zavřít
Hana Zelinová

scénáristka, spisovatelka

Narození:
20. 7. 1914 , Vrútky, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
16. 3. 2004  ve věku 89 let,  Bratislava, Slovensko  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

11 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Hana Zelinová byla slovenská spisovatelka a dramatička, autorka literatury pro děti a mládež. Život Narodila se v rodině dělníka a vzdělání získala ve Vrútkách, později pokračovala na učitelském ústavu v Bratislavě. Pracovala jako redaktorka (Slovenský východ, Novosti) v Košicích, kam se vrátila po válce a začala pracovat v nakladatelství Svojeť. V letech 1950 - 1954 pracovala v podniku Obnova v Bratislavě, později byla referentkou v Západoslovenských vodárnách a kanalizacích a v letech 1962 - 1970 působila jako redaktorka časopisu Zornička. V roce 1972 odešla do důchodu. V letech 1990 - 1992 byla poslankyní Národní rady Slovenské republiky za Demokratickou stranu. V roce 1979 jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně, v roce 2001 jí bylo uděleno nejvyšší státní ocenění za celoživotní tvorbu - Pribinův kříž I. třídy. V jejim rodišti - ve Vrútkách - je po ní pojmenována městská knihovna a nachází se zde i její pamětní síň. Tvorba Její literární začátky sahají do roku 1933, kdy začala uveřejňovat své první příspěvky v novinách a časopisech (Slovenka, Život, Svět socialismu, Slovenské pohľady, Zornička, Ohník a jiné), ale také v rozhlasu. Prvního knižního vydání své tvorby se dočkala až v roce 1941. Svá díla psala pro masové čtenáře, přičemž využívala romantické náměty, příběh zobrazovala s náležitým dějovým spádem a nečekaným vyvrcholením, i když občas závěr vyzněl melodramaticky. V dětské literatuře byla upřena na problematiku 2. světové války, Slovenského národního povstání nebo se věnovala současným problémům. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Hana Zelinová byla slovenská spisovatelka a dramatička, autorka literatury pro děti a mládež.

Život
Narodila se v rodině dělníka a vzdělání získala ve Vrútkách, později pokračovala na učitelském ústavu v Bratislavě. Pracovala jako redaktorka (Slovenský východ, Novosti) v Košicích, kam se vrátila po válce a začala pracovat v nakladatelství Svojeť. V letech 1950 - 1954 pracovala v podniku Obnova v Bratislavě, později byla referentkou v Západoslovenských vodárnách a kanalizacích a v letech 1962 - 1970 působila jako redaktorka časopisu Zornička. V roce 1972 odešla do důchodu. V letech 1990 - 1992 byla poslankyní Národní rady Slovenské republiky za Demokratickou stranu. V roce 1979 jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně, v roce 2001 jí bylo uděleno nejvyšší státní ocenění za celoživotní tvorbu - Pribinův kříž I. třídy. V jejim rodišti - ve Vrútkách - je po ní pojmenována městská knihovna a nachází se zde i její pamětní síň.

Tvorba
Její literární začátky sahají do roku 1933, kdy začala uveřejňovat své první příspěvky v novinách a časopisech (Slovenka, Život, Svět socialismu, Slovenské pohľady, Zornička, Ohník a jiné), ale také v rozhlasu. Prvního knižního vydání své tvorby se dočkala až v roce 1941. Svá díla psala pro masové čtenáře, přičemž využívala romantické náměty, příběh zobrazovala s náležitým dějovým spádem a nečekaným vyvrcholením, i když občas závěr vyzněl melodramaticky. V dětské literatuře byla upřena na problematiku 2. světové války, Slovenského národního povstání nebo se věnovala současným problémům.

Hledáte také jako: Hana Zelin, Hana Zelinová-Havlátová
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…