zavřít
Giovanni Giacomo Casanova

spisovatel, prozaik, kněz

Narození:
2. 4. 1725 , Benátky, Itálie
Úmrtí:
4. 6. 1798  ve věku 73 let,  Duchcov  †
Znamení:
beran  
Výška:
191 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

16 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Giovanni Giacomo Casanova byl italský prozaik, dobrodruh a svůdce žen. Giovanni Giacomo Casanova vyrůstal jako syn herců. Jeho skutečným otcem byl patrně benátský patricij Michele Grimani. Casanova vystudoval práva na padovské univerzitě, získal nižší svěcení. Giovanni Giacomo Casanova pracoval jako sekretář, voják, houslista, spisovatel, divadelní ředitel a informátor státní benátské invizice. Byl svobodným zednářem, kvůli propagaci zednářství byl v Benátkách uvězněn. Giovanni Giacomo Casanova se potuloval po celé Evropě. Svoji pestrou životní pouť ukončil jako knihovník na valdštejnském zámku v Duchcově, kde je také pochován. Casanova znamená don Juan. To je vžité spojení, ale také často a zatvrzele opakované hluboké nedorozumění, které dodnes přežívá. Nepopiratelně byl velkým milovníkem. Své milenky však nezraňoval, nepůsobil jim trýzeň. Casanovovi pouze nasadili tuto masku bezuzdného svůdníka bez morálky. Nepochybně patřil k neposedným a neúnavným cestovatelům, proto může někomu připadat jako dobrodruh. Pokud se budeme věnovat Casanovým spisům, pak zjistíme, že nejen patřil mezi největší spisovatele 18. století, ale že byl i hrdinou a zároveň obětí své epochy - věku rozvoje věd, techniky a filozofie. Dílo Giovanni Giacomo Casanova: Literární tvorba Casanova je různorodá. Psal historická pojednání, romány, pamflety, eseje. Právě z drobných esejů zřetelněji vystupuje trochu jiný Casanova: encyklopedicky vzdělaný soudce, žalobce, obhájce a svědek své doby a jejích lidí, včetně sebe. A také jednající filozof. Histoire de ma vie - 1789 - 98, Dějiny mého života, nejvýznamnější dílo psané francouzsky. V pamětech po stručné historii svého rodu probírá svůj život od dětství, studia i vyloučení z kněžského semináře, mnohá povolání, útěk z proslulých olověných komor benátské inkvizice. Casanova seznamuje čtenáře se slavnými osobnostmi, se kterými se při svých dobrodružstvích setkal. Po formální i obsahové stránce jsou Paměti typickým produktem evropského rokoka. Důvěryhodně je vykresleno prostředí, což je neobyčejně cenné pro poznání politického a společenského života v Evropě před Velkou francouzskou revolucí. Isocaméron aneb Příběh Eduarda a Elisabeth - 1788, fantastický román, který Casanova napsal na Duchocově …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Giovanni Giacomo Casanova byl italský prozaik, dobrodruh a svůdce žen.

Giovanni Giacomo Casanova vyrůstal jako syn herců. Jeho skutečným otcem byl patrně benátský patricij Michele Grimani. Casanova vystudoval práva na padovské univerzitě, získal nižší svěcení.

Giovanni Giacomo Casanova pracoval jako sekretář, voják, houslista, spisovatel, divadelní ředitel a informátor státní benátské invizice. Byl svobodným zednářem, kvůli propagaci zednářství byl v Benátkách uvězněn.

Giovanni Giacomo Casanova se potuloval po celé Evropě. Svoji pestrou životní pouť ukončil jako knihovník na valdštejnském zámku v Duchcově, kde je také pochován.

Casanova znamená don Juan. To je vžité spojení, ale také často a zatvrzele opakované hluboké nedorozumění, které dodnes přežívá. Nepopiratelně byl velkým milovníkem. Své milenky však nezraňoval, nepůsobil jim trýzeň. Casanovovi pouze nasadili tuto masku bezuzdného svůdníka bez morálky. Nepochybně patřil k neposedným a neúnavným cestovatelům, proto může někomu připadat jako dobrodruh.

Pokud se budeme věnovat Casanovým spisům, pak zjistíme, že nejen patřil mezi největší spisovatele 18. století, ale že byl i hrdinou a zároveň obětí své epochy - věku rozvoje věd, techniky a filozofie.

Dílo Giovanni Giacomo Casanova:

Literární tvorba Casanova je různorodá. Psal historická pojednání, romány, pamflety, eseje. Právě z drobných esejů zřetelněji vystupuje trochu jiný Casanova: encyklopedicky vzdělaný soudce, žalobce, obhájce a svědek své doby a jejích lidí, včetně sebe. A také jednající filozof.

Histoire de ma vie - 1789 - 98, Dějiny mého života, nejvýznamnější dílo psané francouzsky. V pamětech po stručné historii svého rodu probírá svůj život od dětství, studia i vyloučení z kněžského semináře, mnohá povolání, útěk z proslulých olověných komor benátské inkvizice. Casanova seznamuje čtenáře se slavnými osobnostmi, se kterými se při svých dobrodružstvích setkal. Po formální i obsahové stránce jsou Paměti typickým produktem evropského rokoka. Důvěryhodně je vykresleno prostředí, což je neobyčejně cenné pro poznání politického a společenského života v Evropě před Velkou francouzskou revolucí.

Isocaméron aneb Příběh Eduarda a Elisabeth - 1788, fantastický román, který Casanova napsal na Duchocově

Giovanni Giacomo Casanova v našich článcích

  • Kde najdou muži věčnou sílu a ženy věčnou krásu?

    Kde najdou muži věčnou sílu a ženy věčnou krásu?

    20. 7. 2018 19:34 Podkrušnohoří je krajinou kontrastů. Tuto pravdivou charakteristiku více než naplňuje severočeský Duchcov nedaleko Teplic. Zmizelé vesnice, uhelné doly, ale také světoběžník Casanova ve službách rodu Valdštejnů. Dlouhou historii starobylého města na úpatí Krušných hor málem ukončila hnědouhelná těžba.… více

Hledáte také jako: Giacomo Casanova, Giacomo Girolamo Casanova
Rychlá navigace:novinky |diskuse