zavřít
Heinrich Böll

dramatik, překladatel, prozaik, esejista

Narození:
21. 12. 1917 , Kolín nad Rýnem, Německo
Úmrtí:
16. 7. 1985  ve věku 67 let,  Bornheim u Kolína nad Rýnem, Německo  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Heinrich Böll byl německý spisovatel, prozaik, autor rozhlasových a televizních her, esejista a překladatel. V roce 1972 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Heinrich Böll se narodil v katolicky orientovaném rodinném prostředí, které ovlivnilo jeho světový názor i sociální cítění. Po maturitě se učil knihkupcem. 2. světovou válku prožil na frontě a v zajetí. Po válce vystudoval germanistiku a klasickou filologii. Od roku 1951 se věnoval literatuře jako svobodný spisovatel. Heinrich Böll hodně cestoval, navštívil Irsko, Itálii, Rusko, Československo, Izrael aj. Byl rovněž prezidentem PEN klubu. Dílo Heinricha Bölla: H. Böll je znám svými prozaickými díly, v nichž se odrážejí dvě hlavní témata: druhá světová válka a poválečný vývoj Německa. 2. světovou válkou se zabýval v dílech: Vlak přijel přesně - 1950, novela Kdes byl, Adame? - 1951, autorův první román, v němž na osudech vojáka Feinhalse, který prošel válkou, lazaretem a transportem a umírá na prahu domova, ukazuje nehumánnost a nesmyslnost války. A neřekl jediné slovo - 1953, román, jímž Böll získal světového uznání. Hrdinové tohoto díla Käte a Fred Bognerovi vyprávějí střídavě o krizi svého manželství. Dům bez pána - 1954, román se silně kritickým tónem, ve kterém kritizuje zapojování starých nacistů do odpovědných funkcí. Biliár o půl desáté - 1959, román, v němž jde o bilancování života osmdesátiletého architekta Heinricha Fähmela, umožňuje přiblížit důležité etapy německé historie a společenský vývoj poválečných let. Klaunovy názory - 1963, ich - román kritizující oficiální katolictví, mentalitu poválečných vládnoucích kruhů a nezřízenou touhu po majetku. Konec jedné služební cesty - 1966, povídka hledající řešení rozporné společenské situace. Ztracená čest Kateřiny Blumové s podtitulem Jak násilí může vzniknout a kam může vést - 1974, román kritizuje policejní způsoby a zvrhlé manýry médií v honbě za senzací za každou cenu. Realistickým pojetím se vyznačují Böllovy rozhlasové a televizní hry: Světec a loupežník - 1953 Potkal jsem svou ženu - 1958 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Heinrich Böll byl německý spisovatel, prozaik, autor rozhlasových a televizních her, esejista a překladatel. V roce 1972 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Heinrich Böll se narodil v katolicky orientovaném rodinném prostředí, které ovlivnilo jeho světový názor i sociální cítění. Po maturitě se učil knihkupcem. 2. světovou válku prožil na frontě a v zajetí. Po válce vystudoval germanistiku a klasickou filologii. Od roku 1951 se věnoval literatuře jako svobodný spisovatel.

Heinrich Böll hodně cestoval, navštívil Irsko, Itálii, Rusko, Československo, Izrael aj. Byl rovněž prezidentem PEN klubu.

Dílo Heinricha Bölla:

H. Böll je znám svými prozaickými díly, v nichž se odrážejí dvě hlavní témata: druhá světová válka a poválečný vývoj Německa.

2. světovou válkou se zabýval v dílech:
Vlak přijel přesně - 1950, novela

Kdes byl, Adame? - 1951, autorův první román, v němž na osudech vojáka Feinhalse, který prošel válkou, lazaretem a transportem a umírá na prahu domova, ukazuje nehumánnost a nesmyslnost války.

A neřekl jediné slovo - 1953, román, jímž Böll získal světového uznání. Hrdinové tohoto díla Käte a Fred Bognerovi vyprávějí střídavě o krizi svého manželství.

Dům bez pána - 1954, román se silně kritickým tónem, ve kterém kritizuje zapojování starých nacistů do odpovědných funkcí.

Biliár o půl desáté - 1959, román, v němž jde o bilancování života osmdesátiletého architekta Heinricha Fähmela, umožňuje přiblížit důležité etapy německé historie a společenský vývoj poválečných let.

Klaunovy názory - 1963, ich - román kritizující oficiální katolictví, mentalitu poválečných vládnoucích kruhů a nezřízenou touhu po majetku.

Konec jedné služební cesty - 1966, povídka hledající řešení rozporné společenské situace.

Ztracená čest Kateřiny Blumové s podtitulem Jak násilí může vzniknout a kam může vést - 1974, román kritizuje policejní způsoby a zvrhlé manýry médií v honbě za senzací za každou cenu.

Realistickým pojetím se vyznačují Böllovy rozhlasové a televizní hry:
Světec a loupežník - 1953
Potkal jsem svou ženu - 1958

Mohli by vás také zajímat…