zavřít
Gregory Corso

básník

Narození:
26. 3. 1930 , New York, New York, USA
Úmrtí:
17. 1. 2001  ve věku 70 let,  Minneapolis, Minnesota, USA  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Gregory Nunzio Corso byl americký básník, představitel beat generation. Narodil se v New Yorku, kde i vyrostl – lze ho považovat za dítě ulice. V roce 1931 se jeho rodiče rozvedli. Corso byl v péči matky, ale při tom prošel řadou sirotčinců a roku 1941 se dostal k otci. Roku 1942 byl vězněn pro krádeže, zachránil se svědectvím proti překupníkovi, v 17-ti letech (1947) byl odsouzen za krádeže ke třem letům vězení. V r. 1950 se seznámil s A. Ginsbergem a v r. 1956 odešel do San Franciska, kde se začal věnovat literatuře. Zemřel v Minneapolis v Minnesote v USA roku 2001 Dílo Gregoryho CorsaJeho tvorba je ovlivněna antikou a především renesancí (Arthur Rimbaud). Je vcelku běžné, že na Corsa má minimální počet lidí neutrální názor, prakticky existuje pouze skupina příznivců a odpůrců (pak ti, co ho neznají). Jednotný názor neexistoval ani mezi beatniky a tak se mu při veřejných vystoupeních stávalo, že byl oslavován, ale i vypískáván. - Panenské dámy z Brattlu – 1958, jeho první sbírka vydaná v Harvardu za pomoci několika desítek studentů, kteří se složili na její vydání. - Benzin – 1958 - Bomba – 1958 - Šťasné narozeniny smrti – 1960 - Ať žije člověk – 1962 - Elegické pocity Američana – 1970 Dále se proslavil také mnoha samostatnými básněmi, které jako dílo nikdy samostatně nevyšly: - Klaun - Policie – policii zde bere jako moc, která je využívána proti lidem a jako ztělesnění jakéhosi zla. - Armáda – uplatňuje se zde stejný přístup jako v básni policie - Kavárna Sacré-Coeur - Power (překládáno jako Moc, Síla, Energie), báseň je věnovaná A. Ginsbergovi. Jedná se o oslavu tvořivosti a básnické síly. - Americký způsob – kritika amerického způsobu života, který podle něj nenaplňuje zásady svobody ustanovené v ústavě. Základem jeho kritiky je však víra v Američana jako člověka. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Gregory Nunzio Corso byl americký básník, představitel beat generation. Narodil se v New Yorku, kde i vyrostl – lze ho považovat za dítě ulice. V roce 1931 se jeho rodiče rozvedli. Corso byl v péči matky, ale při tom prošel řadou sirotčinců a roku 1941 se dostal k otci.

Roku 1942 byl vězněn pro krádeže, zachránil se svědectvím proti překupníkovi, v 17-ti letech (1947) byl odsouzen za krádeže ke třem letům vězení. V r. 1950 se seznámil s A. Ginsbergem a v r. 1956 odešel do San Franciska, kde se začal věnovat literatuře.

Zemřel v Minneapolis v Minnesote v USA roku 2001

Dílo Gregoryho Corsa
Jeho tvorba je ovlivněna antikou a především renesancí (Arthur Rimbaud). Je vcelku běžné, že na Corsa má minimální počet lidí neutrální názor, prakticky existuje pouze skupina příznivců a odpůrců (pak ti, co ho neznají). Jednotný názor neexistoval ani mezi beatniky a tak se mu při veřejných vystoupeních stávalo, že byl oslavován, ale i vypískáván.

- Panenské dámy z Brattlu – 1958, jeho první sbírka vydaná v Harvardu za pomoci několika desítek studentů, kteří se složili na její vydání.
- Benzin – 1958
- Bomba – 1958
- Šťasné narozeniny smrti – 1960
- Ať žije člověk – 1962
- Elegické pocity Američana – 1970

Dále se proslavil také mnoha samostatnými básněmi, které jako dílo nikdy samostatně nevyšly:

- Klaun
- Policie – policii zde bere jako moc, která je využívána proti lidem a jako ztělesnění jakéhosi zla.
- Armáda – uplatňuje se zde stejný přístup jako v básni policie
- Kavárna Sacré-Coeur
- Power (překládáno jako Moc, Síla, Energie), báseň je věnovaná A. Ginsbergovi. Jedná se o oslavu tvořivosti a básnické síly.
- Americký způsob – kritika amerického způsobu života, který podle něj nenaplňuje zásady svobody ustanovené v ústavě. Základem jeho kritiky je však víra v Američana jako člověka.

  • Beatnik Ferlinghetti neztratil básnické vidění ani ostrý pohled

    Novinky, 14. 5. 2013 Nakladatelství Maťa pokračuje ve vydávání rozsáhlých výborů beatnických básníků. Po Gregory Corsovi, Ruth Weissové, Gary Snyderovi a Allenu Ginsbergovi došlo i na přední postavu sanfranciské renesance Lawrence Ferlinghettiho. Ve snu ve snu snil jsem sen přináší výbor z díla z let 1955 až 2011. … více

Mohli by vás také zajímat…