zavřít
Helena Malířová

prozaička, novinářka a překladatelka z němčiny, bulharštiny a francouzštiny

Narození:
31. 10. 1877 , Praha
Úmrtí:
17. 2. 1940  ve věku 62 let,  Praha, Československo  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Helena Malířová byla prozaička, novinářka a překladatelka z němčiny, bulharštiny a francouzštiny. Helena Malířová, starší sestra herečky Růženy Naskové, se narodila do pražské měšťanské rodiny, její otec byl magistrátní úředník. Provdala se do spisovatelské rodiny, stala se manželkou spisovatele Ivana Olbrachta a snachou Antala Staška. Helena Malířová byla obětavou komunistickou pracovnicí a bojovnicí za zrovnoprávnění žen s muži. Dílo Heleny Malířové: Helena Malířová psala převážně proletářskou prózu. Deset životů - autobiografický román, jde o rekapitulaci autorčiných vlastních zážitků od dob ideového vyspívání mezi pražskou proletářskou inteligencí z konce 19. století, přes zážitky z 1. světové války až do doby v době před vypuknutím 2. světové války. Barva krve - 1932, román Právo na štěstí - román Stříbrný racek a jiné povídky - sbírka povídek Křehké květiny - 1907 Mariola - román Popel - román, osobní tragédie spisovatele Josefa Matějky a jeho ženy Dědictví Nový rok Víno - román z prostředí sanatoria Rudá besídka - publicistika …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Helena Malířová byla prozaička, novinářka a překladatelka z němčiny, bulharštiny a francouzštiny.

Helena Malířová, starší sestra herečky Růženy Naskové, se narodila do pražské měšťanské rodiny, její otec byl magistrátní úředník. Provdala se do spisovatelské rodiny, stala se manželkou spisovatele Ivana Olbrachta a snachou Antala Staška.

Helena Malířová byla obětavou komunistickou pracovnicí a bojovnicí za zrovnoprávnění žen s muži.

Dílo Heleny Malířové:

Helena Malířová psala převážně proletářskou prózu.

Deset životů - autobiografický román, jde o rekapitulaci autorčiných vlastních zážitků od dob ideového vyspívání mezi pražskou proletářskou inteligencí z konce 19. století, přes zážitky z 1. světové války až do doby v době před vypuknutím 2. světové války.

Barva krve - 1932, román
Právo na štěstí - román
Stříbrný racek a jiné povídky - sbírka povídek
Křehké květiny - 1907
Mariola - román

Popel - román, osobní tragédie spisovatele Josefa Matějky a jeho ženy

Dědictví
Nový rok
Víno - román z prostředí sanatoria
Rudá besídka - publicistika

Hledáte také jako: Helena Malíř
Rychlá navigace:novinky |diskuse