zavřít
Harriet Beecher Stoweová

publicistka, prozaička

Narození:
14. 6. 1811 , Litchfield, Connecticut, USA
Úmrtí:
1. 7. 1896  ve věku 85 let,  Hartford, Connecticut, USA  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Harriet vyrůstala v rodinném ovzduší staromódní puritánské zbožnosti. Její otec Lyman Beecher náležel k menšině duchovních přidržujících se tradičnímu kalvinismu. Harriet měla šest bratrů - pastorů, z nichž byl nejslavnější Henry Ward Beecher. V roce 1832 přesídlila s otcem a sestrou do Cincinnati (Ohio) . Otec tam řídil teologický seminář. Měla šest dětí a zakusila mnohá strádání. Zlepšení životní úrovně nastalo až v roce 1850, kdy její manžel dostal lepší místo v Brunswicku na atlantickém pobřeží. V té době vypukla v USA politická krize. Černí otroci, kteří se zachránili útěkem na Sever, měli být i tam zatýkáni a úředně vráceni na Jih svým pánům. Rozhořčení lidu na Severu bylo nesmírné. Harrietin bratr Henry bouřil ze své kazatelny proti hanebnému ústupku federální vlády a proti otroctví. Vybídl svou sestru, aby svým perem přispěla k agitaci. Dílo Harriety Beecher Stoweové Herrieta vzpomínala na Cincinnati, odkud přes řeku viděla na otrotský stát Kentucky. Slýchala mnoho příběhů o týrání otroků, o rozprodávání a rozdělování členů rodin i o zoufalých útěcích otroků, štvaných loveckými psy. Chaloupka stýčka Toma - 1852, dojímavý pětisetstránkový román o osudu zbožného starého černocha Toma, kterého musí vlídný, ale zkrachovalý pán prodat a o černošské matce Elize, odnášející své dítě do bezpečí přes řeku po plovoucích krách. První kapitoly začaly vycházet v roce 1851 v časopise Národní éra. Za první rok od knižního vydání bylo prodání neuvěřitelných 300.000 výtisků románu a do čtyř let se kniha dočkala překladů do šedesáti jazyků. Česky vyšel román již rok po americkém vydání. Román není zaměřen proti Jihu, ale instituce otroctví je napadena zásadně. Na Jihu vzbudila kniha smrtelnou nenávist, na Severu i po celém světě, nadšený souhlas. Příčiny občanské války leží jistě hlouběji, ale v jistém smyslu lze chápat, že po letech uvítal prezident Lincoln autorky slovy: "Tohle je ta malá paní, co způsobila tu velkou válku". Dred - 1856, román s protiotrokářským zaměřením, nazvaný podle jedné černošské postavy Stoweová napsala několik dalších románů mírně popisného realismu, z vlídného pozorování venkovské Nové Anglie. Tím se stala předchůdkyní regionálního románu a povídkářství, zachycující detailně místní kolorit. Farářovy námluvy - 1859 Perla z Orrova ostrova - 1862 Lidé ze starého města - 1869 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Harriet vyrůstala v rodinném ovzduší staromódní puritánské zbožnosti. Její otec Lyman Beecher náležel k menšině duchovních přidržujících se tradičnímu kalvinismu. Harriet měla šest bratrů - pastorů, z nichž byl nejslavnější Henry Ward Beecher.

V roce 1832 přesídlila s otcem a sestrou do Cincinnati (Ohio) . Otec tam řídil teologický seminář. Měla šest dětí a zakusila mnohá strádání. Zlepšení životní úrovně nastalo až v roce 1850, kdy její manžel dostal lepší místo v Brunswicku na atlantickém pobřeží.

V té době vypukla v USA politická krize. Černí otroci, kteří se zachránili útěkem na Sever, měli být i tam zatýkáni a úředně vráceni na Jih svým pánům. Rozhořčení lidu na Severu bylo nesmírné.
Harrietin bratr Henry bouřil ze své kazatelny proti hanebnému ústupku federální vlády a proti otroctví. Vybídl svou sestru, aby svým perem přispěla k agitaci.

Dílo Harriety Beecher Stoweové

Herrieta vzpomínala na Cincinnati, odkud přes řeku viděla na otrotský stát Kentucky. Slýchala mnoho příběhů o týrání otroků, o rozprodávání a rozdělování členů rodin i o zoufalých útěcích otroků, štvaných loveckými psy.

Chaloupka stýčka Toma - 1852, dojímavý pětisetstránkový román o osudu zbožného starého černocha Toma, kterého musí vlídný, ale zkrachovalý pán prodat a o černošské matce Elize, odnášející své dítě do bezpečí přes řeku po plovoucích krách.
První kapitoly začaly vycházet v roce 1851 v časopise Národní éra. Za první rok od knižního vydání bylo prodání neuvěřitelných 300.000 výtisků románu a do čtyř let se kniha dočkala překladů do šedesáti jazyků. Česky vyšel román již rok po americkém vydání.
Román není zaměřen proti Jihu, ale instituce otroctví je napadena zásadně. Na Jihu vzbudila kniha smrtelnou nenávist, na Severu i po celém světě, nadšený souhlas.
Příčiny občanské války leží jistě hlouběji, ale v jistém smyslu lze chápat, že po letech uvítal prezident Lincoln autorky slovy: "Tohle je ta malá paní, co způsobila tu velkou válku".

Dred - 1856, román s protiotrokářským zaměřením, nazvaný podle jedné černošské postavy

Stoweová napsala několik dalších románů mírně popisného realismu, z vlídného pozorování venkovské Nové Anglie. Tím se stala předchůdkyní regionálního románu a povídkářství, zachycující detailně místní kolorit.

Farářovy námluvy - 1859
Perla z Orrova ostrova - 1862
Lidé ze starého města - 1869

Harriet Beecher Stoweová v našich článcích

  • Malá žena, která zavinila velkou válku

    Malá žena, která zavinila velkou válku

    6. 6. 2022 18:45 Není na světe mnoho knih, které by dokázaly natolik výrazně ovlivnit náladu ve společnosti, aby to mělo dopad na další vývoj. Před 171 lety začala na pokračování jedna taková kniha vycházet a stala se bestsellerem.… více

Hledáte také jako: Harriet Beecher Stowe
Rychlá navigace:novinky |diskuse