zavřít
Hans Magnus Enzensberger

básník, prozaik, esejista

Věk:
93
Narození:
11. 11. 1929 , Kaufbeuren, Německo
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Hans Magnus Enzensberger je německý spisovatel, jehož tvorba je velmi různorodá. H. M. Enzensberger se narodil v rodině poštovního úředníka v Kaufbeurenu, dětství však prožil v Norimberku. Po maturitě studoval na univerzitách v Německu a na pařížské Sorbonně literární vědy. Kariéra H. M. Enzenbergera se rozvíjela postupně. Po ukončení studia pracoval jako rozhlasový redaktor, nakladatelský lektor, později přednášel na univerzitách v Německu a v USA. Hodně cestoval, psal eseje do různých časopisů. Jako vydavatel literárního periodika Kursbuch od roku 1965 Hans Magnus Enzensberger významně ovlivňoval mladou generaci. V roce 1980 založil časopis Trans Atlantik. Od roku 1985 byl pověřen řízením edice světové poezie. Hans Magnus Enzensberger získal mnohá literární ocenění a patří k nejuznávanějším německým autorům současnosti. Dílo Hanse Magnuse Enzensbergera: Tvorba spisovatele H. M. Enzensbergera je různorodá. Je autorem řady básnických sbírek, románů, divadelních a rozhlasových her, filmových a televizních scénářů, esejista, překladatel a vydavatel poezie. Svá díla podepisoval občas pseudonymy - Andreas Thalmayr, Linda Quilt nebo Elisabeth Ambras. Poezie: V intelektuální poezii je silně kritický vůči konvenkcím,průměrnosti a konzumní společnosti poválečného Německa. Vychází z přesvědčení, že poezie a věda mají společné kořeny. Básnické sbírky: Obrana vlků - 1957, literární debut Slepecké písmo - 1964 Fúrie mizení - 1980 Hudba budoucnosti - 1991 Kiosk - 1995 Lehčí než vzduch - 1999 Dějiny oblaků - 2003 mají podtitul 99 meditací. Vedle původní tvorby Enzensberger sbíral a překládal hlavně moderní poezii. Muzeum moderní poezie - 1960, uvádějící dvojjazyčně (v originále a překladu) 351 básní od stovky neznámých světových básníků. Mezi překlady se nachází i výbor z básní F. Halase v němčině. Autor vydal také antologii dětských říkánek a veršů z celého světa. Dcera vzduchu - 1992, drama Kdes byl, Roberte - 1998, román Náměty esejistické tvorby H. M. Enzensbergera jsou aktuální problémy světového dění, války, úloha médií v současné společnosti, vztah mezi literaturou a exaktními vědami. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Hans Magnus Enzensberger je německý spisovatel, jehož tvorba je velmi různorodá.

H. M. Enzensberger se narodil v rodině poštovního úředníka v Kaufbeurenu, dětství však prožil v Norimberku. Po maturitě studoval na univerzitách v Německu a na pařížské Sorbonně literární vědy.

Kariéra H. M. Enzenbergera se rozvíjela postupně. Po ukončení studia pracoval jako rozhlasový redaktor, nakladatelský lektor, později přednášel na univerzitách v Německu a v USA. Hodně cestoval, psal eseje do různých časopisů.

Jako vydavatel literárního periodika Kursbuch od roku 1965 Hans Magnus Enzensberger významně ovlivňoval mladou generaci. V roce 1980 založil časopis Trans Atlantik. Od roku 1985 byl pověřen řízením edice světové poezie.

Hans Magnus Enzensberger získal mnohá literární ocenění a patří k nejuznávanějším německým autorům současnosti.

Dílo Hanse Magnuse Enzensbergera:

Tvorba spisovatele H. M. Enzensbergera je různorodá. Je autorem řady básnických sbírek, románů, divadelních a rozhlasových her, filmových a televizních scénářů, esejista, překladatel a vydavatel poezie. Svá díla podepisoval občas pseudonymy - Andreas Thalmayr, Linda Quilt nebo Elisabeth Ambras.

Poezie:
V intelektuální poezii je silně kritický vůči konvenkcím,průměrnosti a konzumní společnosti poválečného Německa. Vychází z přesvědčení, že poezie a věda mají společné kořeny.

Básnické sbírky:
Obrana vlků - 1957, literární debut
Slepecké písmo - 1964
Fúrie mizení - 1980
Hudba budoucnosti - 1991
Kiosk - 1995
Lehčí než vzduch - 1999
Dějiny oblaků - 2003

mají podtitul 99 meditací.

Vedle původní tvorby Enzensberger sbíral a překládal hlavně moderní poezii.

Muzeum moderní poezie - 1960, uvádějící dvojjazyčně (v originále a překladu) 351 básní od stovky neznámých světových básníků. Mezi překlady se nachází i výbor z básní F. Halase v němčině.
Autor vydal také antologii dětských říkánek a veršů z celého světa.

Dcera vzduchu - 1992, drama
Kdes byl, Roberte - 1998, román

Náměty esejistické tvorby H. M. Enzensbergera jsou aktuální problémy světového dění, války, úloha médií v současné společnosti, vztah mezi literaturou a exaktními vědami.

Mohli by vás také zajímat…