zavřít
Hermann Hesse

prozaik, esejista, lyrik

Narození:
2. 7. 1877 , Calw, Německo
Úmrtí:
9. 8. 1962  ve věku 85 let,  Montagnola, Švýcarsko  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

12 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Hermann Hesse byl německý prozaik, lyrik a esejista, průkopník moderní prózy, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Hermann Hesse se narodil v rodině misionáře a měl se stát knězem. Teologický seminář ale opustil a vyučil se knihkupcem. Poté pracoval jako knihkupec a antikvář v Basileji. Po prvních literárních úspěších se stal spisovatelem z povolání. Hermann Hesse se usadil ve Švýcarsku a v roce 1923 získal švýcarské občanství. Hodně cestoval, velký význam měla pro něho cesta do Indie. Byl ovlivněn buddhismem, později psychoanalýzou. Věnoval se rovněž malířství, svá díla sám ilustroval. Nobelova cena mu byla udělena v roce 1946. Dílo Hermanna Hesse: Literární činnost zahájil Hermann Hesse poezií. Romantické písně - 1899, lyrická sbírka, která vychází z klasicko - romantických tradic. Je hudební. Próza: Autorovo prozaické dílo se soustřeďuje na společenskou a duchovní situaci své doby. V prózách napsaných před 1. světovou válkou sleduje krizi občanských hodnot. Jeho hrdinové jsou zklamáni civilizací, volí samotu, sbližují se s přírodou: Peter Camenzind - 1904, román Pod kolem - 1906, román Knulp - 1915, novela Vlivem 1. světové války se Hessovo rozčarování z rozpadu klasické humanistické tradice ještě více prohloubilo. Nacházel se ve fázi hluboké životní krize, která vyústila až do sebevražedných myšlenek. Rovněž technické vymoženosti a masmédia zatracuje. Vyvolávají v něm pocit ohrožení blížícími se katastrofami a válkam. Lidská duše se mu jeví mnohem komplikovanější jako spojení dvou bytostí: Demian - 1919, román Siddhartha - 1922, novela s rysy vlastní indické pasivistické filozofie Stepní vlk - 1927, v tomto románu využívá autor motiv dvojnictví a rozpolcenosti osobnosti. Hlavnímu hrdinovi Harrymu Hallerovi je padesát let, je bez zaměstnání a rodiny, žije sám v jednom pokoji. Je zoufalý, opovrhuje světem, přestože neví proč. Nový smysl hledá ve filozofii a vážné hudbě. Bezcílně se potuluje městem, vysedává v nejhorších putykách. Jednou mu někdo vtiskne do ruky brožuru o stepním vlkovi. Harry si uvědomuje, že řeč je vlastně o něm. Nachází klíč ke své nespokojenosti. Bojují v něm dva nepřátelské principy - člověk (kultura a civilizace) a vlk (původní zvířecí princip). Projde pozitivní změnou, během níž získá kladný postoj k životu. Stane se to prostřednictvím záhadné Hermíny a jazzmana Pabla. Ve své době byl román předmětem mnoha diskuzí, ale nedá se říci, že by byl zvláště úspěšnou knihou. Po spisovatelově smrti však došlo k velké změně. V 60. letech objevili Stepního vlka američtí hippies a téměř přes noc se stal z knihy bestseller. Narcis a Goldmund - 1930, román, jehož duchovně rozdílní hrdinové hledají cestu k vlastní přirozenosti na základě oboustranného ovlivňování Hra skleněných perel - 1943, utopický román z 22. století …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Hermann Hesse byl německý prozaik, lyrik a esejista, průkopník moderní prózy, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

Hermann Hesse se narodil v rodině misionáře a měl se stát knězem. Teologický seminář ale opustil a vyučil se knihkupcem. Poté pracoval jako knihkupec a antikvář v Basileji. Po prvních literárních úspěších se stal spisovatelem z povolání.

Hermann Hesse se usadil ve Švýcarsku a v roce 1923 získal švýcarské občanství. Hodně cestoval, velký význam měla pro něho cesta do Indie. Byl ovlivněn buddhismem, později psychoanalýzou. Věnoval se rovněž malířství, svá díla sám ilustroval. Nobelova cena mu byla udělena v roce 1946.

Dílo Hermanna Hesse:

Literární činnost zahájil Hermann Hesse poezií.

Romantické písně - 1899, lyrická sbírka, která vychází z klasicko - romantických tradic. Je hudební.

Próza:
Autorovo prozaické dílo se soustřeďuje na společenskou a duchovní situaci své doby. V prózách napsaných před 1. světovou válkou sleduje krizi občanských hodnot. Jeho hrdinové jsou zklamáni civilizací, volí samotu, sbližují se s přírodou:

Peter Camenzind - 1904, román
Pod kolem - 1906, román
Knulp - 1915, novela

Vlivem 1. světové války se Hessovo rozčarování z rozpadu klasické humanistické tradice ještě více prohloubilo. Nacházel se ve fázi hluboké životní krize, která vyústila až do sebevražedných myšlenek. Rovněž technické vymoženosti a masmédia zatracuje. Vyvolávají v něm pocit ohrožení blížícími se katastrofami a válkam. Lidská duše se mu jeví mnohem komplikovanější jako spojení dvou bytostí:

Demian - 1919, román
Siddhartha - 1922, novela s rysy vlastní indické pasivistické filozofie

Stepní vlk - 1927, v tomto románu využívá autor motiv dvojnictví a rozpolcenosti osobnosti. Hlavnímu hrdinovi Harrymu Hallerovi je padesát let, je bez zaměstnání a rodiny, žije sám v jednom pokoji. Je zoufalý, opovrhuje světem, přestože neví proč. Nový smysl hledá ve filozofii a vážné hudbě. Bezcílně se potuluje městem, vysedává v nejhorších putykách. Jednou mu někdo vtiskne do ruky brožuru o stepním vlkovi. Harry si uvědomuje, že řeč je vlastně o něm. Nachází klíč ke své nespokojenosti. Bojují v něm dva nepřátelské principy - člověk (kultura a civilizace) a vlk (původní zvířecí princip). Projde pozitivní změnou, během níž získá kladný postoj k životu. Stane se to prostřednictvím záhadné Hermíny a jazzmana Pabla.
Ve své době byl román předmětem mnoha diskuzí, ale nedá se říci, že by byl zvláště úspěšnou knihou. Po spisovatelově smrti však došlo k velké změně. V 60. letech objevili Stepního vlka američtí hippies a téměř přes noc se stal z knihy bestseller.

Narcis a Goldmund - 1930, román, jehož duchovně rozdílní hrdinové hledají cestu k vlastní přirozenosti na základě oboustranného ovlivňování
Hra skleněných perel - 1943, utopický román z 22. století

  • Státní ceny dostanou kritik Černý, básník Hruška i překladatel Slezák

    Novinky, 23. 10. 2013 Státní cenu za literaturu pro rok 2013 dostane básník Petr Hruška za sbírku Darmata, cenu za překladatelské dílo porota udělila Vratislavu Slezákovi za celoživotní dílo s přihlédnutím k překladům Hermanna Hesseho. Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane Ctibor Turba za výjimečný přínos v oblasti pantomimy, nového cirkusu a pohybového divadla, v oblasti hudby porota vybrala kritika Jiřího Černého. … více

Mohli by vás také zajímat…