zavřít
Hans Jacob Christoffel von Grimmelshausen

prozaik

Narození:
1625 , Geldhausen, Německo
Úmrtí:
17. 8. 1676  ve věku 51 let,  Renchen, Německo  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Hans J. Ch. von Grimmelshausen byl německý prozaik v období baroka a nejvýznamnější spisovatel 17. století. Hans J. Ch. von Grimmelshausen se v dětství dostal do proudu dějin třicetileté války. Později se jí účastnil na různých místech a v různých postaveních. Po válce prošel různými zaměstnáními, např. jako kastelán či hostinský. Na konci života byl starostou v Renchen. Dílo Hanse J. Ch. von Grimmelshausena: Většinu svých literárních prací vydal Hans J. Ch. von Grimmelshausen pod různými pseudonymi. Je autorem tzv. simpliciánských spisů, deseti svazků na sebe navazujících románů a novel. Dobrodružný Simplicius Simplicissimus – nejvýznamnější Grimmelshausenovo dílo. Jde o první výchovný román v německé literatuře, ve kterém autor vypráví v pěti knihách o dozrávání prostoduchého chlapce, původně vychovávaném poustevnníkem. Chlapec později putuje válčící evropou, zažívá různá dobrodružství, stává se mužem, který chápe život a jeho těžkosti. Nakonec se rozhodne stát se poustevníkem. V knize se autor zaměřuje na lidské nectnosti, užívá filozoficko – moralizující reflexe, četné odkazy na Bibli a antické autory. Poběhlice Kuráž – 1670, román, který inspiroval Bertolta Brechta k dramatu – Matka Kuráž a její děti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Hans J. Ch. von Grimmelshausen byl německý prozaik v období baroka a nejvýznamnější spisovatel 17. století.

Hans J. Ch. von Grimmelshausen se v dětství dostal do proudu dějin třicetileté války. Později se jí účastnil na různých místech a v různých postaveních. Po válce prošel různými zaměstnáními, např. jako kastelán či hostinský. Na konci života byl starostou v Renchen.

Dílo Hanse J. Ch. von Grimmelshausena:

Většinu svých literárních prací vydal Hans J. Ch. von Grimmelshausen pod různými pseudonymi. Je autorem tzv. simpliciánských spisů, deseti svazků na sebe navazujících románů a novel.

Dobrodružný Simplicius Simplicissimus – nejvýznamnější Grimmelshausenovo dílo. Jde o první výchovný román v německé literatuře, ve kterém autor vypráví v pěti knihách o dozrávání prostoduchého chlapce, původně vychovávaném poustevnníkem. Chlapec později putuje válčící evropou, zažívá různá dobrodružství, stává se mužem, který chápe život a jeho těžkosti. Nakonec se rozhodne stát se poustevníkem. V knize se autor zaměřuje na lidské nectnosti, užívá filozoficko – moralizující reflexe, četné odkazy na Bibli a antické autory.

Poběhlice Kuráž – 1670, román, který inspiroval Bertolta Brechta k dramatu – Matka Kuráž a její děti.