zavřít
Hans Sachs

dramatik, básník, meistersinger, obuvník

Narození:
5. 11. 1494 , Norimberk
Úmrtí:
9. 1. 1576  ve věku 81 let  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Hans Sachs byl německý meistersinger, básník, obuvník a dramatik. Otec Hanse Sachse byl krejčí. Sachs v Norimberku navštěvoval latinskou školu. Když mu bylo 14 let stal se učněm na obuvníka. Po vyučení, v 17 letech, se dal na "Wanderjahre", což je cestování a práce každou chvíli někde jinde. Na "Wanderjahre" byl pět let, poté se rozhodl stát se meistersinger v Innsbrucku (psal se rok 1513). V tom samém roce se stal meistersingerem v Mnichově. Lienhard Nunnenbeck (tkadlec ložního prádla z Norimberka) byl jeho učitel. V roce 1516 se usadil v Norimberku a zůstal zde až do konce svého života. 1. září 1519 se oženil s Kunigunde Creutzer (1502 – 1560). Po její smrti se 2. září 1561 oženil znovu s mladou vdovou Barbarou Harscherovou. Z prvního manželství měl pět dcer a dva syny, ale všichni zemřeli dříve než Sachs. S druhou manželkou přišlo do domu šest dětí. Po roce 1525 má stále větší sympatie k Martinovi Lutherovi a podporuje jej v některý svých spisech. Práce o něm - Die Meistersinger von Nürnberg - opera od Richarda Wagnera, kde je zobrazen jako moudrý učenec, který ztělesňuje ideální buržoazní hodnoty - respektuje čestnou práci a cílevědomost. - Hans Sachs - opera od Alberta Lortinga - Goethova báseň Hans Sachsens poetische Sendung …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Hans Sachs byl německý meistersinger, básník, obuvník a dramatik.

Otec Hanse Sachse byl krejčí. Sachs v Norimberku navštěvoval latinskou školu. Když mu bylo 14 let stal se učněm na obuvníka. Po vyučení, v 17 letech, se dal na "Wanderjahre", což je cestování a práce každou chvíli někde jinde. Na "Wanderjahre" byl pět let, poté se rozhodl stát se meistersinger v Innsbrucku (psal se rok 1513). V tom samém roce se stal meistersingerem v Mnichově. Lienhard Nunnenbeck (tkadlec ložního prádla z Norimberka) byl jeho učitel. V roce 1516 se usadil v Norimberku a zůstal zde až do konce svého života.

1. září 1519 se oženil s Kunigunde Creutzer (1502 – 1560). Po její smrti se 2. září 1561 oženil znovu s mladou vdovou Barbarou Harscherovou. Z prvního manželství měl pět dcer a dva syny, ale všichni zemřeli dříve než Sachs. S druhou manželkou přišlo do domu šest dětí. Po roce 1525 má stále větší sympatie k Martinovi Lutherovi a podporuje jej v některý svých spisech.

Práce o něm
- Die Meistersinger von Nürnberg - opera od Richarda Wagnera, kde je zobrazen jako moudrý učenec, který ztělesňuje ideální buržoazní hodnoty - respektuje čestnou práci a cílevědomost.
- Hans Sachs - opera od Alberta Lortinga
- Goethova báseň Hans Sachsens poetische Sendung