zavřít
George Washington Cable

romanopisec, povídkář

Narození:
12. 10. 1844 , New Orleans – Louisiana, USA
Úmrtí:
31. 1. 1925  ve věku 80 let,  St. Petersburg – Florida, USA  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

George Washington Cable byl americký romanopisec a povídkář. George W. Cable vyrůstal pod vlivem jižního virginského otce a severní puritánské matky. To se odrazilo i v jeho povaze a názorech. Přestože neschvaloval otroctví, bojoval za občanské války v jižní armádě. Po ukončení války pracoval v bavlnářském obchodě. Současně psal i črty do novin. Zajímala ho zvláštnost přírody a lidská rozmanirost New Orleansu a okolí Louisiany. Sám se naučil francouzsky a seznamoval se s kreolskou menšinou a jejich minulostí i pomocí městských archivů. Dílo George Washingtona Cableho George W. Cable dovedl výstižně zachytit ve svých dílech i pokreolštěný anglický dialekt, jímž kreolové a jejich potomci mluvili. Old Creole Days – 1879, Staré kreolské dny, romantické příběhy, které měly velký úspěch. Madame Delphine – 1881, novela, do níž autor vložil hodně romantiky a sentimentální soucit s barevnými. Novela byla později zařazena do dalšího vydání první sbírky povídek. The Grrandissimes – 1880, Grandissimové, rozsáhlý román o sváru dvou patricijských kreolských rodin na počátku 19. století. Dr. Sevier – 1882, děj románu se odehrává v pozdější době kolem občanské války. Autor si v něm všímá i různých sociálních otázek, např. vězeňství. Bonaventure – 1888, humorný a idylický příběh soustředěný na francouzské Akaďany, kteří sídlili na louisianském venkově. Byli tam násilně přestěhováni anglickými dobyvateli v 18. století z Kanady. S kreoly nikdy nesplynuli. Cable se poté rozešel se svými krajany, protože se veřejně postavil za práva osvobozených otroků: The Silent South – 1885, Mlčenlivý Jih, úvaha Odstěhoval se proto na Sever do Northamptonu v Massachusetts, kde žil dalších 40 let. Ve své tvorbě se však stále vracel na Jih. John March Southerner – 1894, J. M. Jižan. Vrcholný, ale dlouho neuznávaný román. Autor v něm totiž odstoupil od idyly a exotiky a přešel k trpkému realismu. Děj se odehrává na farmářské vrchovině severní Louisiany, kde žila bělošská chudina anglického původu spolu s černošským obyvatelstvem. Kinccaid´s Battery – 1908, Kincaidova baterie, román z občanské války Gideon´s Band – 1914, Gideonova tlupa, o plavbě parníkem na Mississippi. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

George Washington Cable byl americký romanopisec a povídkář.

George W. Cable vyrůstal pod vlivem jižního virginského otce a severní puritánské matky. To se odrazilo i v jeho povaze a názorech. Přestože neschvaloval otroctví, bojoval za občanské války v jižní armádě. Po ukončení války pracoval v bavlnářském obchodě. Současně psal i črty do novin. Zajímala ho zvláštnost přírody a lidská rozmanirost New Orleansu a okolí Louisiany. Sám se naučil francouzsky a seznamoval se s kreolskou menšinou a jejich minulostí i pomocí městských archivů.

Dílo George Washingtona Cableho

George W. Cable dovedl výstižně zachytit ve svých dílech i pokreolštěný anglický dialekt, jímž kreolové a jejich potomci mluvili.

Old Creole Days – 1879, Staré kreolské dny, romantické příběhy, které měly velký úspěch.

Madame Delphine – 1881, novela, do níž autor vložil hodně romantiky a sentimentální soucit s barevnými. Novela byla později zařazena do dalšího vydání první sbírky povídek.

The Grrandissimes – 1880, Grandissimové, rozsáhlý román o sváru dvou patricijských kreolských rodin na počátku 19. století.

Dr. Sevier – 1882, děj románu se odehrává v pozdější době kolem občanské války. Autor si v něm všímá i různých sociálních otázek, např. vězeňství.

Bonaventure – 1888, humorný a idylický příběh soustředěný na francouzské Akaďany, kteří sídlili na louisianském venkově. Byli tam násilně přestěhováni anglickými dobyvateli v 18. století z Kanady. S kreoly nikdy nesplynuli.

Cable se poté rozešel se svými krajany, protože se veřejně postavil za práva osvobozených otroků:

The Silent South – 1885, Mlčenlivý Jih, úvaha

Odstěhoval se proto na Sever do Northamptonu v Massachusetts, kde žil dalších 40 let.
Ve své tvorbě se však stále vracel na Jih.

John March Southerner – 1894, J. M. Jižan. Vrcholný, ale dlouho neuznávaný román. Autor v něm totiž odstoupil od idyly a exotiky a přešel k trpkému realismu. Děj se odehrává na farmářské vrchovině severní Louisiany, kde žila bělošská chudina anglického původu spolu s černošským obyvatelstvem.

Kinccaid´s Battery – 1908, Kincaidova baterie, román z občanské války
Gideon´s Band – 1914, Gideonova tlupa, o plavbě parníkem na Mississippi.