zavřít
Georgij Viktorovič Adamovič

básník, literární kritik

Narození:
19. 4. 1892 , Moskva, Rusko
Úmrtí:
21. 2. 1972  ve věku 79 let,  Nizza, Francie  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Georgij Viktorovič Adamovič byl ruský básník, autor literárních vědních a kritických esejů. Georgij V. Adamovič vystudoval v St. Petěrburgu na univerzitě filozofii.V roce 1914 se stal členem skupiny akméistů. V roce 1923, rok po vydání druhé sbírky básní, emigroval do Francie. G. V. Adamovič byl spolupracovníkem mnoha emigrantských časopisů a v Paříži patřil k nejuznávanějším kritikům.Za 2. světové války sloužil jako dobrovolník ve francouzské armádě. Teprve Perestrojka umožnila v roce 1988 vydání Adamovičovy tvorby u sovětských vydavatelstvích (vzpomínky na I. Bunina). Dílo Georgije Viktoroviče Adamoviče: Georgij V. Adamovič publikoval asi 100 básní, v nichž se projevuje jako nadaný, ale nevyhraněný lyrik. Některé básně se točí kolem problému emigrace a vnitřního zisku ze ztráty vnějšího majetku, což se objevuje i v některých esejích. Jako kritik požadoval, aby se lyrické básně vyjadřovaly k základním otázkám lidského bytí a aby zachovávaly formu klasické prostoty („pařížský tón“). Oblaka – 1916, první sbírka básní Čistilišče – 1922, (Očistec). Druhá sbírka básní před odchodem do emigrace. Lyrické verše, které autor shrnul do sbírek: Na Zapade – 1939, (Na Západě) Jedinstvo – 1969, (Jednota) Jako kritik získal Adamovič v Paříži velké uznání a měl značný vliv na vývoj ruské literatury v zahraničí. Vydal na 1000 kritických a literárních vědních esejů. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Georgij Viktorovič Adamovič byl ruský básník, autor literárních vědních a kritických esejů.

Georgij V. Adamovič vystudoval v St. Petěrburgu na univerzitě filozofii.V roce 1914 se stal členem skupiny akméistů. V roce 1923, rok po vydání druhé sbírky básní, emigroval do Francie.

G. V. Adamovič byl spolupracovníkem mnoha emigrantských časopisů a v Paříži patřil k nejuznávanějším kritikům.Za 2. světové války sloužil jako dobrovolník ve francouzské armádě.
Teprve Perestrojka umožnila v roce 1988 vydání Adamovičovy tvorby u sovětských vydavatelstvích (vzpomínky na I. Bunina).

Dílo Georgije Viktoroviče Adamoviče:

Georgij V. Adamovič publikoval asi 100 básní, v nichž se projevuje jako nadaný, ale nevyhraněný lyrik. Některé básně se točí kolem problému emigrace a vnitřního zisku ze ztráty vnějšího majetku, což se objevuje i v některých esejích. Jako kritik požadoval, aby se lyrické básně vyjadřovaly k základním otázkám lidského bytí a aby zachovávaly formu klasické prostoty („pařížský tón“).

Oblaka – 1916, první sbírka básní
Čistilišče – 1922, (Očistec). Druhá sbírka básní před odchodem do emigrace.

Lyrické verše, které autor shrnul do sbírek:
Na Zapade – 1939, (Na Západě)
Jedinstvo – 1969, (Jednota)

Jako kritik získal Adamovič v Paříži velké uznání a měl značný vliv na vývoj ruské literatury v zahraničí. Vydal na 1000 kritických a literárních vědních esejů.