zavřít
Georges Neveux

scénárista, dramatik, spisovatel

Narození:
26. 8. 1900 , Poltava, Ukrajina
Úmrtí:
27. 8. 1982  ve věku 82 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Georges Neveux byl francouzský dramatik, scenárista a básník. V českém prostředí je znám především jako autor předloh dvou oper Bohuslava Martinů Julietta a Ariane. První autorova pozoruhodná práce byla hra Juliette ou la clé des songes (Julie čili snář), kterou napsal v roce 1927 a která byla uvedena na scénu v roce 1930. Hra se stala základem melodramatu Theodora Schaefera z roku 1934 Julie aneb Snář pro klavír, jazzové nástroje, a malý orchestr. Bohuslav Martinů složil v roce 1937 operu Julietta, a v roce 1951 natočil režisér Marcel Carné film Julie čili snář (Juliette ou la Clé des songe) ve kterém hráli hlavní role herci Gérard Philipe, Suzanne Cloutier a Gabrielle Fonta. Během třicátých let, kdy byl generálním tajemníkem Théâtre des Champs-Élysées, psal málo. V roce 1945 přeložil a upravil Shakespearovu hru Sen noci svatojánské. Ačkoliv preferoval práci pro divadlo, napsal také řadu filmových a televizních scénářů. V roce 1982 mu byla udělena Velká divadelní cena Francouzské akademie (Grand Prix du Théâtre de l' Académie Française).Hudební skladatel Bohuslav Martinů adaptoval v letech 1936-1937 Neveuxovu hru Juliette ou la clé des songes (Julie čili snář) jako předlohu pro libreto své opery Julietta (premiéra 16. března 1938). Podruhé Martinů požil Neveuxovu hru Le Voyage de Thésée (Cesty Théseovy), podle které napsal v roce 1958 libreto opery Ariane. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Georges Neveux byl francouzský dramatik, scenárista a básník. V českém prostředí je znám především jako autor předloh dvou oper Bohuslava Martinů Julietta a Ariane.
První autorova pozoruhodná práce byla hra Juliette ou la clé des songes (Julie čili snář), kterou napsal v roce 1927 a která byla uvedena na scénu v roce 1930. Hra se stala základem melodramatu Theodora Schaefera z roku 1934 Julie aneb Snář pro klavír, jazzové nástroje, a malý orchestr. Bohuslav Martinů složil v roce 1937 operu Julietta, a v roce 1951 natočil režisér Marcel Carné film Julie čili snář (Juliette ou la Clé des songe) ve kterém hráli hlavní role herci Gérard Philipe, Suzanne Cloutier a Gabrielle Fonta.

Během třicátých let, kdy byl generálním tajemníkem Théâtre des Champs-Élysées, psal málo. V roce 1945 přeložil a upravil Shakespearovu hru Sen noci svatojánské. Ačkoliv preferoval práci pro divadlo, napsal také řadu filmových a televizních scénářů. V roce 1982 mu byla udělena Velká divadelní cena Francouzské akademie (Grand Prix du Théâtre de l' Académie Française).

Hudební skladatel Bohuslav Martinů adaptoval v letech 1936-1937 Neveuxovu hru Juliette ou la clé des songes (Julie čili snář) jako předlohu pro libreto své opery Julietta (premiéra 16. března 1938). Podruhé Martinů požil Neveuxovu hru Le Voyage de Thésée (Cesty Théseovy), podle které napsal v roce 1958 libreto opery Ariane.

  • V olomouckém divadle poprvé obžalovali Boha

    Novinky, 29. 2. 2012 Cesta některých dramat na česká jeviště může být klopotná. Georges Neveux napal Žalobu proti neznámému v roce 1946. Již o rok později přeložil hru pro Jiřího Frejku, který v té době převzal Vinohradské divadlo v Praze, Karel Kraus. … více

Mohli by vás také zajímat…