní hry a muzikály, později i překládal např. Freudova díla aj.

Od roku 1953 žije Imre Krtész v Budapešti jako svobodný spisovatel. Je nositelem řady maďarských a zahraničních vyznamenání a prvním maďarským držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2002.

Dílo Imreho Kertésze:

Imre Kertész psal povídky, romány, eseje i studie a úvahy. Ve své tvorbě čerpá především z osobních zážitků v koncentračních táborech. Hlavním tématem jsou osudy lidí kteří přežili a nesou v sobě stále břemeno prožitků této tragédie. Zamýšlí se nad nenávistí a nelidskostí, přežívající v duších některých lidí.

Próza:
Trilogie bezosudovosti – její součástí jsou tři romány:

Člověk bez osudu – psáno od roku 1960. První a také nejslavnější autorův román, za který především získal Nobelovu cenu. V Maďarsku mohl vyjít až v roce 1975. Literární pozornost a světový ohlas získal až překladem do němčiny v devadesátých letech.
Popisuje z pohledu čtrnáctiletého chlapce roční deportaci v koncentračních táborech Buchenwald, Osvětim a Zeitz. Silnou výpovědí s nadhledem se autor vyrovnává s tématem holokaustu a ponížení člověka.

Fiasko – 1988
Kaddiš za nenarozené dítě – 1990

Díla Imreho Kertésze byla přeložena do mnoha jazyků.

Imre Kertézs v našich článcích

  • 'Arbeit macht frei' není polská věta

    'Arbeit macht frei' není polská věta

    2. 2. 2018 14:41 Před týdnem si svět připomněl den památky obětí holocaustu a světoví státníci nás zásobovali v různých variantách obvyklými větami o tom, "že nikdy nesmíme zapomenout". Teď se možná jedno takové "zapomenutí" povýší v Polsku dokonce na zákon. Zdánlivě jde jen o jediné slovíčko, ale v důsledku to může znamenat mnohem víc.… více