zavřít
Helena Longinová

spisovatelka

Věk:
91
Narození:
3. 1. 1930 ,přidej místo narození
Znamení:
kozoroh   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Benešov u Černovic a Kamenice nad Lipou jsou místy, kde prožila dětství literárně plodná a mezi čtenáři přeúspěšná Helena Longinová, jindřichohradecká rodačka. Když devatenáctiletá složila maturitní zkoušku na gymnáziu v rodném městě, natrvalo přesídlila do Prahy. Po promoci na FF UK (1955), kde studovala obor germanistika - čeština, přijala místo profesorky němčiny na pražské Jazykové škole. Působila zde plných třiatřicet let! Pro životopis Heleny Longinové (v mládí též ochotnické herečky) je příznačné, že na literární scénu vstoupila až ve zralém věku, v neobvyklých jednapadesáti letech: časopisecký debut zveřejnil ženský týdeník Vlasta. Na debut knižní vzpomíná Longinová takto: "na mé tvorbě [...] je určitě nejzajímavější skutečnost, že můj první román vyšel v Československém spisovateli v roce, kdy mi bylo rovných padesát sedm let. Není to obvyklé, ale stalo se to. Od toho dne (klep klep klep) mi vyšlo všechno, co jsem napsala a poslala do nějaké redakce. Můj vlastní osud číhal ukryt za rohem a čekal, kdy konečně doklopýtám na konečnou. Pak na mne vyskočil a já, zahlcena štěstím, jsem se stala spisovatelkou." (z dopisu OS V-ART ze dne 25. 4. 2000). Šlo tehdy o román Proč umírá sánská koza (1987) a Československá spisovatelka po něm vydal ještě dva: Křehké jistoty (1989) a Koncert pod kaštany (1990). Helena Longinová je kmenovou autorkou nakladatelství Ivo Železný. Kupříkladu v roce 1994 zde vyšlo osm spisovatelčiných románů, o rok později tři. V třínulovém roce uvedlo na knižní trh nakladatelství Petra romány Rostou v Austrálii moruše a Sladká chuť hořkého medu. Petra vydává Longinové romány od roku 1997. Četné jsou rozhlasové adaptace próz Heleny Longinové, píšící ovšem i divadelní a rozhlasové hry. Z nich jmenujme Robertovi s láskou (1990) a Dvanáct ořechových dortů (1991). Spisovatelka Helena Longinová, úspěšná autorka povídek, divadelních her i fejetonů, vydala v nakladatelství Petra v poslední době tři výborné dívčí romány. Album v modrém sametu, Valčík pro nás dva a Je mi čtrnáct. Její kniha Jedno léto s Tebou má děj opravdu nevšední. Student gymnázia Matěj Kouba se seznamuje se třemi sestrami z Anglie, které se svou matkou tráví prázdniny nedaleko Prahy. A jak asi tušíte, řeč bude samozřejmě o lásce. A jak to samozřejmě v životě bývá, všechno je jinak, než bychom si představovali. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Benešov u Černovic a Kamenice nad Lipou jsou místy, kde prožila dětství literárně plodná a mezi čtenáři přeúspěšná Helena Longinová, jindřichohradecká rodačka. Když devatenáctiletá složila maturitní zkoušku na gymnáziu v rodném městě, natrvalo přesídlila do Prahy. Po promoci na FF UK (1955), kde studovala obor germanistika - čeština, přijala místo profesorky němčiny na pražské Jazykové škole. Působila zde plných třiatřicet let!

Pro životopis Heleny Longinové (v mládí též ochotnické herečky) je příznačné, že na literární scénu vstoupila až ve zralém věku, v neobvyklých jednapadesáti letech: časopisecký debut zveřejnil ženský týdeník Vlasta. Na debut knižní vzpomíná Longinová takto: "na mé tvorbě [...] je určitě nejzajímavější skutečnost, že můj první román vyšel v Československém spisovateli v roce, kdy mi bylo rovných padesát sedm let. Není to obvyklé, ale stalo se to. Od toho dne (klep klep klep) mi vyšlo všechno, co jsem napsala a poslala do nějaké redakce. Můj vlastní osud číhal ukryt za rohem a čekal, kdy konečně doklopýtám na konečnou. Pak na mne vyskočil a já, zahlcena štěstím, jsem se stala spisovatelkou." (z dopisu OS V-ART ze dne 25. 4. 2000). Šlo tehdy o román Proč umírá sánská koza (1987) a Československá spisovatelka po něm vydal ještě dva: Křehké jistoty (1989) a Koncert pod kaštany (1990).

Helena Longinová je kmenovou autorkou nakladatelství Ivo Železný. Kupříkladu v roce 1994 zde vyšlo osm spisovatelčiných románů, o rok později tři. V třínulovém roce uvedlo na knižní trh nakladatelství Petra romány Rostou v Austrálii moruše a Sladká chuť hořkého medu. Petra vydává Longinové romány od roku 1997. Četné jsou rozhlasové adaptace próz Heleny Longinové, píšící ovšem i divadelní a rozhlasové hry. Z nich jmenujme Robertovi s láskou (1990) a Dvanáct ořechových dortů (1991).

Spisovatelka Helena Longinová, úspěšná autorka povídek, divadelních her i fejetonů, vydala v nakladatelství Petra v poslední době tři výborné dívčí romány. Album v modrém sametu, Valčík pro nás dva a Je mi čtrnáct. Její kniha Jedno léto s Tebou má děj opravdu nevšední. Student gymnázia Matěj Kouba se seznamuje se třemi sestrami z Anglie, které se svou matkou tráví prázdniny nedaleko Prahy. A jak asi tušíte, řeč bude samozřejmě o lásce. A jak to samozřejmě v životě bývá, všechno je jinak, než bychom si představovali.

Hledáte také jako: Helena Longin
Rychlá navigace:novinky |diskuse