zavřít
Henrik Pontoppidan

prozaik

Narození:
24. 7. 1857 , Fredericia, Dánsko
Úmrtí:
21. 8. 1943  ve věku 86 let,  Kodaň, Dánsko  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Citát: „Jestliže snad opravdu je nějaký Bůh, musíme se snažit na něj zapomenout, a to beze strachu z našich špatných činů a z toho, že budou potrestány, ale abychom vychovali lidi, kteří budou konat dobro pro dobro samo“. Henrik Pontoppidan byl dánský spisovatel, přední dánský zástupce kritického realismu. V roce 1917 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu za jeho dokonalé obrazy současného dánského života. Henrik Pontoppidan se narodil v pastorském prostředí, jež ovlivnilo jeho duchovní svět. Studoval na technice, ale studia nedokončil a začal se věnovat písemnictví. Dílo Henrika Pontoppidana: Henrik Pontoppidan byl označován za klasika nového dánského realismu. Psal prózu, která má klidný pravidelný rytmus, vypráví prostě a plynule bez marnivého hledání umělecky znějících slov. Podstatným objektem jeho zájmu je člověk. Zpočátku byly jeho práce ovlivněny přírodními náměty a lidovými pověstmi, ale hlavním námětem se později stávají otázky lidské existence, zejména osudy prostých lidí z venkova. Kritický obraz dánské společnosti s výraznými sociálními aspekty se projevuje v dílech: Mraky – novela Lykke–Per – 1898 – 1904, román 8 sv. (Šťastný Per, č. 1980) Zaslíbená země – román 3 sv. Říše mrtvých – román 5 sv. Borgmester Hoeck og hustru – 1905 (Starosta Hoeck a jeho žena, č. 1939) Undervejs til mig selv – 1933 – 43 (Cestou sám k sobě), autobiografie. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Citát: „Jestliže snad opravdu je nějaký Bůh, musíme se snažit na něj zapomenout, a to beze strachu z našich špatných činů a z toho, že budou potrestány, ale abychom vychovali lidi, kteří budou konat dobro pro dobro samo“.

Henrik Pontoppidan byl dánský spisovatel, přední dánský zástupce kritického realismu. V roce 1917 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu za jeho dokonalé obrazy současného dánského života.

Henrik Pontoppidan se narodil v pastorském prostředí, jež ovlivnilo jeho duchovní svět. Studoval na technice, ale studia nedokončil a začal se věnovat písemnictví.

Dílo Henrika Pontoppidana:

Henrik Pontoppidan byl označován za klasika nového dánského realismu. Psal prózu, která má klidný pravidelný rytmus, vypráví prostě a plynule bez marnivého hledání umělecky znějících slov. Podstatným objektem jeho zájmu je člověk. Zpočátku byly jeho práce ovlivněny přírodními náměty a lidovými pověstmi, ale hlavním námětem se později stávají otázky lidské existence, zejména osudy prostých lidí z venkova.

Kritický obraz dánské společnosti s výraznými sociálními aspekty se projevuje v dílech:
Mraky – novela
Lykke–Per – 1898 – 1904, román 8 sv. (Šťastný Per, č. 1980)
Zaslíbená země – román 3 sv.
Říše mrtvých – román 5 sv.
Borgmester Hoeck og hustru – 1905 (Starosta Hoeck a jeho žena, č. 1939)

Undervejs til mig selv – 1933 – 43 (Cestou sám k sobě), autobiografie.